18 maj 26

Ny flaggdag – det här gäller

2023 05 26

Den 15 september är det dags att hissa flaggan.

Regeringen föreslår att dagen blir en tillfällig allmän flaggdag.

– Detta för att högtidlighålla 50-årsdagen av Konungens trontillträde, framhåller regeringen i ett uttalande.

50 år på tronen 

Den 15 september i år har Hans Majestät Konung Carl XVI Gustaf suttit på tronen i 50 år.

Han är därmed Sveriges genom tiderna längst regerande monark.

Och det är något som bör firas, enligt regeringen.

– Det är en händelse med koppling till landets konstitutionella historia som är betydelsefull för Sverige som nation, står det i uttalandet.

”Mycket betydelsefulla insatser”

Statsminister Ulf Kristersson (M) stämmer in i hyllningskören.

– Konungens insatser för Sverige under dessa första 50 år vid tronen har varit mycket betydelsefulla för vårt land, säger han och tillägger att regeringen avser att uppmärksamma detta faktum.

– Därför föreslår regeringen att den 15 september 2023 ska högtidlighållas som allmän flaggdag.

Bollen hos riksdagen

Förslaget skickas nu vidare.

Regeringens förslag behöver fortfarande godkännas av riksdagen, men eftersom regeringen och SD har majoritet ska det mycket till för att förslaget inte ska klubbas igenom.

När riksdagen godkänner förslaget kommer regeringen att besluta om en ändring i förordningen om allmänna flaggdagar.

Allmänna flaggdagar i Sverige

- 1 januari – Nyårsdagen

- 28 januari – Konungens namnsdag

- 12 mars – Kronprinsessans namnsdag

- Påskdagen

- 30 april – Konungens födelsedag

- 1 maj

- Pingstdagen

- 29 maj – Veterandagen

- 6 juni – Sveriges nationaldag och svenska flaggans dag.

- Midsommardagen

- 14 juli – Kronprinsessans födelsedag

- 8 augusti – Drottningens namnsdag

- Dag för val till riksdagen

- 24 oktober – FN-dagen

- 6 november – Gustav Adolfsdagen

- 10 december – Nobeldagen

- 23 december – Drottningens födelsedag

- 25 december – Juldagen

Vid flaggning på dessa officiella flaggdagar hissas svenska flaggan på samtliga flaggstänger och då med flaggor i samma storlek.

Källa: Riksarkivet

Foto: M. König

Text: Redaktionen 


26 augusti 2026

Många får samma sms just nu – radera direkt

2026 08 26

Bedrägliga sms cirkulerar just nu i Sverige.

Bedragare hittar konstant nya nischer och metoder för att försöka lura folk på pengar.

Nu kommer uppgifter om att många svenskar får liknande sms som ser ut att komma från olika parkeringsappar.

Men det rör sig i själva verket om bedrägerier, och den som får den här typen av meddelanden bör radera dem direkt, eller anmäla.

Så kan det se ut

Bedragarna använder loggor som ser ut som de riktiga parkeringsapparna för att försöka lura tilltänkta offer, uppger Råd & Rön.

Sms skickas ut som exempelvis kan se ut så här:

– Hej (mottagarens nummer, reds, anm.). Parkeringsfaktura (påhittat nummer, reds, anm.) på 954 kronor är obetald.

I sms:et finns en uppmaning om att betala innan ett visst datum och en länk som bedragaren hoppas att det tilltänkta offret ska klicka på.

Klicka inte

Den som klickar på länken riskerar att dras in i bedragarens fälla.

Den som vill undvika att bli bedragen bör radera meddelandet direkt, och inte följa några uppmaningar.

Det går också att anmäla meddelandet.

Läs mer: Ryssland attackerat – kraftiga explosioner

Easypark varnar

Ett varumärke som har kapats av bedragarna är Easypark, som går ut och varnar för bedrägeriförsöken.

– Varning: Bluffmejl och SMS cirkulerar i vårt namn. Var extra vaksam och klicka inte på misstänkta länkar, framhåller Easypark.

Och Parkster

Även Parkster har märkt av den besvärande trenden.

De understryker att de aldrig kommer att skicka ut uppmaningar till att uppge känsliga uppgifter som kortuppgifter eller lösenord.

– Det blir allt vanligare med bedrägeriförsök kopplat till felaktiga QR-koder på skyltar, SMS-utskick som utger sig för att vara ett annat företag samt utskick via e-post med diverse uppmaningar. Dessvärre framkommer detta även i parkeringsvärlden. 

Läs mer: Fler arbetslösa får lägre ersättning

Foto: B. Tromp

Text: Redaktionen


26 augusti 2026

Amerikansk matkedja tänker storsatsa i Sverige – flera varuhus

2026 08 27

En av USA:s största matjättar planerar att storsatsa i Sverige.

I hemlandet har kedjan över 600 varuhus.

Hittills finns det “bara” två stycken i Sverige.

Men det ska det bli ändring på. Den amerikanska giganten Costco tänker nämligen aktivera “jätteplaner” för Sverige, rapporterar Market.

Två nya varuhus

Idag finns Costco i Malmö och Stockholm. Nu står det klart att dagligvarujätten även ska etablera sig i Huddinge kommun, enligt källor till tidningen.

Dessutom ska det förberedas för ytterligare i ett varuhus i Sisjön, södra Göteborg, som beskrivs som ett av Sveriges snabbast växande handelsområden.

Redan 2021 framhöll Costco att det fanns stora planer i Sverige.

Efter starten kommer vi att lära oss den svenska marknaden efterhand, se hur utvecklingen blir och om fler orter blir aktuella, sa Costcos dåvarande Sverigechef Louie Silveira till Market vid tillfället.

Måste vara medlem

Våren 2025 öppnade Costco i Burlöv, utanför Malmö. Kedjan har tidigare talat om att man vill “erövra” marknaden i Sverige. 

Costcos koncept har ofta beskrivits som annorlunda jämfört med traditionella svenska matbutiker. Alla kunder måste vara medlemmar, vilket kostar 500 kronor per år. Dessutom behöver man handla i bulk för att tjäna på att välja Costco, och utbudet varierar ganska kraftigt. 

– Om det kommer att slå och bli stort här är fortfarande rätt oklart, det kräver ett helt annat sätt att tänka kring inköp och de flesta av oss är inte vana vid att köpa i bulk, har Ulf Johansson från Centrum för handelsforskning vid Lunds universitet tidigare sagt till DN.

Andra läser: Sällsynt attack – hela Putins system kan gå förlorat

Enorm bensinstation

I Burlöv har Costco även en bensinmack, ofta med det lägsta literpriset i landet. Idag onsdag ligger kedjans bensinpris på 14,64 kronor litern. Det krävs dock medlemskap även för att tanka.

Sedan tidigare har Costco planerat ytterligare en mack vid varuhuset i Stockholm där så många som 24 bilar ska kunna tanka samtidigt.

Andra läser: Oljepriset faller

Foto: F. Chamaki

Text: Redaktionen