Ny eskalering från Putin

2022 10 19

Rysslands diktator Vladimir Putin inför krigslagar i de illegalt annekterade ukrainska regionerna Cherson, Zaporizjzja, Donetsk och Luhansk.

Diktatorn bekräftar sin order i ett tal på onsdagen, rapporterar Reuters.

Ett dekret är undertecknat och klart.

– Nu måste vi formalisera dessa regioner inom ramen för rysk lagstiftning. Därför undertecknade jag ett dekret om införande av krigslagar i dessa fyra regioner i Ryska federationen, säger Putin enligt AFP och betonar att beslutet kommer att ”stärka Moskvas krigsinsats i Ukraina”

Vidare hävdar Putin att krigslagarna kommer att öka stabiliteten i den ryska ekonomin och industrin.

– Vi arbetar på att lösa mycket komplexa, storskaliga uppgifter och för att säkerställa en pålitlig framtid för Ryssland och för vårt folk, säger diktatorn enligt nyhetsbyrån.

Införandet av krigslagar innebär att de lokala ledarna i regionerna får ökade befogenheter.

Särskilt råd

I en senare del av talet meddelar Putin att han kommer att inrätta ett särskilt samordningsråd som syftar till att uppfylla målen för hans så kallade ”särskilda militära operation”.

Premiärminister Mikhail Mishustin kommer att ansvara för det nyinrättade rådet som kommer att arbeta nära de annekterade regionerna. 

– Alla ryska regioner ska vidta åtgärder för att skydda viktiga anläggningar, säger Putin enligt AFP

Eskalering

Det är oklart vad de nya lagarna innebär konkret. Rysk lagstiftning ger de lokala ledarna möjlighet att  begränsa människors rörelser och möten i det offentliga. De kan även införa striktare censur och stärka polismakten.

Enligt Reuters bör Putins besked tolkas som ännu en ”eskalering” i kriget.  

– Den nya ordern markerar den senaste eskaleringen från Putin. Han vill vända den negativa trenden och motverka ytterligare nederlag i Ukraina, skriver nyhetsbyrån.

Foto: President of Russia Office 

Text: Redaktionen


Pensionärer missar viktigt bidrag – kan få flera tusen mer i månaden

2026 01 17

Svenska pensionärer riskerar att gå miste om tusentals kronor i tillägg.

Många svenska pensionärer som har rätt till tillägg missar det helt – trots enkla möjligheter att söka.

Det är ett stöd som kan ge flera tusen kronor mer i månaden, rapporterar Senioren.

Stort bidrag står outnyttjat

Bostadstillägget ska stödja pensionärer med stram ekonomi.

– Bostadstillägg är ett skattefritt tillägg för dig som har låg pension. Du kan få upp till 7 290 kronor per månad, beroende på din ekonomi, bostadskostnad, dina tillgångar och din familjesituation, meddelar Pensionsmyndigheten.

Det högsta beloppet som ensamstående kan få är upp till 7 290 kronor per månad, medan makar eller sambor kan få upp till 3 645 kronor.

LÄS MER: Moskva hånar hela Europa

Missar bidraget

Men många pensionärer tror felaktigt att de inte är berättigade till stödet och väljer därför att inte ansöka.

Enligt Pensionsmyndigheten bedömdes omkring 123 000 personer som hade rätt till bostadstillägg 2020 – ändå inte sökte det.

– Ett beslut om bostadstillägg gäller oftast tills vidare, men om din ekonomiska situation förändras ska bostadstillägget räknas om, uppger myndigheten.

Krav för tillägg

För att kunna ansöka om bostadstillägg finns några grundläggande krav – du måste bo i Sverige, ta ut hela din allmänna pension och vara minst 67 år.

I vissa situationer kan även den som får änkepension eller utländsk pension ha rätt till bostadstillägg.

Storleken på tillägget beror på din ekonomiska situation, inklusive inkomster, bostadskostnad och tillgångar.

– Det är viktigt att anmäla ändringar så fort som möjligt för att inte gå miste om bostadstillägg. Du kan även bli återbetalningsskyldig om du inte anmäler rätt uppgifter, meddelar Pensionsmyndigheten.

Att ta reda på om man är berättigad är enkelt:

  1. Gör en preliminär beräkning på Pensionsmyndighetens hemsida för att se om det är värt att ansöka.
  2. Fyll i ansökan digitalt med BankID om du har det, eller via blankett om du behöver hjälp.

LÄS MER: Riksbanken övertygade om 2026: Efterlängtat besked för hushållen

Foto: E Ann

Text: Redaktionen


16 januari 2026

”Trump skämtade bara” – Vita husets besked

2026 01 16

Donald Trump har ännu en gång fällt en kommentar som väckt reaktioner.

President Trump kommer nästan dagligen med uttalanden som skapar stora rubriken.

Nu tonar Vita huset ner en kommentar från presidenten – om att ställa in nästa val.

Uppseendeväckande kommentar

I november håller USA mellanårsval, vilket ofta brukar bli en tuff prövning för den sittande presidenten.

I en intervju på torsdagen sade Trump att man kanske inte borde hålla något val över huvud taget, rapporterade Reuters.

– Vi har gjort så mycket att, när man tänker efter, finns det inget behov av att hålla val, sade Donald Trump, enligt nyhetsbyrån.

Kommentaren kom i samband med att Trump reflekterade över sittande presidenters svårighet att få bra resultat i mellanårsvalet.

– Det är ett psykologiskt fenomen. När du vinner presidentvalet förlorar du mellanårsvalet, sade den amerikanska presidenten innan han fällde kommentaren om att valet kanske inte behövdes.

Vita huset menar nu att Trumps uttalande var menat som ett skämt.

LÄS OCKSÅ: Trump hotar omvärlden - "Gör det om de inte håller med"

”Skämtade bara”

Enligt Vita husets pressekreterare Karoline Leavitt var uttalandet bara ett skämt.

– Presidenten skämtade bara, säger Leavitt.

– Han sade, ”Vi gör ett så bra jobb, vi gör allt som amerikanerna ville, kanske borde vi bara fortsätta." Men han talade skämtsamt, understryker Vita husets pressekreterare.

När skämtet ifrågasätts av en reporter blir Leavitt upprörd.

– Bara någon som du skulle ta det så allvarligt och ställa en fråga på det sättet, sade hon till reportern, enligt New Republic.

Trump har dock fällt liknande kommentarer tidigare, rapporterar Iltalehti.

I samband med ett partimöte i Washington i januari, riktade han hård kritik mot Demokraterna och frågade sig varför ”vi överhuvudtaget måste konkurrera med dessa människor”.

Han sade också att han inte kommer att tala högt om att ställa in valet, eftersom media då skulle beskriva honom som en diktator, enligt tidningen.

Utöver detta har Donald Trump också vid flera tillfällen antytt att han vill ställa upp för en tredje mandatperiod. Andra gånger har han emellertid dementerat detta.

Trump kan dock inte kandidera en tredje gång, eftersom USA:s konstitution gör gällande att en person bara får inneha presidentposten i totalt två mandatperioder.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: EU gör sig redo - ska tvinga bort Trump från Grönland

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen