Ny covid-variant – myndighet varnar för 11 symtom

2024 06 13

En ny variant av covid-19 har fått fart.

I maj gick amerikanska forskare ut och varnade för att en ny variant av coronaviruset, KP.2, har fått fäste. Varianten tillhör Omicron-familjen och har under våren varit en av de vanligaste även i Sverige.

Nu har ytterligare en variant börjat spridas.

Sedan början av juni sprids varianten KP.3 som nu står för 25 procent av samtliga fall i USA, rapporterar Newsweek.

Varianten har gått om KP.2 och är nu den dominerande virustypen i landet.

Kan vara mer smittsamma

Tidiga upptäckter om KP.2 och KP.3 tyder på att varianterna är mer smittsamma än sina föregångare. Det är dock för tidigt att säga om de skulle vara farligare.

– De är väldigt lika JN.1 och när man tittar på KP.2 och KP.3 är de nästan identiska med varandra, säger Natalie Tornburg, chefstjänstekvinna för coronavirusavdelningen på USA:s nationella folkhälsomyndighet CDC, till Newsweek.

JN.1 var den dominerande varianten under vintern, även i Sverige.

Varnar för 11 symtom

De nya varianterna går under smeknamnet “FLiRT” på grund av positionerna för stationerna i deras spikproteiner, och experter varnar nu återigen för en “sommarvåg” av fall av covid-19 kommande månader.

William Schaffner, virusforskare vid Vanderbilt University, menar dock att de nya FLiRT-varianterna generellt inte orsakar allvarligare sjukdom än tidigare varianter. Men han flaggar för att virus kan förändras snabbt.

Samtidigt går CDC ut med uppmaningen om att vara uppmärksam på följande elva symtom:

- Feber eller frossa

- Hosta

- Andnöd

- Trötthet

- Muskel- eller kroppsvärk

- Huvudvärk

- Förlust av smak eller lukt

- Öm hals

- Rinnande näsa

- Illamående eller kräkningar

- Diarré

Kommer nytt vaccin

Nuvarande vaccin ger redan ett skydd mot de nya FLiRT-varianterna. Det kommer dock inom kort att komma en nytt som ska skydda ännu bättre.

– Det kommer att finnas ett nytt vaccin tillgängligt runt september, baserat på antingen JN.1 eller en av FLiRT-undergrupperna, som kommer att ge mycket bättre skydd, säger Adrian Esterman, epidemiolog och professor i biostatistik vid University of South Australia, till den amerikanska tidningen.

Foto: Fusion Medical Animation

Text: Redaktionen


Sex länder går samman – markerar mot Trump

2026 01 04

Sex länder markerar mot USA:s president efter attacken mot Venezuela.

USA:s attack mot Venezuela tidigt på lördagen har lett till kraftiga reaktioner världen över.

Nicolas Maduro har förts ut ur landet och befinner sig nu i New York i väntan på rättegång.

Samtidigt går sex länder samman för att markera mot Donald Trump, rapporterar The Guardian.

Går samman

Spanien, Brasilien, Chile, Colombia, Mexiko och Uruguay har släppt ett gemensamt meddelande där de framhåller att USA:s aktioner “utgör ett extremt farligt prejudikat för fred och regional säkerhet och utsätter civilbefolkningen för fara”.

– Vi uttrycker vår djupa oro över och vårt avståndstagande från de militära handlingar som utförts ensidigt på venezuelanskt territorium, vilka strider mot folkrättens grundläggande principer, i synnerhet förbudet mot användning och hot om våld samt respekten för staters suveränitet och territoriella integritet.

“Oförenligt”

Det gemensamma meddelandet fortsätter.

– Vi uttrycker vår oro gällande varje försök till statlig kontroll, administration eller externt övertagande av naturresurser eller strategiska resurser, vilket är oförenligt med internationell rätt och hotar regionens politiska, ekonomiska och sociala stabilitet.

Läs mer: Svenskt byggbolag säkrar stort USA-avtal

Kristerssons kommentar

Många världsledare har kommenterat händelserna med olika uppfattningar om attacken.

En som uttryckt sina tankar är Sveriges statsminister Ulf Kristersson (M).

– Det venezuelanska folket har nu befriats från Maduros diktatur, skriver statsministern på X.

– Men alla stater har samtidigt ett ansvar att respektera och agera i enlighet med folkrätten. Det är dessutom ett långsiktigt säkerhetspolitiskt intresse för Sverige.

Domstol på Manhattan

Maduro och hans fru Cilia Flores väntas framträda i en federal domstol på Manhattan på måndagen.

Detta enligt en talesperson för domstolen, rapporterar BBC.

Läs mer: Donald Trump varnas – riskerar ”kaos eller kollaps”

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


5 jan 2026

Fasansfull syn på ryska flygplatser – ”aldrig sett i hela mitt liv”

2026 01 05

Rysslands fullskaliga invasion av Ukraina fortsätter att slå tillbaka hårt mot landet.

Många ryssar har de senaste åren valt att lämna sitt hemland och sökt sig västerut.

Den oberoende ryska nyhetssajten Meduza har ställt en fråga till emigrerade ryska medborgare, som har besökt sitt hemland de senaste åren, hur de upplever sitt fosterland idag.

Hundratals har svarat.

– Min hemregion är förstörd, säger en tidigare invånare i den ryska staden Primorsk, rapporterar finska Iltalehti.

 ”Aldrig sett i hela mitt liv”

Flera av de som skickat in svar kommenterar också den stora ökning av antalet funktionshindrade som kommer tillbaka från kriget i Ukraina.

En svarande, under namnet Vladimir, menar att han ser många soldater som kommer hem till de ryska flygplatserna på kryckor eller utan armar och ben.

– I hela mitt liv har jag aldrig sett så många funktionshindrade, inte ens under krigen i Tjetjenien eller Afghanistan, uppger han.

”Många har proteser”

En annan som svarat nyhetssajten, Rita som nu bor i Spanien, anser att Ryssland har gått bakåt i utvecklingen, och nu påminner om situationen på 1990-talet.

– Köpcentrum är indelade i de för de rika och de för de fattiga. Istället för en gräsmatta finns det nu en marknad mittemot mitt hus som säljer kinesiska produkter, uppger hon till nyhetssajten.

– Det finns många som har proteser. Det känns som att detta inte är min stad.

”Nästan tomma”

En röst från Tyskland, under namnet Danila, beskriver sin forna hemstad Lipetsk.

– Det finns inga människor. Parker, köpcentrum, hotell och huvudgator är nästan tomma, uppger han.

Han beskriver också hur infrastrukturen blivit sämre och ekonomin backar.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: 1,2 miljoner – Putins mardrömssiffra växer

Tvärtom i Moskva

Enligt Alina, som är bosatt i Israel, är Moskva ett undantag.

Där satsar den ryska ledningen på att upprätthålla bilden av framgång och att minska påverkan av kriget.

– Den enda påminnelsen om kriget är reklamskyltarna som visar hjältarna från den ”specialmilitära operationen”, uppger hon, rapporterar Iltalehti.

– Men ingen pratar om en specialoperation. Det är förmodligen ett sätt att stänga ute nyheterna och skydda din egen mentala hälsa.

LÄS MER: ”Vi tror inte på honom” – Trump avfärdar Putin

Foto: Ivan Shimko

Text: Redkationen