Ny avgift kan införas i svenskt turistparadis

2025 04 09

Varje år besöker cirka en miljon gäster den populära skidorten Åre i norra Sverige.

Nu kan besöket bli dyrare.

Kommunstyrelsen i Åre planerar att införa en turistskatt, rapporterar TV4.

–  Vi har svårt som kommun att bära kostnaderna som turismen medför på samhället. Det blir ökade kostnader för bland annat räddningstjänst och vatten och avlopp, säger Reine Barkered, ledamot av kommunstyrelsen i Åre, till tv-kanalen. 

Barkered representerar Västjämtlands Väl som är ett av flera lokalpartier som vill införa en turistskatt.

Enligt politikern kan besökare i Åre behöva betala skatten när de checkar in på hotellet. Det ska röra sig om en daglig avgift på cirka 15-20 kronor per person och dygn.

”Åker någon annanstans”

Förslaget väcker blandade reaktioner.

Vissa turister anser att en turistskatt låter som ett rimligt förslag. Andra reagerar kraftfullt mot den nya skatten.

– Ingen bra idé, det är redan så dyrt här som det är. Skulle det bli en turistskatt här då väljer jag nog att åka någon annanstans, säger en turist till TV4.

Flera kommuner vill införa turistskatt

Flera av Sveriges ledande turistkommuner är positiva till införandet av turistskatt.

Enligt en undersökning från SVT vill elva av Sveriges 22 främsta turistkommuner införa en sådan skatt.

Gotland är en av dem.  

– Många tycker att det är tillräckligt dyrt att åka hit. Men vi är några debattörer som tycker att om Barcelona och Rom kan införa avgifter så borde vi kunna göra det här också, har Region Gotlands tidigare kulturchef Björn Ahlsén sagt till Aftonbladet.

Finansministern: Dålig idé

Finansminister Elisabeth Svantesson (M) gillar inte förslaget.

Enligt henne finns det flera skäl till att inte införa en turistskatt.

–  Många kommuner är också glada över turismen. Den skapar jobb och gynnar företagandet på mindre orter, har Svantesson sagt till SVT.

Foto: H. Morkel 

Text: Redaktionen


20 jul 26

VÄDER: Kallaste sedan 1987

2026 07 20

En svensk stad har uppmätt den kallaste julinatten sedan 1987.

Sommaren har tagit en ovanligt kall vändning i norra Sverige.

Kiruna fick uppleva den kallaste julinatten på nästan 40 år.

Kallaste på decennier

Semesterfirare i norra Sverige fick möta ett ovanligt kyligt juliväder när temperaturerna sjönk under nollstrecket på flera håll.

Kiruna hade under natten en temperature på endast 0,5 grader.

– Kiruna hade den kallaste julinatten sedan 1987. Det är ett bevis på att det verkligen är kylig luft som kommer ner över landet, säger TV4:s meteorology Johan Wiksten, till kanalen.

Meteorologen beskriver läget som långt ifrån den sommarvärme många hoppats på och konstaterar att någon större värme inte är i sikte för den närmaste tiden.

I stället väntas fortsatt ostadigt och svalt väder dominera delar av landet.

Även Vilhelmina fick minusgrader

Kylan har inte bara märkts längst upp i norr.

Även i inlandet har nattemperaturerna fallit kraftigt, och i Vilhelmina rapporterades minusgrader under natten, samt nattfrost.

SMHI:s meteorolog Sandra Fyrstedt beskriver det som ovanligt kallt för juli månad.

– Det var ju rejält kallt den gångna natten och Vilhelmina som det varit kallast i länet var nere på minus 0,5 grader. Det sticker verkligen ut för att vara här i juli, säger Sandra Fyrstedt till SR.

Senaste gången det hände Vilhelmina var 2020.

Den kalla luften har framför allt påverkat inlandet där klara nätter gjort att temperaturen kunnat sjunka snabbt.

Under kommande natt ser läget inte lika illa ut.

– Det kommer inte bli lika kallt och det beror på att det är ett väderomslag på gång, säger Sandra.

Ingen sommarvärme i sikte

För den som väntar på högsommarvärme ser prognoserna fortsatt svala ut.

Enligt meteorologerna kan de kommande dagarna fortsätta präglas av kyligare luftmassor, även om temperaturen kan variera mellan olika delar av landet.

De kommande nätterna väntas fortfarande kunna bli kalla lokalt, särskilt där himlen klarnar upp och värmen snabbt strålar ut från marken.

Samtidigt är väderläget osäkert längre fram.

En eventuell värmeuppgång kan komma senare, men enligt prognoserna finns det ännu inga tydliga tecken på en längre period av stabil sommarvärme.

Foto: A Wong

Text: Redaktionen


23 februari 2026

JUST NU: Razzior mot bostäder – ryssar hamstrar

2026 07 20

Ryska bostäder genomsöks.

Ryska myndigheter har börjat söka igenom privata bostäder och garage.

Detta efter att en växande kris i landet fått invånare att börja hamstra en viktig vara, rapporterar RBC Ukraine.

Letar efter gömda lager

Ryska myndigheter i Pskovregionen har inlett inspektioner av privata hem och garageföreningar för att hitta bensin som invånare har börjat samla på sig.

Bakgrunden är den pågående bränslebristen i flera delar av landet, där oro för framtida leveranser har fått vissa ryssar att fylla på egna lager.

Enligt regionens guvernör Michail Vedernikov har kontrollerna avslöjat betydande mängder bränsle som förvarats i garage.

– Sådan lagring bryter mot brandsäkerhetsreglerna, säger Vedernikov enligt RBC Ukraine.

Myndigheterna bekräftar att de ska införa åtgärder mot de personer som brutit mot reglerna.

De riskerar böter på mellan 5 000 och 15 000 rubel, cirka 600 - 1 900 svenska kronor.

Flera regioner har rapporterat problem med leveranser, stigande priser och brist på vissa typer av bensin.

Raffinaderier under press

Rysslands bränslemarknad har under de senaste månaderna utsatts för allt större påfrestningar efter upprepade ukrainska attacker mot ryska oljeraffinaderier och bränsleanläggningar.

Attackerna har stört produktionen vid flera anläggningar och bidragit till problem med landets inhemska drivmedelsförsörjning.

Som en följd av detta har ryska myndigheter infört ransonering i flera regioner, samtidigt som de försöker försäkra befolkningen om att situationen är under kontroll.

Flera uppgifter hävdar även att Ryssland har tvingats importera bensin för att klara av den rådande krisen i landet.

Kreml nekar

Ryska myndigheter har vid flera tillfällen hävdat att bränslemarknaden har stabiliserats, att leveranserna av oljeprodukter har ökat samt att det inte råder en akut bensinkris i landet.

– Allt pekar på att Kreml förbereder sig, inte för att lösa krisen, utan för att hantera sin långsiktiga existens. Regimens huvudmål är inte att återställa marknadsförsörjningen fullt ut, utan att undvika avbrott i strategiskt viktiga sektorer, uppger Ukrainas utrikesunderrättelsetjänst (SZRU), skriver RBC Ukraine.

Enligt SZRU syftar regeringens besked om en normalisering av marknaden främst till att skapa en bild av stabilitet.

Foto: President of Russia Office resp Cattu

Text: Redaktionen