Ny amerikansk attack mot Danmark – “Dålig allierad”

2025 02 03

JD Vance kallar Danmark en “dålig allierad”.

Stämningen mellan USA och Danmark blir allt sämre.

Sedan Donald Trump uttryckt konkret intresse för Grönland har retoriken höjts mellan länderna.

Danmark har uttryckt tydligt att Grönland inte är till salu.

Vicepresident JD Vance kallar nu landet en “dålig allierad”.

Det rapporterar danska Ekstra Bladet.

“Dålig allierad”

Danmark är en dålig allierad som inte gör sitt jobb med att säkra Grönland tillräckligt bra. 

Så lyder den hårda kritiken från USA:s vicepresident JD Vance  i en ny intervju med Fox News. 

Vance får en direkt fråga om han tror att USA kommer att få kontroll över Grönland.

– Det är mycket möjligt, säger Vance.

“Struntar i europeerna”

Vance fortsätter.

– Om ett större territoriellt intresse för Grönland är vad som krävs, då är det vad Trump kommer att göra. Han bryr sig inte om vad européerna skriker åt oss.

LÄS MER: Trumps erbjudande till Kanada – "Då blir det inga tullar"
LÄS MER: USA:s nationalsång utbuad

"Välj Kanada"

Kanadas Justin Trudeau har uttalat sig på nytt om de kommande tullarna.

– Många av oss kommer att påverkas av detta, och vi kommer att få det tufft. Jag ber er att vara där för varandra. Nu är det dags att välja Kanada, säger han enligt BBC.

Vissa kanadensare har redan hörsammat dessa uppmaningar. 

På sociala medier har guider börjat cirkulera om hur man undviker amerikansktillverkade produkter i mataffären. 

Andra har meddelat att de kommer att ställa in sina resplaner till USA eller helt avstå från att besöka landet.

Det har hänt

USA kommer att införa en 25-procentig tull på importerade varor från Mexiko och Kanada, med början på tisdag vid midnatt. Det finns också en ytterligare 10-procentig tull på Kina.

Kanadas premiärminister Justin Trudeau presenterade motsvarande 25-procentiga tullar på amerikanska varor till ett värde av 155 miljarder kanadensiska dollar.

Mexikos president Claudia Sheinbaum har instruerat sin ekonomiminister att svara med tullar och andra åtgärder. 

Åtgärderna väntas omfatta strafftullar på 25 procent på amerikanska varor.

Foto: N. Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


8 jan 2026

UPPGIFTER: Ryssland bedraget – förlorar 40 miljarder

2026 01 08

Den ryska statskassan kan konstatera mångmiljardförluster.

Under fjolårets första elva månader förlorade Ryssland uppemot 4 miljarder dollar, motsvarande nästan 40 miljarder svenska kronor, till följd av ekonomisk brottslighet. 

Det handlar om allt grövre korruption, bedrägerier, förskingring och annan olaglig finansiell verksamhet, uppger Ukrainas utrikesunderrättelsetjänst enligt RBC-Ukraine.

– Omkring 70 procent av all ekonomisk brottslighet i Ryssland har klassificerats som allvarlig eller särskilt allvarlig. Detta tyder på att problemet inte är isolerat utan systematiskt till sin natur och är kopplat till stora finansiella flöden som kontrolleras av staten eller enheter i dess närhet, erfar underrättelsetjänsten.

Långt ned på listan

I Transperancy Internationals korruptionsindex ligger Ryssland på 154:e plats i världen, bakom bland annat Iran, Mali, Kina, och Kuba. Bedrägeriet och korruptionen drabbar den ryska statskassan och i förlängningen det ryska folket. 

Enligt samma uppgifter har antalet fall av ekonomisk brottslighet egentligen inte blivit fler, utan det handlar om att varje enskilt brott blivit betydligt dyrare.

De största förlusterna har framförallt uppstått genom stöld av budgetmedel och missbruk inom stora företag.

– Den höga nivån av ekonomisk brottslighet upprätthålls till stor del av korruption inom statliga organ. Det högsta antalet sådana överträdelser registreras inom byggsektorn, bostads- och allmännyttiga sektorer samt det militärindustriella komplexet, skriver RBC-Ukraine med hänvisning till utrikesunderrättelsetjänstens uppgifter.

LÄS MER: Grönt ljus från Trump – slår till mot Ryssland

Djupa problem

Enligt flera ekonomiska experter kan de stigande förlusterna peka på allt djupare problem i den ryska ekonomin.

En betydande del av landets resurser ligger i statens händer, vilket tillsammans med en svag tillsyn och hög grad av korruption anses göra landet mindre attraktivt för investerare.

Ukrainska underrättesleuppgifter erfar att Rysslands anfallskrig mot Ukraina hittills har kostat de ryska skattebetalarna cirka 550 miljarder dollar.

Rysslands militära utgifter har dessutom fyrdubblats sedan 2021.

Ukrainas utrikesunderrättelsetjänst anser att Rysslands finansiella och institutionella system alltmer sjunker ner i ett tillstånd av kontrollerat kaos. Banker döljer ägarstrukturer, tjänstemän är undantagna från kravet på tillgångsdeklarationer och entreprenörer håller knappt sina företag flytande, skriver RBC-Ukraine.

LÄS MER: Rysslands bluff – lurar sin egen befolkning

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


8 jan 2026

Ung kvinna försvunnen – polisen går ut med bild

2026 01 08

En ung kvinna har anmälts försvunnen.

Kvinnan, som är i 18-årsåldern, sågs senast i centrala Uddevalla i tisdags.

Samma dag inledde polisen en massiv sökinsats med flera resurser. Bland annat används drönare och hundar i insatsen.

– Under onsdagskvällen inkom ny information som gjorde att ett sökområde kunde etableras i terrängen söder om Uddevalla, framhåller polisen i ett uttalande.

Sökinsatsen fortsätter under torsdagen. Det finns i nuläget ingen misstanke om brott.

Signalement och bild

Polisen vädjar nu till allmänheten om hjälp. 

Myndigheten har gått ut med flera signalement på kvinnan. Det handlar om följande:

- Kvinnan har långt mellanblont hår

- Hon är cirka 166 centimeter lång

- Vid försvinnandet var hon klädd i jeans och en brun tröja

Polisen har också publicerat en bild på kvinnan.

Se bilden genom att klicka på en länk längst ner i artikeln

Uppmanas kontakta polisen

Den som sett kvinnan eller har information som kan leda till att hon hittas uppmanas att kontakta polisen på numret 114 14.

– Är läget akut ringer du 112, skriver polisen.

SE BILDEN HÄR (LÄNK TILL POLISENS HEMSIDA)

FAKTA: Polisens sökinsatser

- Varje år genomför polisen minst 300 räddningsinsatser för att söka efter personer som försvunnit under sådana omständigheter att det finns farhågor för att deras liv eller hälsa är utsatt för allvarlig fara.

- Under insatsen då polisen söker efter den försvunna personen bedömer en räddningsledare (som alltid är en polis när det gäller försvunna personer) vilka polisiära resurser som behövs vid sökandet, till exempel hundar, hästar, helikoptrar, motorcyklar och båtar.

- Polisen kan vid behov även ta hjälp av polisens insatsresurser eller andra myndigheter och organisationer, exempelvis Försvarsmakten.

- Polisen samlar information om den försvunna personen och tar fram en individuell profil. Den hjälper polisen att söka på rätt sätt och på rätt plats.

Källa: Polisen

LÄS OCKSÅ:

Storbank höjer räntorna

Bekräftat: Nya körkortsregler från 15 januari

Foto: Arkivfoto MarcusOscarsson.se
Text: Redaktionen