Ny amerikansk attack mot Danmark – “Dålig allierad”

2025 02 03

JD Vance kallar Danmark en “dålig allierad”.

Stämningen mellan USA och Danmark blir allt sämre.

Sedan Donald Trump uttryckt konkret intresse för Grönland har retoriken höjts mellan länderna.

Danmark har uttryckt tydligt att Grönland inte är till salu.

Vicepresident JD Vance kallar nu landet en “dålig allierad”.

Det rapporterar danska Ekstra Bladet.

“Dålig allierad”

Danmark är en dålig allierad som inte gör sitt jobb med att säkra Grönland tillräckligt bra. 

Så lyder den hårda kritiken från USA:s vicepresident JD Vance  i en ny intervju med Fox News. 

Vance får en direkt fråga om han tror att USA kommer att få kontroll över Grönland.

– Det är mycket möjligt, säger Vance.

“Struntar i europeerna”

Vance fortsätter.

– Om ett större territoriellt intresse för Grönland är vad som krävs, då är det vad Trump kommer att göra. Han bryr sig inte om vad européerna skriker åt oss.

LÄS MER: Trumps erbjudande till Kanada – "Då blir det inga tullar"
LÄS MER: USA:s nationalsång utbuad

"Välj Kanada"

Kanadas Justin Trudeau har uttalat sig på nytt om de kommande tullarna.

– Många av oss kommer att påverkas av detta, och vi kommer att få det tufft. Jag ber er att vara där för varandra. Nu är det dags att välja Kanada, säger han enligt BBC.

Vissa kanadensare har redan hörsammat dessa uppmaningar. 

På sociala medier har guider börjat cirkulera om hur man undviker amerikansktillverkade produkter i mataffären. 

Andra har meddelat att de kommer att ställa in sina resplaner till USA eller helt avstå från att besöka landet.

Det har hänt

USA kommer att införa en 25-procentig tull på importerade varor från Mexiko och Kanada, med början på tisdag vid midnatt. Det finns också en ytterligare 10-procentig tull på Kina.

Kanadas premiärminister Justin Trudeau presenterade motsvarande 25-procentiga tullar på amerikanska varor till ett värde av 155 miljarder kanadensiska dollar.

Mexikos president Claudia Sheinbaum har instruerat sin ekonomiminister att svara med tullar och andra åtgärder. 

Åtgärderna väntas omfatta strafftullar på 25 procent på amerikanska varor.

Foto: N. Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


Trumps erbjudande till Kanada – “Då blir det inga tullar”

2025 02 02

Donald Trump kommer med ett anmärkningsvärt erbjudande till Kanada.

I dagarna har Donald Trump bestämt att tullar ska införas mot Kanada, Mexiko och Kina.

Beslutet har debatterats kraftigt och Kanada har slagit tillbaka med sina egna tullar.

Nu tar Trump till sociala medier för att rikta ett anmärkningsvärt erbjudande till Kanada - som därmed kan slippa tullarna.

“Då blir det inga tullar”

Trump menar på nytt att Kanada kan bli en del av USA - och på så sätt slippa tullarna.

– Vi betalar hundratals miljarder dollar för att subventionera Kanada. Varför gör vi det? Det finns ingen anledning. Vi behöver inte något de har. Vi har obegränsad energi, borde göra våra egna bilar och har mer timmer än vi någonsin kan använda, skriver han på Truth Social.

– Utan denna massiva subvention upphör Kanada att existera som ett livskraftigt land. Hårt men sant! Därför bör Kanada bli vår 51:a delstat. Mycket lägre skatter och mycket bättre militärt skydd för folket i Kanada - OCH INGA TULLAR!

Kina svarar

Kanadas Justin Trudeau har tidigare gett svar på Donald Trumps tullar i form av sina egna.

Kinas ambassad i Washington framhåller att ”Kina beklagar och motsätter sig bestämt” de införda tullarna ”och kommer att vidta nödvändiga motåtgärder för att försvara sina legitima rättigheter och intressen”.

Det rapporterar BBC.

LÄS MER: USA:s nationalsång utbuad

“Inga vinnare”

I ett uttalande säger ambassadens talesperson att ”handels- och tullkrig inte har några vinnare”.

– Detta drag kan inte lösa USA:s problem på hemmaplan och ännu viktigare är att det inte gynnar någon av sidorna, än mindre världen.

“Deras fråga”

Vita huset förklarade på lördagen varför man riktar in sig på sina främsta handelspartners och sade att man ville hålla Kina, Mexiko och Kanada ”ansvariga” för narkotikahandel - särskilt fentanyl - och illegal invandring. 

Som svar på detta säger talespersonen att USA ”måste se och lösa sin egen fentanylfråga på ett objektivt och rationellt sätt istället för att hota andra länder med godtyckliga tullhöjningar”.

Foto: Official White House Photo by Tia Dufour

Text: Redaktionen


Biltema-utmanare expanderar – “Ska bli kundernas favorit”

2025 02 02

Den danska Biltema-utmanaren Thansen öppnar nytt.

Biltema har länge varit det stora namnet när det kommer till bildelar och tillbehör.

På senare år har andra märken gett sig in i kampen om marknadsandelar - däribland finska Motonet.

En annan kedja som tagit sig in på den svenska marknaden är danska Thansen - som nu öppnar nytt.

Öppnar nytt

Thansen öppnar nu en ny butik i Almenäs i Nässjö, rapporterar Market.

Det innebär att kedjan nu har så många som nitton butiker runt om i Sverige.

– Småland är en spännande region med mycket intresse för bilar, säger Stefan Roysson, Administrationschef för Thansen Sverige.

Där flyttar de in

Thansen flyttar därmed in i varuhuskedjan Harald Nyborgs gamla lokaler mellan Willys och Stadium Outlet i Nässjö.

– Lägg till en handelsplats med attraktiva butiksgrannar som tillsammans kommer att dra kunder till varandra, fortsätter Stefan Roysson.

Utöver den nyöppnade butiken i Nässjö har Thansen även butiker i bland annat Borlänge, Gävle, Halmstad, Karlskrona, Malmö, Norrköping, Skövde och Värnamo.

“Ska bli kundernas favorit”

Thansen kommer även enligt Fastighetsvärlden öppna en flaggskeppsbutik i Stockholm.

Butiken kommer att vara cirka 1 100 kvadratmeter och vara belägen i Heron City, Kungens kurva.

– Vi är glada över att ha bidragit till Thansens etablering i Heron City Säger Felix Gripenberg, partner på Herde som bistått Balder i uthyrningen.

Sedan 2002 har Thansen varit verksamt som en mycket expansiv detaljhandelskedja med omkring 84 butiker i Danmark.

– Vi kommer att öppna många butiker och bli kundernas favorit och förstahandsval när det gäller reservdelar och utrustning för bilar, cyklar och camping, framhåller kedjan.

Flera utmanare

Biltema ser därmed ut att ha två utmanare som är på frammarsch i form av danska Thansen och finska Motonet.

Även Motonet har aviserat planer på tillväxt i Sverige och har som förhoppning att öppna nya butiker den kommande tiden.

Det återstår att se vad som blir av marknadsandelarna för respektive bildetaljhandelskedja.

Foto: Biltema resp J. Kavan

Text: Redaktionen