Nu kommer solen tillbaka – i hela landet

2023 07 30

Helgen ser ut att glädja många solälskare, om än tillfälligt.

Efter den varma och soliga inledningen på årets sommar så har vädret varit besvikelsefyllt för alla som tycker om att sola och bada.

Under helgen ser det dock ut att bli roligare väder, och solen kommer att bryta igenom lågtrycket på de flesta håll i landet.

Temperaturerna kommer att variera mellan 20 och 24 grader.

Regn också

Det kommer dock även att regna en del i helgen.

Under lördagsförmiddagen håller regnet i sig över Norrlandskusten men försvinner därifrån under eftermiddagen.

Samtidigt drar ett nytt regnväder in över västkusten på förmiddagen, men där ser det ut att bli bättre på söndagen.

– De som inte får en fin lördag får en fin söndag, säger meteorologen Pall Agust Thorarinsson till Expressen.

Kortvarig sol

Det är många som glädjer sig åt att solstrålarna hittar tillbaka, och stora delar av landet kommer få det fint.

– Sommaren syns till igen på de allra flesta platser, säger Thorarinsson.

Däremot försvinner värmen snart då ett nytt lågtryck är på ingång som kommer med regn och lägre temperaturer nästa vecka.

– Under tisdagen närmar sig ett lågtryck från sydväst med ett nytt regnområde som rör sig upp över landet, förklarar Lars Magnus Joelsson, meterorolog vid SMHI.

Så varmt blir det

I Stockholm kan det bli uppemot 24 grader under lördagen samtidigt som Eskilstuna kan få 23, Malmö 22 och Norrköping kan få uppemot 25 grader.

Även under söndagen ser det ut att bli fina temperaturer, i Umeå kan det bli 21 grader, Göteborg 20 och Växjö 21 grader.

Som tidigare

Det är många som saknar den ordentliga sommarvärme som var i början av juni, då sol- och badälskare flockades till stränder och badplatser.

Hoppet om den värmen är dock inte helt borta, då vissa prognoser pekar på att det kan bli mycket varmt i augusti.

Det ser ut att bli växlande väder nästa månad dock, då även åska och skurar kommer att komma på sina håll.

Foto: Y. Bogdanov

Text: Redaktionen


06 maj 26

6,5 miljoner svenskar får pengar på kontot – nu på fredag

2026 05 07

Miljontals svenskar får i veckan dela på 8,2 miljarder kronor.

På fredagar kommer pengarna.

Då sätter nämligen Pensionsmyndigheten in 8,2 miljarder kronor till pensionssparares och pensionärers premiepensionskonton.

För de som är nära pensionen blir pengarna tillgängliga inom kort. Redan tre år före riktåldern går det att ta ut premiepension.

Fondrabatter och arvsvinster  

Insättningen omfattas av fondrabatter och arvsvinster. Avdrag har gjorts för premiepensionsavgifter.

– Den som tjänar in allmän pension tjänar också in en del till premiepensionen vars fonder har en rabatterad avgift för att få vara med på fondtorget. Rabatten fördelas nu tillsammans med arvsvinster som betalas ut månadsvis, säger Agneta Claesson, pensionsspecialist på Pensionsmyndigheten.

Över sex miljoner svenskar

Enligt Pensionsmyndigheten finns det omkring 6,5 miljoner premiepensionssparare i Sverige.

Premiepensionen är en del av den allmänna pensionen. Varje år avsätts 2,5 procent av din lön till pensionsformen. De intjänade pengarna placeras i fonder.

– Om du vill kan du göra ett eget val i premiepensionen. Valet innebär att du väljer i vilka fonder dina premiepensionspengar ska placeras. Om du inte gör ett val placeras din premiepension i det statliga förvalsalternativet AP7 Såfa, framhåller Pensionsmyndigheten.  

LÄS MER: Dubbel prissänkning – lättnad för hushållen

FAKTA: Premiepension när du går i pension

- Du kan tidigast ta ut din premiepension tre år före din riktålder och då som ett månadsbelopp. 

- När du går i pension kan du välja att ha kvar dina premiepensionspengar i fondförsäkring eller byta till traditionell försäkring.

- Du kan välja att bara ta ut premiepensionsbeloppet eller bara inkomstpensionen.

- Storleken på månadsbeloppet kan inte höjas, men du kan ändra din uttagsandel så ofta du vill. Du kan välja mellan att ta ut 100 procent, 75, 50 eller 25 procent av ditt månadsbelopp.

- Premiepensionen får man livet ut, precis som inkomstpensionen.

- I vissa fall kan du lägga till ett efterlevandeskydd. Då betalas din premiepension ut till din make/maka/registrerade partner/sambo om du avlider.

Källa: Pensionsmyndigheten

LÄS OCKSÅ: Nytt förbud på flygplatser aktuellt

Foto: Firmbee

Text: Redaktionen


6 maj 2026

Hemlig tunnel upptäckt i Europa – trodde inte den fanns på riktigt

2026 05 07

Under flera decennier har folk trott att allting var en myt.

Enligt ryktena ska det finnas ett hemligt nätverk av underjordiska tunnlar under den byn Bloxham i brittiska Oxfordshire.

Få har kanske egentligen trott på det, och historierna har avfärdats som hörsägen.

Tills nu.

Efter en rad anmärkningsvärda genombrott har nu forskare och entusiaster kunnat bekräfta de mytomspunna tunnlarna, rapporterar Daily Mail.

– Vi tror verkligen att det finns ett helt komplex av dessa tunnlar, säger Dave Green, ordförande för Bloxham Underground Tunnel Society, till tidningen.

Från medeltiden

Enligt legenden finns det ett stort nätverk av tunnlar under Bloxham. En del hävdar att de användes av munkar och präster under medeltiden, andra att de utgjort flyktvägar eller använts till smuggling.

Inga bevis för gångarna har dock funnits, fram tills nu.

Den första upptäckten gjordes bakom en liten dörr inbäddad i en trädgårdsmur.

Tunneln visade sig vara tolv meter lång.

– Men det fanns andra kanaler som ledde ut från den och som hade blockerats, säger Dave Green.

ANDRA LÄSER: Dubbel prissänkning – lättnad för hushållen

Kammare och grottor

I mars tidigare i år hittade ytterligare en tunnel. Den upptäcktes av en slump efter att marken gett vika under förberedelserna till ett garagebygge.

– Den var 40 meter långt. Men det fanns också kammare och stora grottor som jag kunde se ovanför spillrorna, säger Dave Green.

Entusiasten tror att tunnlarna kan vara så gamla som 500 år. I de underjordiska gången har man även träffat på djurben. Däribland vad man tror är en kronhjortskalle, vilket gör fyndet än mer häpnadsväckande – kronhjortar har knappt funnits i området på hundratals år.

ANDRA LÄSER: Nytt förbud på flygplatser aktuellt

Arkivfoto: V Lee Bird

Text: Redaktionen