26 juni 2026

SVERIGE: Nu blir det riktigt varmt

2023 06 28

Räkna med några riktigt svettiga dagar framöver. 

Under en tredagarsperiod kan det bli riktigt varmt i stora delar av Sverige, rapporterar SMHI.

Höga temperaturer väntas framför allt i delar av östra Svealand och Gästrikland.

"Kan ge problem"

SMHI går nu ut med en varning.

Dagstemperaturer på 26 till 30 grader väntas från och med onsdag och några dagar framåt. 

– Det kan leda till en ökad påfrestning på kroppen, vilket kan ge problem för framför allt riskgrupper, skriver SMHI på sin hemsida. 

Fyra städer

Fyra städer beräknas få extra höga temperaturer:

- Gävle

- Uppsala

- Södertälje

- Stockholm

30 grader

I Stockholm väntas temperaturen nå 30 grader eller mer under torsdagen.

Delar av norra Sverige kan dock räkna med en del nederbörd.

– På torsdag blir det i Norrland åter växlande molnighet och eftermiddagsskurar. Över västra Götaland väntas tätare moln dra in, men i övriga landet ser det ut att bli rätt soligt, säger SMHI:s meteorolog Katarina Andersson i ett uttalande.

Då kommer regnet

Till helgen beräknas temperaturen sjunka igen.

Ett nederbördsområde väntas dra in över Sverige.

Helgen kommer därmed att bjuda på lägre temperaturer och spridda regnskurar, enligt meteorolog Katarina Andersson.

– På fredag väntas ett nytt regn dra in västerifrån mot södra och mellersta Sverige. Det följs under helgen av något svalare luft, och det ser fortsatt ostadigt ut med nya områden med regn eller skurar som passerar, säger hon.

Här är långtidsprognosen

Enligt SMHI:s långtidsprognos beräknas det ostadiga vädret hålla i sig under nästa vecka.

Lägre temperaturer, runt 20-strecket och nedåt, och spridda regnskurar väntas i stora delar av landet.

Foto: A. Maria

Text: Redaktionen


23 oktober 2026

SKATTEVERKET: Dags att skicka in – pensionärer uppmanas särskilt

2026 10 23

Den 8 november är sista dagen, meddelar Skatteverket.

Då måste den som vill ansöka om jämkning ha skickat in sin ansökan för att rätt skatt ska dras under hela 2027. Annars riskerar många att få kvarskatt.

– Olika faktorer påverkar vad just du ska betala i skatt, säger Johan Schauman, deklarationsexpert på Skatteverket, i ett uttalande.

– Det går att ta med alla sorters inkomster och avdrag i en jämkningsansökan, men framför allt är jämkning det bästa sättet att undvika att för lite skatt dras på dina löne- och pensionsutbetalningar.

Många nyblivna pensionärer

Av de som får kvarskatt är nyblivna pensionärer överrepresenterade, enligt Skatteverket. Anledningen är att pensionärer ofta får pensionsutbetalningar från flera håll, där var och en av dem inte kan veta vad den totala inkomsten landar på.

– Det här gäller även de personer som tar ut pension men fortsätter att arbeta, uppger Skatteverket.

– Det finns flera sätt att undvika kvarskatt. Ett sätt är att be den som betalar ut lön eller pension att dra mer skatt. Ett annat sätt är att ansöka om jämkning hos Skatteverket.

Läs också: Kalldusch för svenska resenärer – gäller vart man än åker

200 000 pensionärer

För inkomståret 2025 var det många som fick kvarskatt. Bland de som fick sitt besked om slutlig skatt i juni var sista inbetalningsdag i september, och det totala antalet som fick betala tillbaka var 712 000. Hela 200 000 av dem var pensionärer.

– Det är vanligt med kvarskatt när en person har flera utbetalare, vilket många med pension har. Det är därför viktigt att planera sina pensionsutbetalningar och vilken skatt som ska dras, sade Johan Schauman då.

Hemsida eller blankett

Ansökan om jämkning görs på Skatteverkets hemsida eller via en blankett. På hemsidan finns också möjlighet att räkna ut den rätta skatten som ska dras.

– När du ansöker om jämkning inför ett kalenderår kallas det för att du ansöker om särskild beräkningsgrund, uppger Skatteverket.

– Om du har ansökt om särskild beräkningsgrund och är ansluten till en digital brevlåda får du beslutet i mitten av december. Annars skickas det med post till din folkbokföringsadress i början av januari.

Läs också: Gör precis som Hitler – stor ilska i USA

Foto: Skatteverket

Text: Redaktionen


23 okt 26

Mohamed Ali (V) ställer in allt

2026 10 23

I går gjorde riksdagsledamoten Mohamed Ali (V) sin första dag i riksdagen.

I samband med det ställde han upp på flera intervjuer med olika medier.

Ali kommenterade bland annat det misstänkta valfusket i Borlänge, som kopplas till hans personvalskampanj.

Riksdagsledamoten uttalade sig även om sina skulder hos Kronofogden, som fått stor uppmärksamhet i medierapporteringen.

Under fredagen var Ali inbokat för intervjuer hos flera medier.

Men nu stoppas allt.

Ali ställer in allt med hänvisning till att han är sjuk.

– Som skäl uppgavs att Mohamed Ali är sjuk i dag och behöver vila, rapporterar Ekot.

”Extra påfrestning”

I fyra veckor har Ali vägrat att ställa upp på intervjuer.

Under torsdagen förklarade han varför.  

– Det har varit under lite extra påfrestning som jag haft de senaste fyra veckorna. Jag kunde inte svara på varje meddelande eller varje mejl, sade riksdagsledamoten till Expressen.

Nytt ärende

Under veckorna efter valet har Kronofogden återigen försökt komma i kontakt med Ali.

Enligt Expressen har riksdagsledamoten fått ytterligare ett betalningsföreläggande som han inte besvarade inom utsatt tid.

Efter tidningens avslöjande har dock Ali begärt omprövning.

På frågan om varför han inte svarade i tid hänvisar han till att han mått dåligt under perioden.  

– Ja, det är under de där fyra veckorna som jag har mått dåligt. De senaste två åren har jag inte fått något föreläggande från Kronofogden, så det var under de här fyra veckorna som jag har haft, jävligt påfrestande.

Läs mer: Vänsterpartiet ger besked om Mohamed Ali

Ska hålla förhör

Tre personer är misstänkta i förundersökningen om misstänkt valfusk i Borlänge kopplat till Vänsterpartiet, uppger Åklagarmyndigheten. 

Brottsrubriceringen är otillbörligt verkande vid röstning. Tre framställningar är inlämnade till Falu tingsrätt om offentlig försvarare.

– Framställningar om offentlig försvarare görs för att vi ska kunna hålla förhör, säger senior åklagare Oskar Edvardsson som leder förundersökningen.  

Andra läser: Gör precis som Hitler – stor ilska i USA 

Foto: Riksdagen

Text: Redaktionen