Norskt oljebolag vägrar leverera till USA

2025 03 03

Ett norskt oljebolag meddelar att de nu vägrar att leverera olja till USA.

Händelserna i Vita huset på fredagen har väckt kraftfulla reaktioner runt om i världen.

Efter Donald Trumps utskällning av Volodymyr Zelenskyj inför tv-kamerorna, tas nu en rad initiativ för att stötta Ukraina – och ta avstånd från Trump-administrationen.

Nu meddelar ett norskt oljebolag att de vägrar att leverera olja till USA.

”Gjorde oss illamående”

Det handlar om det norska rederiet och oljebolag Haltbakk Bunkers.

Bolaget meddelar nu att man vägrar att sälja olja till USA så länge Donald Trump är president, rapporterar Kystens Næringsliv.

Samtidigt passar företagets ägare Gunnar Gran på att hylla Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj.

– Stor heder åt Ukrainas president för att han förblev lugn och sansad trots att USA knivhögg honom i ryggen på TV. Det gjorde oss illamående, kort sagt, kommenterar Gunnar Gran i ett inlägg på företagets Facebooksida.

Nu väljer oljebolaget alltså att bojkotta Donald Trumps USA.

– Vi väljer våra kunder själva, understryker företagets ägare.

Företaget hänvisar till sin ”moraliska kompass”.

”Inte en liter kommer levereras”

I inlägget från företaget, som publicerades igår, beskriver man händelsen i Vita huset som en ”skitcirkus”.

– Idag har vi sett den största skitcirkus som någonsin presenterats live på TV, heter det i företagets inlägg, där man förklarar sitt beslut att bojkotta Trumps USA.

– Som ni säkert förstår kommer inte en liter att levereras förrän Trump är färdig, säger Gunnar Gran till tidningen.

”Ingen bränsle för amerikanarna!” uppmanar företaget nu på sin hemsida.

De hoppas också att andra företag och privatpersoner i Norge ska följa deras exempel.

– Vi uppmuntrar alla norrmän och européer att följa vårt exempel. Ära till Ukraina, skriver företaget i inlägget.

Trump kräver ursäkt

Samtidigt kommer uppgifter om att Trump-administrationen kräver en offentlig ursäkt från Volodymyr Zelenskyj.

Det kravet har framförts i privata samtal mellan administrationerna i Washington och Kiev, rapporterar Bloomberg.

Foto: W. Bulach

Text: Redaktionen


Expert hävdar: Elon Musk på väg att bli galen – “mår inte bra”

2025 03 13

Professorn och författaren Seth Abramson påstår att Elon Musk “saknar mental stabilitet för att vara involverad i regeringen”.

Seth Abramson, som bland annat skrivit en bok om Elon Musk och jobbat för tidningar som Washington Post, Newsweek och The Guardian, menar att techmiljardären är på väg mot ett sammanbrott.

– I egenskap av Musk-författare berättade jag för er att han höll på att bli galen. Orsaken var en kombination av depression, stress, medicinmissbruk och användning av illegala droger, skriver Abramson på X.

"Ta bort honom från internet"

Det framgår inte i Abramsons inlägg om professorn drar sina slutsatser av att ha träffat Musk personligen.

Inte heller om han har tagit del av några läkarjournaler eller andra uppgifter som utifrån medicinsk grund beskriver entreprenörens hälsa.

Seth Abramson menar dock att de inlägg som Elon Musk skriver och delar på sociala medier utgör underlag för teorin.

– Hans Twitter-flöde (numera X, red. anm.) är ett bevis på denna störning. Någon som bryr sig om honom måste ta bort honom från internet permanent, menar experten.

"Mår dåligt"

Ett av Abramsons exempel är när Musk häromdagen kallade senatorn Mark Kelley, som tjänstgjort i USA:s militär i 25 år, för "förrädare" efter han besökt Ukraina och uppmanat Vita huset att fortsätta stödja det krigsdrabbade landet.

– En del av Musks förvirring tycks vara en ökad lojalitet gentemot Kreml, menar Abramson.

– Det råder inget tvivel om att Musk nu saknar mental stabilitet för att vara involverad i regeringen, och att hans offentliga och privata uppträdande som en del av regeringen kostar liv, jobb och betydande skador för USA:s förtroende. Han mår dåligt och vi kan alla se det, skriver Abramson också.

Använder ketamin

Elon Musk har tidigare förklarat öppet att han använder den i Sverige narkotikaklassade medicinen ketamin, vars bieffekter exempelvis kan vara desorientering och aggressivt beteende.

– Ketamin hjälper en att komma ur ett nedstämt tillstånd, sade Musk i en tv-intervju med Don Lemon 2024, och tillade att det är bättre för aktieägarna om han använder drogen.

Musk har dock förnekat att han missbrukar medicinen.

Foto: Gage Skidmore

Text: Redaktionen 


Högst oväntat tillskott i Ukrainas militär – ”deltar i beskjutningen”

2025 03 13

Ett mycket sällsynt videoklipp har börjat cirkulera på sociala medier.

Bilderna uppges vara tagna och producerade av kinesisk statlig media.

I filmen framträder kinesiska reportrar som deltar i en ukrainsk beskjutning av ryska positioner, rapporterar Newsweek som studerat klippet.

Se video längst ned i texten.

Mycket ovanligt

Den 24 sekunder långa videon ska vara inspelat 6 mars i år. I klippet syns hur en kinesisk journalist följer trupper som avfyrar flera skott från ett ukrainskt raketsystem.

Uppgifterna beskrivs som mycket sällsynta.

Kina är i många avseenden Rysslands närmast allierade och har i allra högsta grad bidragit till att hålla igång både den ryska krigsmaskinen och dess ekonomi sedan invasionen av Ukraina för tre år sedan.

Att reportrar från den mycket hårt kontrollerade kinesiska statsmedian sluter upp bakom Ukraina på slagfältet måste därmed betraktas som mycket oväntat.

"Deltog till och med i beskjutningen"

Den amerikanska tidningen hänvisar till en estnisk källa, som lagt upp klippet under namnet “WarTranslated” på X (tidigare Twitter).

– Kinesiska journalister har oväntat filmat ett reportage med Ukrainas väpnade styrkor för första gången – och till och med deltagit i att beskjuta ryska positioner, framhålls i inlägget.

– Det är första gången som representanter för det här mediet har arbetat med den ukrainska armén. Tidigare har de uteslutande filmat rapporter med ryska trupper, står det vidare.

Uppgifter: på väg in i kriget för Rysslands räkning

Varken Kina, Ukraina eller Ryssland har kommenterat det anmärkningsvärda klippet som cirkulerar.

Samtidigt som Kina velat framhålla sig som en neutral part har det spekulerats i om den Putinallierade diktaturen i själva verket är på väg in i kriget – men då på Rysslands sida.

Det rapporterade den statsägda ukrainska tv-kanalen UATV förra veckan.

Tv-kanalen hänvisar till uppgifter från Center for National Resistance – en organisation som ukrainska specialstyrkor upprättade kort efter den ryska invasionen 2022.

– Kina uppges förhandla med Ryssland om att landets militär ska delta i kriget mot Ukraina, på samma sätt som Nordkorea hjälpt Ryssland, uppger UATV.

Här är videon

Se videon med det kinesiska reporterteamet genom att klicka här (länk till Newsweek).

Foto: WarTranslated på X

Text: Redaktionen