Norsk anläggning attackerad
2026 05 26
En norsk bas i Ukraina har skadats i en rysk attack.
Det uppger organisationen Norsk Folkehjelps i ett pressmeddelande.
Ryska drönare har slagit ner vid organisationens kontor för minröjning i Sumy i östra Ukraina.
– Som tur var skadades ingen, men det har blivit omfattande skador på fordon och annan utrustning, säger Norsk Folkehjelps generalsekreterare Raymond Johansen.
– Detta visar att Ryssland inte tar hänsyn till om målen är civila eller om det handlar om det viktiga arbetet med att skydda civila liv, tillägger Johansen.
Fördömer
Norges regering fördömer den ryska attacken i starka ordalag.
– Attacker mot organisationer som arbetar för att skydda civila, röja minor och rädda liv är helt oacceptabla och ett klart brott mot de grundläggande principerna i internationell rätt om skydd av civila och humanitära aktörer i väpnade konflikter, säger utrikesminister Espen Barth Eide till VG.
– När humanitära organisationer attackeras påverkas det viktiga arbete som ska skydda människor i krig, fortsätter ministern.
Minröjning
Norsk Folkehjelp har över 400 anställda runt om i Ukraina.
Den humanitära organisationen grundades 1939.
– Vårt mål är att förbättra människors levnadsvillkor och bidra till ett demokratiskt, rättvist och tryggt samhälle, skriver Norsk Folkehjelp på sin hemsida.
I Ukraina arbetar organisationen med livräddande insatser, däribland minröjning.
LÄS MER: ”Lämna staden” – Ryssland varnar 3 miljoner invånare
Större än Grekland
Rysslands invasion av Ukraina uppges ha förvandlat landet till världens största minfält.
Förra sommaren rapporterade ukrainska Kyiv Independent att den minerade landytan i Ukraina sträcker sig över omkring 139 000 kvadratkilometer.
Det motsvarar 23 procent av landets territorium och är en större yta än hela Grekland.
LÄS OCKSÅ: Tillfälligt stopp för nytt körkort i Sverige
Arkivfoto: Rysk attack mot Ukraina
Text: Redaktionen


