Norge varnar för extremt väder – ”farligt att vara utomhus”

2024 01 30

Norges Meteorologisk institutt (MET), landets motsvarighet till SMHI, har utfärdat en röd varning för ”extremvädret Ingunn”.

Enligt MET kan ovädret bli det värsta på 32 år.

– En röd varning för extremt kraftiga vindbyar har utfärdats för delar av Nordfjord, Møre och Romsdal, Trøndelag och Helgeland.

– Från onsdag eftermiddag till torsdag morgon väntas orkan vid kusten och vindbyar på 35-50 m/s,  framhåller man i ett uttalande.

”Farligt att vara utomhus”

Nu varnas invånare i de berörda områdena.

– Det är farligt att vara utomhus och ovanligt stora skador på byggnader, infrastruktur, skog och elnät förvänta.

– Takpannor kan blåsa av från hus och byggnader.

MET går ut med följande instruktioner till befolkningen:

- Stanna inomhus

- Följ räddningsmyndigheternas råd

- Om du MÅSTE köra, följ myndigheternas råd och vägmeddelanden (175.no).

- Förbered ditt hem för ett potentiellt längre strömavbrott

- Beredskapsbehovet ska fortlöpande bedömas av utryckningspersonal

- Var försiktig när du kör i strandzonen och längs havet

- Överväg i förväg att vidta åtgärder för att begränsa skador

Risk för byggnader 

Vidare varnar väderinstitutet för att elförsörjningen kommer att påverkas avsevärt och för att många vägar kommer att stängas av på grund av träd eller andra föremål i vägbanan.

Väderinstitutet varnar även för kraftfulla vågor.

– Höga vågor kan orsaka skador på infrastruktur och byggnader.

Drar västerut

Under natten mellan torsdag och fredag beräknas ”Ingunn” dra västerut.

–  Natten till torsdag vänder vinden västerut med eventuell orkan i norra Trøndelag och södra Helgeland. Under dagen på torsdag är vinden nordvästlig och avtar successivt, först i söder, framhåller MET.

Så påverkas Sverige

Sverige kommer att påverkas av ovädret.

– Under torsdagen passerar ett djupt lågtryck över landet och på många håll blir det rejält blåsigt med hårda eller mycket hårda vindbyar, uppger SMHI och tillägger:

– Norska vädertjänsten har döpt lågtrycket till Ingunn. För Sveriges del väntas minusgrader och snöfall i Norrlands inland, annars plusgrader och byar av regn och snöblandat regn. I främst södra Svealand och norra Götaland ser det även ut att finnas utrymme för lite sol.

Foto: N. Sharafutdinov

Text: Redaktionen


JUST NU: Luftattacker planeras mot mål i Sverige

2025 06 27

Iran pressar det kriminella gänget Foxtrot att utföra attentat mot israeliska och amerikanska intressen.

Förra veckan kom uppgifter om nya attentatsplaner.

Iran har uppmanat det kriminella nätverket att attackera mål i Sverige, Danmark och Tyskland, rapporterade SVT:s Uppdrag granskning.

Planerar luftangrepp

Attentaten kan ske från luften, erfar Expressen.

Enligt tidningens uppgifter planerar nätverkskriminella att gå till attack med drönare.

”Måste ta höjd för drönare”

Attackerna kan riktas mot israeliska och judiska byggnader på svensk mark.

Aron Verständig, ordförande för judiska centralrådet, bekräftar uppgifterna om potentiella drönarattacker.

– Jag har hört om dessa uppgifter, men känner inte till mer än så. Generellt sätt jobbar vi brett i vårt säkerhetsarbete och numera måste vi också ta höjd för drönare, säger han till tidningen.

I diktaturens grepp

Den israeliska underrättelsetjänsten Mossad har tidigare avslöjat att Rawa Majid rekryterats av Iran i samband med att han greps i landet i oktober 2023.

Enligt uppgift tvingas gängledaren välja mellan att arbeta för Iran eller att åka i fängelse. 

Foto:

Text: Redaktionen


JUST NU: Bekräftat – här är Sveriges dyraste matbutik

2025 06 27

Jämförelsesajten Matpriskollen har granskat priserna i matbutikerna.

I en färsk undersökning, som DN tagit del av, har Matpriskollen undersökt vad det kostar att handla under en månad vid de stora kedjorna.

Sajten har undersökt kostnaderna för inköp av populära varukategorier som kött, fisk och chark, grönsaker och drycker hos butikskedjorna City Gross, Ica Kvantum, Ica Maxi, Stora Coop och Willys.

Resultatet visar att Stora Coop har den dyraste matkassen. Kedjan är dyrast i 33 av de 36 undersökta kategorierna, rapporterar DN.

”Inte riktigt hängt med”

Månadskostnaden för matinköp på Stora Coop för en familj på två vuxna och två småbarn landar på 13 267 kronor i månaden.  Motsvarande siffra för Willys är 12 544 kronor.

– Coop har inte riktigt hängt med i sista årens prisfokus där vi ser att flera kedjor och butiker inte vill ha för stort avstånd till de ordinarie priserna hos Willys, säger Matpriskollens vd Ulf Mazur till tidningen.

Samtidigt konstaterar Mazur att Coops medlemmar kan få ner priserna, eftersom de kan utnyttja rabattkuponger och liknande erbjudanden.

– Stora Coop har ett brett sortiment som är en fördel mot lågprisbutikerna och med smart utnyttjande av bonuscheckarna blir skillnaden liten, men de blir nog inte billigaste ändå.

LÄS MER: Populärt livsmedel kan bli bristvara

Har bromsat in

Matpriserna har fortsatt att stiga under årets två första månader.

Men i mars, april och maj har det skett ett trendbrott, uppger Matpriskollen.

Efter inledningen på året med prisökningar på över 2 procent till februari, bromsade ökningarna i landets livsmedelsbutiker upp.

– Vi ser också att två kedjor, med Ica i spetsen, inte har tagit ut prisökningar i samma takt som konkurrenterna under årets fem första månader. Det sker en kamp om att vinna de pressade kunderna just nu, säger Ulf Mazur i ett uttalande.

LÄS MER: Oroväckande uppgifter för Ica

Arkivoto: Snabbgross

Text: Redaktionen