30 juli 2026

Norge varnar för extremt väder – ”farligt att vara utomhus”

2024 01 30

Norges Meteorologisk institutt (MET), landets motsvarighet till SMHI, har utfärdat en röd varning för ”extremvädret Ingunn”.

Enligt MET kan ovädret bli det värsta på 32 år.

– En röd varning för extremt kraftiga vindbyar har utfärdats för delar av Nordfjord, Møre och Romsdal, Trøndelag och Helgeland.

– Från onsdag eftermiddag till torsdag morgon väntas orkan vid kusten och vindbyar på 35-50 m/s,  framhåller man i ett uttalande.

”Farligt att vara utomhus”

Nu varnas invånare i de berörda områdena.

– Det är farligt att vara utomhus och ovanligt stora skador på byggnader, infrastruktur, skog och elnät förvänta.

– Takpannor kan blåsa av från hus och byggnader.

MET går ut med följande instruktioner till befolkningen:

- Stanna inomhus

- Följ räddningsmyndigheternas råd

- Om du MÅSTE köra, följ myndigheternas råd och vägmeddelanden (175.no).

- Förbered ditt hem för ett potentiellt längre strömavbrott

- Beredskapsbehovet ska fortlöpande bedömas av utryckningspersonal

- Var försiktig när du kör i strandzonen och längs havet

- Överväg i förväg att vidta åtgärder för att begränsa skador

Risk för byggnader 

Vidare varnar väderinstitutet för att elförsörjningen kommer att påverkas avsevärt och för att många vägar kommer att stängas av på grund av träd eller andra föremål i vägbanan.

Väderinstitutet varnar även för kraftfulla vågor.

– Höga vågor kan orsaka skador på infrastruktur och byggnader.

Drar västerut

Under natten mellan torsdag och fredag beräknas ”Ingunn” dra västerut.

–  Natten till torsdag vänder vinden västerut med eventuell orkan i norra Trøndelag och södra Helgeland. Under dagen på torsdag är vinden nordvästlig och avtar successivt, först i söder, framhåller MET.

Så påverkas Sverige

Sverige kommer att påverkas av ovädret.

– Under torsdagen passerar ett djupt lågtryck över landet och på många håll blir det rejält blåsigt med hårda eller mycket hårda vindbyar, uppger SMHI och tillägger:

– Norska vädertjänsten har döpt lågtrycket till Ingunn. För Sveriges del väntas minusgrader och snöfall i Norrlands inland, annars plusgrader och byar av regn och snöblandat regn. I främst södra Svealand och norra Götaland ser det även ut att finnas utrymme för lite sol.

Foto: N. Sharafutdinov

Text: Redaktionen


08 okt 26

Jimmie Åkesson öppnar för oväntat samarbete

2026 10 08

Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson har länge förespråkat ett konservativt block i svensk politik.

Redan 2018 pekade SD-ledare ut KD och M som tänkbara samarbetspartners.

Åtta år senare gick SD till val tillsammans med M, KD och L.

Nu kan dock Tidösamarbetet vara på väg att upplösas. Det antyder Jimmie Åkesson i en debattartikel i Expressen.

SD-ledaren öppnar för nya samarbeten, både till vänster och höger.

I artikeln framhåller Åkesson att Sverigedemokraterna inte tillhör något av de traditionella blocken. Han betonar att SD inte är ett borgerligt parti och inte har några röda linjer mot något av riksdagens övriga partier.

– Vi kan samarbeta åt båda håll utifrån vad som ger oss störst möjlighet att få igenom vår politik. Under den här mandatperioden kommer vi att återta den positionen, skriver Åkesson.

”Sverigedemokraterna efter Tidö”

Enligt Åkesson inleds nu en helt ny period för SD. Han beskriver den som tiden efter Tidösamarbetet.

– Nu rivstartar vi ett omfattande arbete med ”Sverigedemokraterna efter Tidö”, inför partiets landsdagar nästa höst. Redan nu lägger vi grunden och förbereder oss för att ta nästa stora steg. 

Andra läser: Matjätte i botten – dyrast av alla 

Stänger dörren

Att agera stödparti till en borgerlig regering finns inte på bordet, enligt Åkesson.

– ”Sverigedemokraterna kommer efter valet 2026 att antingen ingå i en regering eller vara i opposition.” Detta har jag sagt i flera år och det gäller fortfarande, skriver han på X.

– Vi har inga röda linjer eller håller oss med sandlådefasoner, vi har ett legitimt krav att sitta med i en regering som vi ger våra röster. Inga konstigheter. Att trycka annat än rött för en statsminister som avser bilda regering utan sverigedemokratiska ministrar finns inte på kartan, fortsätter Åkesson.

Läs också: Turkiet står redo – Erdogan ger besked 

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


Vänsterpartiet dumpas

2026 10 08

Ett styre bestående av Socialdemokraterna, Miljöpartiet och Centerpartiet med stöd från Vänsterpartiet.

Så har den styrande koalitionen sett ut i Region Stockholm de senaste fyra åren.

Nu sker en tvärvändning.

Socialdemokraterna dumpar Vänsterpartiet för att istället försöka nå en oväntad majoritet bestående av S, MP, C, KD och L.

–  Sedan valdagen har det förts konstruktiva samtal mellan flera olika partier. Socialdemokraterna, Miljöpartiet, Kristdemokraterna, Centerpartiet och Liberalerna har nu inlett förhandlingar för ett robust majoritetsstyre som kan ta ansvar för Region Stockholm under den kommande mandatperioden, framhåller S i Region Stockholm i ett uttalande.

M: "Historiskt svek av KD och L"

Som motivering anger S att Stockholm "behöver ett styre som tar ansvar för ekonomin, sjukvården och kollektivtrafiken”.

Vänsterpartiet har hittills inte kommenterat beskedet från Socialdemokraterna och de övriga partierna.

Det har däremot Moderaterna gjort.

Och de är inte glada. Gruppledaren Axel Conradi (M) kallar det för ett “historiskt svek mot väljarna” om L och KD om de “fullbordar sin vänstersväng”.

– KD och L lovade väljarna att stoppa Socialdemokraterna. Nu erbjuder de sig att bli deras stödhjul, säger han till lokaltidningen Mitt i.

Läs mer: Superlaser rullas ut – nu kommer bilister inte undan längre

Fick rekordmånga röster

Centerpartiets gruppledare Michaela Haga har uttalat sig om den nya konstellationen.

– Det är glädjande att vi nu har fem partier i mitten som är redo att sätta sig ner och inleda fördjupade samtal om hur vi gemensamt kan ta ansvar för och utveckla Region Stockholm, framhåller hon till samma lokaltidning.

I Stockholms regionval fick Vänsterpartiet 11,9 procent avv rösterna, vilket var partiets högsta siffra någonsin i såväl Region Stockholm som ett tidigare landsting. V får därmed 18 av 149 stolar i kommunfullmäktige.

– Det är ett tydligt besked från väljarna: de vill ha mer vänsterpolitik, inte mindre. Vi kommer alltid att prioritera en behovsstyrd vård före dyra marknadslösningar och vill fortsätta jobba för en billig och stark kollektivtrafik, sade Anna Sehlin (V), förstanamn på Vänsterpartiets lista i regionvalet, i ett uttalande efter valet.

Läs mer: Coop-butik läggs ner – efter 107 år

Text: Redaktionen