Norge i toppmöte med Ryssland

2023 10 06

Norges försvarsmakt har deltagit i ett toppmöte med  högt uppsatta representanter från den ryska armén.

Ett unikt möte.

Det är första gången som Norge och Ryssland träffas sedan den ryska krigsmakten inledde den fullskaliga invasionen av Ukraina.

Skakar hand med FSB-chef

Bilder från mötet visar hur Yngve Odlo, som är chef för det norska försvarets operativa högkvarter, skakar hand med den ryske generallöjtnanten Stanislav Vladimirovich Maslov.

Stanislav Vladimirovich Maslov är chef för säkerhetstjänsten FSB:s gränsdirektorat för det västra arktiska området.

Och det var just det arktiska området som diskuterades på mötet.

Det norska försvaret uppger att parterna diskuterade specifika frågor kring gräns- och räddningssamarbete samt fiskeförvaltning.

– Det är viktigt att genomföra dessa möten för att diskutera utmaningar och komma överens om gemensamma mål och nödvändiga åtgärder gällande gränssamarbete, räddningssamarbete och fiskeförvaltning , säger Yngve Odlo i ett pressmeddelande.

– Det är också viktigt för båda nationerna att hålla kommunikationskanalen öppen för att kunna prata tillsammans. Det kan förhindra olyckor och missförstånd mellan Norge och Ryssland, tillägger han.

Ett av få områden där Ryssland involveras

Norge och Ryssland delar gräns i Arktis och har haft ett aktivt gränssamarbete sedan 1949.

Efter Rysslands fullskaliga invasion av Ukraina har inga möten skett mellan länderna.

Den norska Försvarsmakten bedömer dock att utmaningarna i området är så stora att samtal måste föras med den ryska motparten. 

– Det råder fortfarande enighet om att utmaningarna i Barents hav, Norska havet och vid  gränsen måste lösas genom öppna kommunikationskanaler och en fortsättning på de avtal som slutits, framhåller man i pressmeddelandet.

Mötet ägde rum ombord på ett norskt kustbevakningsfartyg i Sør-Varanger på torsdagen. 

Från Norge deltog, utöver försvarschefen Yngve Odlo, även representanter från kustbevakningen, norska gränskommissarien och försvarsattachen i Moskva.

Fakta gränssamarbete mellan Norge och Ryssland 

- Det norsk-ryska gränssamarbetet går tillbaka till mitten av 1970-talet och bygger på att Norge och Ryssland (dåvarande Sovjetunionen) förvaltar och delar resurser i Barents hav.

- I slutet 1980-talet inrättades en årlig gemensam sök- och räddningsövning mellan de två länderna. Det lade grunden för dagens omfattande och goda samarbete mellan den norska och ryska kustbevakningen.

Källa: Norska Försvarsmakten 

Foto: Norska Försvarsmakten

Text: Redaktionen


Kraftigt snöoväder drar in

2026 02 04

SMHI varnar för snöfall.

Vädermyndigheten utfärdar en orange varning – den näst högsta.

Varningen gäller sydöstra Skåne på torsdagen och fredagen.

Men även i södra och mellersta Skåne kommer det att snöa i veckan – och SMHI har utfärdat gula varningar.

Orange varning

Från torsdag kväll drar snöfall med tilltagande intensitet in över sydöstra Skåne och det blir samtidigt rejält blåsigt vilket bland annat kan ge drivbildning och problem i trafiken.

– Ett snöfallsområde rör sig upp söderifrån under natt mot torsdag samtidigt som det är rejält blåsigt med frisk ostlig vind, meddelar vädermyndigheten.

Kan komma 20 centimeter

Enligt SMHI kan det på håll i sydöstra Skåne komma så mycket som 20 centimeter snö.

– Snöfallet ser sen ut att intensifieras under torsdag kväll och upphör först under fredag eftermiddag. Totalt fram till fredag eftermiddag väntas 15-lokalt 20 cm, lokalt mer.

Läs mer: Bekräftat: Bilister får betala mer – ”I synnerhet i storstäderna”

Även gula varningar

SMHI har även utfärdat gula varningar som gäller i södra och mellersta Skåne.

Där kan det falla mellan fem och 15 centimeter snö.

– Restider kan bli längre på grund av drivbildning, halka, dålig sikt och snörök. Avsätt längre tid för din resa och anpassa hastigheten till väglag och sikt, meddelar SMHI.

Varit isdygn

Under söndagens temperaturdygn höll sig temperaturen under 0,0 grader för samtliga av SMHI:s observationsstationer, vilket innebär att det klassas som ett nationellt isdygn. 

Även måndagens temperaturdygn höll sig på minussidan med ynka -2,3 grader vid Utklippan som högst. 

Ett nationellt isdygn registrerades senast i januari 2024.

– Trenden är sjunkande, eftersom klimatförändringen gör att det blir mildare väder. Det blir oftare plusgrader på kustnära samhällen i södra Sverige oftast, säger meteorologen Per Stenborg till SVT.

Läs mer: Skriker efter personal – behöver 7 000 nya anställda

Foto: JavyGo

Text: Redaktionen


Natostyrkor bordar fartyg

2026 02 04

Estniska specialstyrkor har bordat lastfartyget Baltic Spirit.

Insatsen genomfördes från både en helikopter och ett örlogsfartyg.

Det stora containerfartyget var på väg från Ecuador till Ryssland, med slutdestinationen Sankt Petersburg – landets näst största stad. 

Kopplas till smuggling  

Enligt uppgifter till den estniska tidningen Postimees uppges fartyget var inblandat i smugglingsverksamhet. Den estniska skatte- och tullmyndigheten deltog i insatsen tillsammans med polis och militär.

Fartyget seglar under Bahamas flagg och misstänks ha smugglat varor från Ecuador. Vilken typ av last som transporterades till Ryssland är oklart. 

– Enligt myndigheterna är fartyget inte känt för att vara en del av Rysslands så kallade skuggflotta, och det finns inte heller med på Europeiska unionens sanktionslista, skriver finska Iltalehti om händelsen.

Tagits i beslag

Containerfartyget bordades i etniskt vatten. Enligt uppgift ska fartyget gått in i estniskt vatten och ankrat för tankning när elitsoldaterna slog till. 

”Baltic Spirit” har nu beslagtagits av estniska myndigheter.

Kreml har inte kommenterat incidenten.

Flög in med stridsflygplan

Estländska myndigheter har tidigare agerat mot brottsmisstänkta ryskkopplade fartyg.

I maj försökte den estiska marinen stoppa en oflaggad oljetanker som misstänktes tillhöra den ryska skuggflottan.

Fartyget vägrade dock att stanna. Samtidigt valde Ryssland att sända in ett stridsflygplan som kränkte Estlands luftrum.

LÄS MER: Putin har brutit löfte till Trump

Stärkt bevakning

Nato har ökat sin militära närvaro i Östersjön.

– För att upprätthålla vaksamheten, öka lägesbilden och avskräcka från framtida incidenter stärker Nato sin militära närvaro i Östersjön. Allierade överväger också andra åtgärder för att ta itu med potentiella hot mot kritisk undervattensinfrastruktur, framhöll försvarsalliansen i ett uttalande förra året.

I samma veva meddelade insatsstyrkan Joint Expeditionary Force (JEF) att man stärker bevakningen i Östersjön.

Den brittiskledda snabbinsatsstyrkan, som består av tio Natoländer, har bland annat aktiverat ett gemensamt AI-verktyg som kan identifiera misstänkta fartygsrörelser. 

Sverige deltar i JEF-samarbetet tillsammans med:

- Danmark

- Estland

- Finland

- Island

- Lettland

- Litauen

- Nederländerna

- Norge

- Storbritannien 

LÄS OCKSÅ: Biltema går ut med varning till kunder

Arkivfoto: Nato

Text: Redaktionen