Nordkoreas diktator går ut med nytt löfte – efter stormöte

2024 11 30

Nordkoreas ledare har haft ett möte med Rysslands försvarschef.

Under den senaste tiden har återkommande uppgifter pekat på att samarbetet mellan Nordkorea och Ryssland fördjupas.

Nordkorea har skickat tusentals soldater till Ryssland som ska ansluta till anfallskriget mot Ukraina.

Nu går landets ledare Kim Jong-un ut med ett nytt löfte efter mötet.

Det rapporterar Kyiv Independent.

Nytt löfte

Den nordkoreanska diktatorn har fått besök av Rysslands försvarsminister Andrej Belousov.

Besöket har väckt internationell oro över de fördjupade banden mellan de två länderna, särskilt efter Nordkoreas utplacering av tusentals trupper i Ryssland förra månaden.

Kim Jong-un går efter mötet ut med ett löfte om att mer eller mindre stötta allting som Ryssland gör.

– Nordkorea kommer alltid att stödja Ryska federationens politik att försvara sin suveränitet och territoriella integritet mot imperialisternas strävan efter hegemoni, säger han enligt KCNA.

Är överens

Enligt Korean Central News Agency nådde Kim och Belousov ”ett tillfredsställande samförstånd” om att stärka sitt strategiska partnerskap och värna om respektive lands suveränitet, säkerhetsintressen och internationella rättvisa i en tid av nya globala säkerhetsutmaningar.

Nordkorea har framställt Rysslands invasion av Ukraina som en försvarsåtgärd mot vad både Moskva och Pyongyang beskriver som NATO:s ”hänsynslösa” expansion och USA-ledda ansträngningar att underminera Rysslands globala ställning.

Skickar mängder av vapen

Utöver soldater skickar Nordkorea även mängder av vapen till Ryssland.

Ukrainas militära underrättelsetjänst meddelade  den 29 november att Nordkorea har levererat över fem miljoner patroner med grovkalibrig artilleriammunition och 100 ballistiska missiler av typen KN-23/24 (Hwasong-11Ga/Hwasongpho-11Na) till Ryssland.

Det fastslår tankesmedjan Institute for the Study of War.

Omfattande leveranser

ISW förklarar hur omfattande leveranserna är.

– Underrättelsetjänsten rapporterade också att Nordkorea började leverera artillerisystem till Ryssland den 3 oktober och har levererat över 100 M-1989 Koksan 170 mm självgående artillerisystem och M-1991 240 mm raketavfyrningssystem.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


15 okt 26

Oväntade uppgifter om Centern och SD

2026 10 15

Centerpartiets röda linje mot Sverigedemokraterna är välkänd.

C säger nej till alla former av samarbeten med SD.

Men nu kommer en signal som kan tyda på att partiet lämnar dörren på glänt.

I Sveriges största region uppges Centerpartiet öppna för ett högerstyre med stöd av SD.

Det handlar om Region Stockholm, som är landets folkrikaste region. 

Centerpartiet öppnar för ett nytt samarbete högerut i regionen med stöd av Sverigedemokraterna, enligt uppgifter till Expressen.

En sådan lösning skulle innebära att C behöver förhandla med SD för att få igenom sin regionala budget, skriver tidningen.

Oron: En testballong för ny högerregering?

Den påstådda högersvängen oroar de rödgröna partierna.

Inom S, MP och V diskuteras det om Centerns öppning för SD-stöd kan vara testballong för ett liknande samarbete nationellt, rapporterar Expressen.

Läs också: Rusar på börsen – 70 000 äger aktien på Avanza

Nya styret kollapsade

Efter valet inledde S, MP, C, KD och L förhandlingar om att bilda ett nytt mittenstyre i Region Stockholm.

Men förhandlingarna strandade.  

Förra veckan hoppade flera partier av samtalen sedan de bland annat misslyckats med att enas om den ekonomiska politiken och hur vårdköerna ska kortas, rapporterar Mitt i Stockholm.

– Där fanns det inte en samsyn. Vi kommer inte sitta och administrera en vårdpolitik som vi inte tror på, sade Carl-Johan Schiller (KD) till DN.

Finansregionråd Aida Hadžialić (S) ville inte berätta varför förhandlingarna kollapsade.

– Vår bild är att samtliga partier har varit konstruktiva och villiga att kompromissa. Av respekt för parterna i rummet kommer jag inte gå in på detaljer i förhandlingarna, framhöll hon i en kommentar till samma tidning.

Andra läser: Spara 1 300 kronor i månaden – Nordea uppmanar

Text: Redaktionen


15 okt 26

PARTILEDARE: ”Sverige ska få en blå regering”

2026 10 15

Magdalena Andersson (S) föll som väntat i torsdagens statsministeromröstning.

Nu är det upp till talmannen Andreas Norlén att föreslå vem av partiledarna som ska få nästa sonderingsuppdrag.

En av kandidaterna är Ulf Kristersson (M).

M-ledaren har dock själv påpekat att han saknar förutsättningar för att bilda en ny regering.  

– Så länge det är 176 mandat som vill se en socialdemokratiskt ledd regering, då finns de inte, sade han till SvD på onsdagskvällen.

Hävdar: Finns en väg för en blå regering

Andra tongångar hörs dock från Ebba Busch (KD). Hon bedömer att det finns en väg framåt för en blå regering, rapporterar SVT.

– Jag kommer göra det jag kan nu för att få alla parter till bordet som behövs för att Sverige ska kunna få en blå regering, säger Busch till kanalen.

KD-ledaren har tidigare lanserat en mitten-högerregering som ett möjligt regeringsalternativ och berättat att hon för samtal om en sådan regering.

– Jag pratar med alla och jag tar gärna så många konstruktiva initiativ som det går, men jag pratar så lite som möjligt om dem i media, sade Busch till Di i tisdags.

Kristersson dementerar

Ulf Kristersson förnekar att det pågår några förhandlingar om en mitten-högerregering.

– Det finns inga sådana förhandlingar. Vi pratar förstås med alla hela tiden, säger han till SvD.

Läs också: Färre är arbetslösa i Sverige

Mohamsson: Ge det till Magdalena Andersson

Liberalernas partiledare Simona Mohamsson anser att Magdalena Andersson borde få tillbaka sonderingsuppdraget.

– Magdalena Andersson borde prövas igen i riksdagen. Man kan inte fira med tårta och sedan inte göra jobbet. En majoritet av ledamöterna säger fortfarande att de vill ha Andersson som statsminister, skriver hon på X.

Mohamsson betonar att hennes statsministerkandidat är Ulf Kristersson.

– Det gäller oavsett om veckorna går i riksdagen eller om Sverige går till extra val.

Andra läser: Rysk flygbas i lågor

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen