Nordkoreas diktator går ut med nytt löfte – efter stormöte

2024 11 30

Nordkoreas ledare har haft ett möte med Rysslands försvarschef.

Under den senaste tiden har återkommande uppgifter pekat på att samarbetet mellan Nordkorea och Ryssland fördjupas.

Nordkorea har skickat tusentals soldater till Ryssland som ska ansluta till anfallskriget mot Ukraina.

Nu går landets ledare Kim Jong-un ut med ett nytt löfte efter mötet.

Det rapporterar Kyiv Independent.

Nytt löfte

Den nordkoreanska diktatorn har fått besök av Rysslands försvarsminister Andrej Belousov.

Besöket har väckt internationell oro över de fördjupade banden mellan de två länderna, särskilt efter Nordkoreas utplacering av tusentals trupper i Ryssland förra månaden.

Kim Jong-un går efter mötet ut med ett löfte om att mer eller mindre stötta allting som Ryssland gör.

– Nordkorea kommer alltid att stödja Ryska federationens politik att försvara sin suveränitet och territoriella integritet mot imperialisternas strävan efter hegemoni, säger han enligt KCNA.

Är överens

Enligt Korean Central News Agency nådde Kim och Belousov ”ett tillfredsställande samförstånd” om att stärka sitt strategiska partnerskap och värna om respektive lands suveränitet, säkerhetsintressen och internationella rättvisa i en tid av nya globala säkerhetsutmaningar.

Nordkorea har framställt Rysslands invasion av Ukraina som en försvarsåtgärd mot vad både Moskva och Pyongyang beskriver som NATO:s ”hänsynslösa” expansion och USA-ledda ansträngningar att underminera Rysslands globala ställning.

Skickar mängder av vapen

Utöver soldater skickar Nordkorea även mängder av vapen till Ryssland.

Ukrainas militära underrättelsetjänst meddelade  den 29 november att Nordkorea har levererat över fem miljoner patroner med grovkalibrig artilleriammunition och 100 ballistiska missiler av typen KN-23/24 (Hwasong-11Ga/Hwasongpho-11Na) till Ryssland.

Det fastslår tankesmedjan Institute for the Study of War.

Omfattande leveranser

ISW förklarar hur omfattande leveranserna är.

– Underrättelsetjänsten rapporterade också att Nordkorea började leverera artillerisystem till Ryssland den 3 oktober och har levererat över 100 M-1989 Koksan 170 mm självgående artillerisystem och M-1991 240 mm raketavfyrningssystem.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


Jättesmäll i Sverige – hundratusentals jobb i fara

2025 12 25

Elprisklyftorna fortsätter att öka.

Under årets första elva månader har de genomsnittliga spottpriserna i södra Sverige varit fyra gånger så höga som i norra delen av landet, rapporterar SVT. 

I det sydligaste elområdet E4 ligger snittspotpriset på 67,43 öre per kilowattimme. Det kan jämföras med 17,25 respektive 17,02 öre per kilowattimme i de norra elområdena E1 och E2.

Prisskillnaderna har ökat kraftigt under 2025.

– De senaste åren har vi haft ungefär dubbelt så höga priser i södra Sverige som i norra och det är det vi ser framför oss också. Men i år ser det ut att bli ännu större skillnader, säger Christian Holtz, elmarknadsanalytikern vid analysfirman Merlin & Metis, till tv-kanalen.

Larmet: Hundratusentals jobb i fara

Johan Eklund, vd för Sydsvenska handelskammaren, varnar för att de höga elpriserna kan få ödesdigra konsekvenser för företag i södra Sverige.

I ett värsta scenario kan hundratusentals jobb gå förlorade, varnar Eklund.

– Om vi inte löser situationen så kommer vi att tappa, i värsta fall, 200 000 sysselsättningstillfällen i elprisområde 3 och 4 på grund av höga och volatila elpriser, säger han till SVT.

"Väldigt skadligt"

Redan i dag syns konsekvenserna av de stora elprisskillnaderna. Många företag i södra Sverige väljer att flytta investeringar norrut, där elpriserna är lägre.

– Det är effekter av att man flyttar produktion och anställning över gränserna för att utnyttja prisskillnaderna. Det är väldigt skadligt och innebär samhällsekonomiska förluster, har Johan Eklund berättat för Affärsvärlden.  

Roger Bergström, vd på pappersbruket Hylte Papers, påpekar att en stor del av Sveriges industri finns i de södra elområdena SE3 och SE4. Dessutom slår de höga elpriserna också mot svenska företag på den internationella marknaden, enligt Bergström. 

– Elpriset slår hårt mot hela industrin. Både mot de som är små, och de som är stora, har han sagt till Affärsvärlden.

LÄS MER: Här är tre skatteförändringar som sker 2026

FAKTA: Elprisskillnaderna i Sverige

- Sverige består av fyra elområden:

  • Elområde Luleå SE 1
  • Elområde Sundsvall SE 2
  • Elområde Stockholm SE 3
  • Elområde Malmö SE 4

- Syftet med indelningen i olika elområden är att tydliggöra var i Sverige det finns behov av att förstärka elnätet och var det finns behov av ökad elproduktion.

- Elkunder i södra Sverige får tidvis betala ett högre pris jämfört med elkunder i norra Sverige. Orsaken till prisskillnaderna är att det normalt sett finns mer och billigare el att tillgå i norra Sverige. Hur mycket och hur ofta priserna kommer att skilja mellan norr och söder är svårt att förutsäga

Källa: Energimarknadsinspektionen

LÄS OCKSÅ: Clas Ohlson slår rekord – dyraste enskilda produkten någonsin 

Foto: Arniii

Text: Redaktionen


God jul ”avskum” – Trump ser rött på juldagen

2025 12 25

USA:s president Donald Trump går ut med en arg julhälsning.

I ett inlägg på sin sociala medieplattform Truth social önskar presidenten god jul till alla amerikanska medborgare. Samtidigt passar han på att kalla vänsterväljare för ”avskum”.

– God jul till alla, inklusive avskummen i den radikala vänstern som gör allt för att förstöra vårt land, skriver Trump.

Presidenten fortsätter inlägget med att räkna upp saker som hans administration har åstadkommit under 2025.

– Vi har inte längre öppna gränser, män i damidrott, transsexualitet för alla och en svag brottsbekämpning. I stället har vi en rekordstor aktiemarknad och den lägsta brottslighet på årtionden. Vi har ingen inflation och en BNP på 4,3 procentenheter, två procentenheter bättre än väntat.

Faktakollen

USA:s BNP ökade mer än väntat under det tredje kvartalet. Tillväxten med 4,3 procent i årstakt. Siffran var betydligt högre än förhandsprognoserna, men inte två procentenheter bättre än väntat som Trump antyder. Förhandsprognoserna låg på 3,3 procent, rapporterar Reuters.

Inflationstakten sjönk till 2,7 procent i november i USA. En större minskning än väntat. Samtidigt ligger inflationen fortfarande över den amerikanska centralbankens mål på 2 procent.

Brottsligheten i USA har sjunkit i vissa avseenden under Trumpstyret. Bland annat har antalet massmord minskat till den lägsta nivån sedan 2006, uppger Axios.

Samtidigt tampas USA med flera stora problem. Arbetslösheten har stigit till den högsta nivån på flera år och reallöneökningarna har avtagit.

LÄS MER: Ukrainska stridsflyg har genomfört attack

Tullfiasko

Dessutom väntas Trumps handelstullar dra in mindre intäkter än väntat. I augusti uppgav finansminister Scott Bessent att intäkterna från tullarna skulle uppgå till omkring 500 miljarder dollar på årsbasis.

Men en färsk sammanställning från Pantheon Macroeconomics – ett oberoende forskningsinstitut specialiserat på makroekonomiska analyser – fastslår att tullarna förväntas generera omkring 400 miljarder dollar i intäkter på årsbasis, det vill säga 100 miljarder dollar mindre än Vita husets prognos.

LÄS OCKSÅ: Clas Ohlson slår rekord – dyraste enskilda produkten någonsin

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen