2 november 2025

JUST NU: Rapporterar om första officiella covidfallen

2022 05 12

Nordkorea har upptäckt flera fall av den smittsamma covidvarianten omikron.

Det rapporterar den statliga nyhetsbyrån KCNA.

Det är första gången som diktaturen officiellt rapporterar om fall av smitta i landet.

Landets diktator Kim Jong-Un tar till drastiska åtgärder direkt.

Stänger hela landet

Nordkoreas ledare har utlyst ”nationellt nödläge” och beordrat en lock down för samtliga städer, rapporterar AFP.

De första fallen av viruset upptäcktes i huvudstaden Pyongyang. Kim Jong-Un samlade genast sin ledningsgrupp till ett krismöte för att diskutera åtgärder, uppger nyhetsbyrån.

Diktatorn uppges bland annat ha föreslagit en nedstängning av hela landet och att diktaturen ytterligare skärper sina gränskontroller. 

Nordkorea har inte administrerat ett vaccinprogram för sina medborgare, trots att erbjudande har funnits.

Kina har erbjudit landet att ta del av det kinestillverkade vaccinet Sinovac samt vaccin från AstraZeneca. Men Nordkorea har avvisat samtliga erbjudande, rapporterar BBC.

Stängt landet

Nordkorea strategi för att hålla viruset borta har varit att stänga sina gränser. Världens svårtillgängligaste land har blivit ännu svårtillgängligare under pandemin.

Strategin har lett till en svår ekonomiskt situation och en matbrist eftersom flödet av viktiga importvaror minskat kraftigt, erfar BBC.

Funnits tecken

Det har funnits tecken på att viruset tidigare har tagit sig in i landet, trots den nordkoreanska propagandan som hävdar att inte ett enda fall av covid-19 har upptäckts fram till i dag.

Grannländerna Kina och Sydkorea har haft stora utbrott. Kina kämpar för närvarande för att hålla tillbaka smittspridningen av covidvarianten omikron.  

Foto: M. Brändli

Text: Redaktionen


5 december 2025

Chipsfavorit försvinner från svenska affärer

2025 12 07

En älskad chipsvariant försvinner nu från butikshyllorna för gott.

En populär Estrellasmak går nu i graven från en av företagets mest älskade produktserier.

Efter flera år i sortimentet meddelar snacksjätten att smaken kommer ersättas av en ny.

En chipsfavorit ryker

Estrella uppger att det är sorten Västkustchips Cheddar & Rödlök som nu fasas ut.

– Estrella Västkustchips Cheddar & Rödlök har utgått och är slut på lager, uppger Estrella.

Snacksjätten bekräftar att de enda påsar som fortfarande finns är de i butik, som också är de sista.

Estrella uppger vidare att de planerar att ersätta smaken med nya varianter.

– Vecka fyra kommer en ny smak som ersätter denna, så bredda upp med andra Västkustchips fram till dess, meddelar de.

Funnits länge i sortimentet

Chipsen har funnits länge i sortimentet och varit en populär favorit bland konsumenter.

Men enligt Estrella har försäljningen och efterfrågan påverkat beslutet.

Även om borttagandet väcker sorg hos många konsumenter, försäkrar Estrella att de arbetar med fler, nya smaker som ska lanseras inom kort.

Chipssorter i förändring

Det är inte första gången chipssortimentet förändras i svenska butiker.

Flera av Estrellas limiterade chipssmaker har blivit så populära att de snabbt sålt slut i butik.

En av dem var Västkustchips med smak av tryffel och havssalt, som snabbt blev en favorit bland många kunder.

När varianten togs bort ur sortimentet väckte det kraftiga reaktioner, vilket ledde till att Estrella beslutade att återinföra smaken.

Den finns nu därför tillbaka på butikshyllorna.

Även en annan omtyckt klassiker, dillskruvar, kom tillbaka även den, till butikshyllorna efter stor efterfrågan från kunder.

Det senaste beskedet från Estrella innebär att butikshyllorna nu kan se annorlunda ut för dem som letar efter just “Cheddar & Rödlök”.

Andra populära smaker såsom Dill & Gräslök och Ranch & Gräddfil fortsätter att säljas i butiker runt om i landet.

Foto: O Kozachenko

Text: Redaktionen


5 dec 2025

Svensk gigant nära kollaps – staten går in med 320 miljoner

2025 12 05

En av Sveriges främsta prestigebyggen har stått på randen till kollaps.

Forskningsanläggningen Max IV i Lund blöder pengar.

Driften hänger på en skör tråd och det har varit anställningsstopp i tre år, rapporterar Sydsvenskan.

Dessutom är pengarna till underhåll slut och kostnaderna för hyra och el har bränt stora hål i budgeten.

Nu kommer räddningen.

Staten går in med 320 miljoner kronor vilket säkrar driften för nuvarande och nästa år.

Framför allt betyder det att vi slutar leva med kniven på strupen. Innan vi fick de här pengarna riskerade vi att gå med ett grandiost underskott, vilket hade fått väldigt dramatiska konsekvenser för våra möjligheter att fortsätta vara i drift 2026, säger Olof Karis, direktör vid Max IV-laboratoriet, till Sydsvenskan.

Världsledande

Max IV är ett svenskt nationellt laboratorium för forskning med synkrotonljus.

Tekniken beskrivs som världsledande används bland annat inom medicin. Själva anläggningen är en av världens mest avancerade för att undersöka material på atomnivå genom intensivt röntgenljus.

Redan för två år sedan noterade dock regeringen att anläggningen drabbats av "betydande kostnadsökningar".

– En nedstängning av anläggningen skulle leda till kraftiga förseningar av viktig forskning, eller att forskningsprojekt behöver avbrytas helt, sade dåvarande utbildningsminister Mats Persson (L) vid tillfället.

LÄS MER: Första landet i Europa – Italien med helt nytt Ukrainabesked

"Inte reagera i panik"

Hösten 2023 tillsatte regeringen 40 miljoner kronor till Vetenskapsrådet för ett ökat bidrag till Max IV.

Nu blir det alltså ytterligare 320 miljoner.

Vi hade ju fått en indikation att vi skulle fortsätta att vara i gång och inte reagera i panik på att vi hade ett rejält hål på intäktssidan. Men så länge vi inte har pengarna på banken så lever vi i ovisshet, säger Olof Karis.

LÄS MER: Ebba Busch: ”Jag är upprörd – rättare sagt förbannad”

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen