Nordkorea har avfyrat robot – ”bästa sättet att hantera USA”

2025 01 26

Nordkorea har avfyrat en robot för första gången sedan Trump återvände till Vita Huset, och riktar ett skarpt hot mot USA.

Nordkorea har provskjutit en kryssningsrobot på lördagen.

Det uppger landets statliga medier, enligt AFP.

Det rör sig om en robot som avfyras under vatten och går upp mot ytan. Enligt nordkoreanska uppgifter ska roboten ha träffat sitt mål efter att ha färdats 1 500 kilometer.

Nordkoreas diktatur Kim Jong-un uppges ha övervakat provskjutningen, enligt nyhetsbyrån.

Första provskjutningen sedan Trumps återkomst

Diktatorn rapporteras ha varit nöjd med testet.

– Nordkoreas väpnade styrkors krigsavskräckande medel fulländas på ett mer grundligt sätt, säger han i en kommentar, enligt Nordkoreas statliga nyhetsbyrå KCNA.

Nordkorea uppger också att provskjutningen ”inte har haft någon negativ inverkan på grannländers säkerhet”, men vill inte avslöja var testet har ägt rum.

Det här är den första provskjutningen som landet genomför sedan Donald Trump återvände till Vita Huset.

Trump sade på torsdagen att Kim Jong-un är en ”smart kille” och att han snart kommer att ta kontakt med honom igen, enligt nyhetsbyrån.

Men från nordkoreanskt håll skärper man tonläget – och riktar hot mot USA och Sydkorea.

”Bästa sättet att hantera USA”

I ett officiellt uttalande från den nordkoreanska regeringen på söndagen uttrycker regimen sin ilska mot USA och Sydkorea.

De två länderna har ett nära samarbete, och från nordkoreanskt håll har man bland annat retat upp sig på att länderna har genomfört militärövningar tillsammans den senaste tiden.

– Verkligheten visar att Nordkorea bör motverka USA med de hårdaste motåtgärderna, från A till Ö, så länge de vägrar att respektera Nordkoreas suveränitet och säkerhetsintressen, heter det i ett uttalande från landets utrikesdepartement, enligt nyhetsbyrån.

Tonläget mot USA är hårt, trots Donald Trumps försäkringar om att han har en god relation till Kim Jong-un.

– Det här är det bästa sättet att hantera USA, menar det nordkoreanska utrikesdepartementet.

Foto: Official White House Photo by Joyce N. Boghosian

Text: Redaktionen


JUST NU: 14-åring död i olycka

2025 07 03

En 14-årig pojke har förlorat livet.

På torsdagskvällen kommer tragiska uppgifter från Norrtälje.

En allvarlig motocrossolycka har inträffat i Edsbro socken.

En 14-årig pojke var inblandad i olyckan – och polisen meddelar på kvällen att han har förlorat livet.

14-åring död

Det är i nuläget oklart exakt vad det var som hände.

Ambulans larmades fort till Edsbro där olyckan inträffade – men pojkens liv gick inte att rädda.

– En 14-årig pojke har avlidit i samband med en olycka på en motocross i Edsbro. Anhöriga har underrättats om dödsfallet, meddelar polisen.

– Polisen har inlett en utredning som ska ta reda på hur olyckan har kunnat inträffa.

Kommer undersökas

Det finns i nuläget inga uppgifter om att någon annan person har skadats i samband med olyckan.

Polisens presstalesperson Ola Österling säger att händelsen nu kommer att undersökas vidare för att fastslå exakt vad det är som har hänt.

– Vi kommer att genomföra en teknisk undersökning av crossen och sedan även en medicinsk undersökning, säger han till Aftonbladet.

Initiala uppgifter pekar på att olyckan inträffat på en traktorväg.

Flera olyckor

På torsdagen har flera olyckor inträffat i trafiken runt om i landet.

Två fordon har krockat utanför Björkvik. 

Ett av fordonen hamnade på taket och föraren var initialt fastklämd men har nu kommit loss och får hjälp ur fordonet.

Föraren har skador och omfattningen av dessa är i nuläget oklart. 

Även den andra föraren är skadad, men har tagit sig ur fordonet för egen maskin.

Arbetsplatsolycka

Samtidigt har en arbetsplatsolycka inträffat i Pajala.

Uppgifter har inkommit om att en man som utfört arbete på ett hustak har ramlat ner, och fallet uppskattas ha varit på fyra meter. 

Olyckan inträffade i en by i Pajala kommun.

– Mannen förs till sjukvård. Polis åker dit och håller förhör med mannen. Förhör utförs även med vittne och olycksplatsen dokumenteras, meddelar polisen.

– Ärendet hanteras som en arbetsplatsolycka och en anmälan gällande vållande till kroppsskada ska upprättas.

Foto:

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Ryssland har svårt att bygga stridsflyg

2025 07 03

Nya uppgifter pekar på ytterligare utmaningar för Ryssland.

Landet har under de senaste tre åren mött en rad sanktionspaket från många olika länder.

Ryssland har hamnat i en ekonomiskt utmanande situation – och nu kommer uppgifter om att de har svårt att bygga nya stridsflygplan.

Det rapporterar Newsweek.

Sanktionerna påverkar

Rysslands ambitioner att producera fler militära flygplan hindras av en brist på komponenter som orsakas av sanktioner och en växande arbetskraftsbrist. 

Avsaknaden av arbetare och komponenter har hämmat produktionen, enligt tankesmedjan Institute for the Study of War.

Oliver Ruth, en underrättelseanalytiker som fokuserar på kriget i Ukraina, säger att sanktionerna på kort till medellång sikt har ”förlamat” Rysslands produktionskapacitet för flygplan som strategiska bombplan.

“Var redan svårt”

Ruth kommenterar utvecklingen.

– Det var redan svårt för dem att skaffa mycket av det de behövde, men nu har det bromsats ännu mer av säkerhetshänsyn – de vill inte offra fler bombplan, säger han och hänvisar till den ukrainska attack som slog ut flera ryska stridsflyg.

Läs mer: Jättehöjning för ryska folket – Kreml agerar i panik

EU:s lista

EU har sedan starten av kriget infört omfattande sanktioner gentemot Ryssland.

Det rör sig bland annat om kvantdatorer och avancerade halvledare, elektroniska komponenter och programvara.

Det handlar även om specifika varor och teknik som behövs vid oljeraffinering, utrustning, teknik och tjänster inom energiindustrin.

Och flygplan

EU har även infört sanktioner som har med flygindustrin att göra.

Det handlar då om varor och teknik inom flyg- och rymdindustrin som flygplan, flygmotorer, reservdelar och all slags utrustning för flygplan och helikoptrar samt jetbränsle.

– Listan över förbjudna produkter är utformad för att maximera sanktionernas negativa inverkan på den ryska ekonomin och samtidigt begränsa konsekvenserna för EU:s företag och medborgare, framhåller EU.

Foto: Anna Zvereva

Text: Redaktionen