Nordkorea har avfyrat robot – ”bästa sättet att hantera USA”
2025 01 26
Nordkorea har avfyrat en robot för första gången sedan Trump återvände till Vita Huset, och riktar ett skarpt hot mot USA.
Nordkorea har provskjutit en kryssningsrobot på lördagen.
Det uppger landets statliga medier, enligt AFP.
Det rör sig om en robot som avfyras under vatten och går upp mot ytan. Enligt nordkoreanska uppgifter ska roboten ha träffat sitt mål efter att ha färdats 1 500 kilometer.
Nordkoreas diktatur Kim Jong-un uppges ha övervakat provskjutningen, enligt nyhetsbyrån.
Första provskjutningen sedan Trumps återkomst
Diktatorn rapporteras ha varit nöjd med testet.
– Nordkoreas väpnade styrkors krigsavskräckande medel fulländas på ett mer grundligt sätt, säger han i en kommentar, enligt Nordkoreas statliga nyhetsbyrå KCNA.
Nordkorea uppger också att provskjutningen ”inte har haft någon negativ inverkan på grannländers säkerhet”, men vill inte avslöja var testet har ägt rum.
Det här är den första provskjutningen som landet genomför sedan Donald Trump återvände till Vita Huset.
Trump sade på torsdagen att Kim Jong-un är en ”smart kille” och att han snart kommer att ta kontakt med honom igen, enligt nyhetsbyrån.
Men från nordkoreanskt håll skärper man tonläget – och riktar hot mot USA och Sydkorea.
”Bästa sättet att hantera USA”
I ett officiellt uttalande från den nordkoreanska regeringen på söndagen uttrycker regimen sin ilska mot USA och Sydkorea.
De två länderna har ett nära samarbete, och från nordkoreanskt håll har man bland annat retat upp sig på att länderna har genomfört militärövningar tillsammans den senaste tiden.
– Verkligheten visar att Nordkorea bör motverka USA med de hårdaste motåtgärderna, från A till Ö, så länge de vägrar att respektera Nordkoreas suveränitet och säkerhetsintressen, heter det i ett uttalande från landets utrikesdepartement, enligt nyhetsbyrån.
Tonläget mot USA är hårt, trots Donald Trumps försäkringar om att han har en god relation till Kim Jong-un.
– Det här är det bästa sättet att hantera USA, menar det nordkoreanska utrikesdepartementet.
Foto: Official White House Photo by Joyce N. Boghosian
Text: Redaktionen