Nordiskt land ska folkomrösta om EU

2024 12 22

Ett av de nordiska länderna meddelar att de kommer att ha en folkomröstning om EU.

Varken Norge eller Island är i dagsläget medlemmar i EU.

Nu meddelar dock Island att landet kommer att ha en folkomröstning om huruvida landet ska gå med i unionen, rapporterar Euronews.

Beskedet kommer från Islands nya regering.

Då ska man ha folkomröstning

Island har länge haft en ambivalent relation till EU. Landet är integrerat med EU genom olika avtal men är inte medlemmar i unionen.

Island har tidigare ansökt om medlemskap men sedan valt att avbryta anslutningsprocessen.

Men nu kommer alltså beskedet att islänningarna ska få rösta om ett eventuellt medlemskap.

Beskedet har kommit i samband med att den nya regeringen under Kristrún Frostadóttir tillträder på söndagen.

– Vi har enats om att vi ska komma överens om en motion i parlamentet om att vi ska ha en folkomröstning om fortsättningen av Islands anslutningssamtal, och att denna folkomröstning ska hållas senast 2027, säger Islands blivande utrikesminister Þorgerður Katrín Gunnarsdóttir, enligt Euronews.

Gunnarsdóttir är också partiledare för det EU-vänliga Liberala reformpartiet.

Allt större stöd

Den tillträdande regeringen ska också tillsätta en expertpanel som ska se över fördelar och nackdelar med att behålla den isländska kronan istället för att införa euron som valuta.

Island har nu alltså fått en ny koalitionsregering som leds av Kristrún Frostadóttir och hennes parti Socialdemokratiska alliansen, och ska regera tillsammans med Liberala reformpartiet och Folkpartiet.

Opinionsmätningar har visat att stödet för ett EU-medlemskap har ökat bland Islands befolkning på senare tid.

En mätning som gjordes av mätinstitutetet Maskína i juni visade att strax över 54 procent av befolkningen vill att Island ska ansluta sig till EU.

En majoritet svarar också att de tror att hushållen skulle klara sig bättre ekonomiskt om Island blev medlem i unionen.

Foto: K Iv

Text: Redaktionen


26 november 2025

UPPMANINGEN TILL SD: Hämnas

2025 11 26

SD:s väljare skickar en tydlig signal till partiet.

Relationen mellan Tidöpartierna, inte minst mellan SD och L, har varit kaotisk den senaste tiden.

Detta har väckt reaktioner bland SD-väljare – som nu vill att partiet hämnas.

Vill att SD hämnas

Liberalerna säger tvärnej till att släppa in Sverigedemokraterna i en eventuell högerregering efter valet.

SD:s väljare vill att Åkessons parti ska svara på detta – genom att ge igen med samma mynt, enligt en ny undersökning från DN/Ipsos.

Undersökningen visar att SD-väljare vill att partiet ska säga nej till att ge L ministerposter i en framtida regering.

Endast var sjunde SD-väljare vill ha med L i nästa regering, medan var fjärde bara kan tänka sig det om det är absolut nödvändigt.

– Det kan nog ses som en direkt konsekvens av Simona Mohamssons besked i regeringsfrågan, säger Nicklas Källebring, opinionsanalytiker på Ipsos, till DN.

LÄS OCKSÅ: Populär julmat rusar i pris - 1 200 procent dyrare

Tidöväljare föredrar SD

Enligt undersökningen har SD-väljares sympati för L minskat sedan förra valet, och L-ledaren Simona Mohamssons bestämda nej till SD-ministrar tycks irritera många sverigedemokrater.

Mätningen visar dessutom att Tidöväljare överlag hellre vill se SD i regeringen än L.

Bland L-väljarna själva säger dock majoriteten nej till SD i regeringen. Fler L-väljare är villiga att släppa fram S än att släppa fram SD.

Tungt för Mohamsson

Liberalerna har det dock väldigt tufft i opinionen just nu.

En mätning från Novus som släpptes i morse visar att förtroendet för partiledaren Simona Mohamsson ligger på 4 procent, vilket ger henne en bottenplacering i förtroenderankingen trots att det är en ökning med en procentenhet jämfört med oktobermätningen.

Samtidigt har förtroendet för Jimmie Åkesson ökat, framför allt bland väljare som röstar på regeringspartierna.

29 procent av väljarna har förtroende för Åkesson, vilket innebär att han har det tredje största förtroendet efter Magdalena Andersson (S) och Ulf Kristersson (M).

– Uppgången för Åkesson är bland regeringspartiernas sympatisörer, där nu 47 procent har förtroende för honom. I oktober var det 35 procent av regeringspartiernas sympatisörer som hade förtroende för honom, skriver Novus i sin analys.

LÄS OCKSÅ: Omtyckt restaurangkedja riskerar konkurs

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


JUST NU: Kreml går emot USA – bistra ordvalet avslöjar

2025 11 26

USA har gjort ”enorma framsteg” i förhandlingarna om ett fredsavtal i Ukraina.

Det framhöll Vita husets pressekreterare Karoline Leavitt under tisdagen.

– Under den senaste veckan har USA gjort enorma framsteg mot ett fredsavtal genom att föra både Ukraina och Ryssland till förhandlingsbordet, skrev hon i ett inlägg på X.

Kreml ger helt annan beskrivning

President Trump har gjort liknande uttalanden om fredsförhandlingarna.  

Men den amerikanska optimismen delas inte av Ryssland.

Det framgår av ett färskt uttalande från Kremls talesperson Dmitrij Peskov. Han kallar framstegen i förhandlingarna för ”blygsamma”.

Peskov utdelar det svala omdömet i samband med att han kommenterar det läckta samtalet mellan USA:s särskilda sändebud, Steve Witkoff, och Vladimir Putins utrikespolitiska rådgivare, Jurij Usjakov.

– De röster som nu kräver Witkoffs avskedande syftar sannolikt främst till att störa de blygsamma framstegen som gjorts för att nå en överenskommelse genom förhandlingar, säger Peskov enligt den ryska nyhetsbyrån Tass.

LÄS MER: Ukrainska elitstyrkor slår tillbaka 

Trump och Kreml slår tillbaka mot kritiken  

I det läckta samtalet ger Witkoff råd till sin ryske motpart om hur denne bäst kan sälja in Rysslands ståndpunkter till president Trump. Efter läckan har Witkoff anklagats för att stå på Kremls sida och röster har höjts för hans avgång.

Dmitrij Peskov avfärdar kritiken.

Han hänvisar till president Trump som kallat samtalet för en ”standardgrej” under en förhandlingsprocess.

– Som president Trump själv sagt, detta är något som ingår i en förhandlares dagliga arbete, säger Peskov.  

LÄS OCKSÅ:

Trump ändrar sig – pressen släpper för Zelenskyj

Natochefen sätter ned foten – trotsar USA och Ryssland

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen