VAL 2022: Nooshi Dadgostar avfärdar tidigare uppgifter

2022 08 17

På tisdagskvällen uppgav en ”centralt placerad källa” att Vänsterpartiet är redo att slopa sitt krav på att ingå i en S-ledd regering.

– Det avgörande är budgetsamarbetet och att vi får gehör för vår politik, inte att sitta i regering, sa vänsterkällan till Aftonbladet.

Enligt källan är Vänsterpartiet redo att avstå en plats i regeringen i utbyte mot ett stort inflytande över statsbudgeten.

Står fast vid kravet

Men uppgifterna avfärdas av partiledaren Nooshi Dadgostar (V).

I en intervju med SVT Nyheter betonar hon att Vänsterpartiet står fast vid sitt krav.

Vänstern vill ta en plats i en framtida regering.  

– Ja, självklart – annars kommer inte regeringen att hålla, annars finns det ingen majoritet för regeringen. Det är det som är bekymret - vi har saknat en majoritet för den regering som har styrt Sverige. Det är därför vi har fått detta kaos och denna oreda, säger Nooshi Dadgostar till SVT.

Uppgifterna från Aftonbladet tar V-ledaren med en nypa salt.

– Jag är ganska tveksam till den källan, säger hon till SVT.

Vill inte svara

Centerpartiets Annie Lööf har tidigare uttryckt att Centern inte är villiga att ingå i en regering tillsammans med Vänstern. Hon har även utryckt en motvilja till att budgetsamarbeta med V.

När hon får frågan på nytt säger Annie Lööf att C varken kommer att medverka till att släppa fram en regering där SD eller V ingår.

– I övrigt så kommer vi att vara konstruktiva för att få en stabil regering på plats så snabbt som möjligt, säger Annie Lööf till SVT.

Foto: Vänsterpartiet resp Centerpartiet

Text: Redaktionen


SMHI: “En del platser kan få säsongens första snöfall”

2025 11 14

SMHI ger besked om att snöfall kan vara att vänta i de södra delarna av landet.

Vintern är på väg och det blir allt kallare i Sverige.

På håll i de norra delarna av landet har det redan börjat snöa – och nu ger SMHI besked om att säsongens första snöfall i södra Sverige är på gång.

Då kommer det

Kyla drar in över landet under helgen och kommer att stanna kvar även nästa vecka.

Samtidigt kan det börja snöa på håll i de södra delarna av landet.

– Nästa vecka ser ut att bli ännu lite kallare och då kan även en del platser i södra Sverige få säsongens första snöfall, meddelar SMHI.

I dag fredag

Kalluften har avancerat söderut över landet på fredagen och gav en kall morgon med minusgrader i stora delar av landet. 

I norra Götaland och södra Svealand, där det kom regn eller blötsnö igår, är det enligt SMHI bra att vara uppmärksam på att det kan ha frusit till och blivit halt.

Läs mer: ”Snart 100 butiker” – lågprisutmanare växer i raketfart

En del sol

Den kallare och torrare luften innebär också att det blir en hel del sol.

Norrland påverkas dock fortsatt av lågtryck och får en del moln, främst i fjällen också snöbyar. 

Även längst i söder hänger moln kvar, de är kopplade till en frontzon som ligger och trycker strax söder om landet.

Så blir helgen

Under helgen stannar kalluften kvar. 

Över Sydsverige förstärks en högtrycksrygg och ger soligt väder. 

Norra Svealand och Norrland får mycket moln, lite blåsigt och i fjällen och i delar av inlandet tidvis snöfall.

– På söndag väntas allmänt mer varierande molnighet, i fjällen fortsatt en del snöbyar. Över mellersta Norrland passerar ett lågtryck med snöfall, framhåller vädermyndigheten i den senaste rapporten.

Gula varningar har utfärdats för vind i kombination med snöfall i Lapplandsfjällen, Jämtlandsfjällen och Härjedalsfjällen

Läs mer: Tog godis med händerna i butik – så mycket tvingas han betala

Foto: Tony Ross

Text: Redaktionen


Folkhälsomyndigheten riktar varning till alla över 60 – gäller mobilen

2025 11 14

En explosion av skärmtid bland äldre oroar experter.

Skärmtiden bland personer över 60 ökar kraftigt och forskare menar att både positiva och negativa effekter behöver uppmärksammas, rapporterar TV4.

Mer tid framför skärmar

Flera internationella studier visar att äldre lägger allt mer tid på skärmar – inte bara framför tv:n utan även på datorer, surfplattor och smartphones.

Helena Frielingsdorf, specialistläkare vid Folkhälsomyndigheten håller med.

Hon uppger att ungefär 90 procent av äldre har tillgång till både dator och smartphone och berättar att forskningen om äldres skärmtid fortfarande är begränsad.

– Det är mycket fokus på barns och ungas skärmanvändning. Vi vet inte lika mycket om äldres totala skärmtid eller hur de själva upplever den. Vi behöver veta vad som är bra, vad som är problematiskt och vad som är specifikt för den här gruppen där mer forskning behövs, säger hon i Efter fem.

Hon uppger att det redan finns vissa riktlinjer för vuxna kring medvetna val av skärmanvändning, men att det är särskilt viktigt för äldre att undvika att skärmtiden påverkar sömnen, vilket är en av de största riskerna för denna grupp.

LÄS MER: ”Snart 100 butiker” – lågprisutmanare växer i raketfart

Internationella studier varnar

I Storbritannien har det nationella centret för spelberoende rapporterat en stadig ström av äldre som söker hjälp – den äldsta var 72 år.

Detta speglar en växande oro för hur skärmtid inte bara påverkar unga, utan även äldre, uppger The Economist.

Ökad användning av digitala enheter bland pensionärer drivs av mer fritid och större teknikvanor.

Trenden kan dock leda till beroende och ökad risk för nätbedrägerier, särskilt på plattformar som WhatsApp.

En sydkoreansk studie visar att 15 procent av 60–69-åringar riskerar att bli beroende av sin telefon.

Forskare varnar

Emma Klasdotter Knutsson, docent och överläkare vid Lunds universitet, framhåller att skärmar kan ha både positiva och negativa effekter.

– Meningslöst scrollande underhåller inte hjärnan, men annat innehåll, som nyheter, debattartiklar, korsord och liknande kan stimulera den.

Skärmar underlättar social kontakt, men överdriven användning kan leda till sämre sömn och mer stillasittande.

Hon menar att som äldre och ensam finns det ingen som stoppar en, så då kan man behöva stoppa sig själv.

Mer forskning krävs innan konkreta riktlinjer för 60-plussare kan fastställas.

LÄS MER: Tog godis med händerna i butik – så mycket tvingas han betala

Foto: C Banks

Text: Redaktionen