JUST NU: Nödrop från Ukrainas armé – oron sprider sig

2022 04 16

Ukrainas Väpnade Styrkor har rönt stora framgångar mot ryssarna men nu ökar oron snabbt.

Orsaken är att lagren av ammunition är på väg att ta slut.

Stora markstrider

Det varnar nu amerikanska myndighetskällor för.

– Behovet av mer ammunition skapar allt mer oro avseende Ukrainas armé och särskilt då stora markstrider mot Ryssland väntas äga rum de kommande dagarna, rapporterar CNN.

Helt avgörande

President Zelensky har betonat att Ukraina – som har en befolkning på 44 miljoner invånare – inte har några problem när det gäller antalet soldater.

Däremot är det stora problem med mängden vapen och ammunition och det har varit helt avgörande för Ukrainas armé att få in stora mängder vapen från USA, Storbritannien och EU-länderna inklusive Sverige och Finland.

Fruktansvärt för folket

USA har sänt 18 artilleripjäser i form av haubitsar och 40 000 enheter artilleriammunition till Ukraina som ingår i president Joe Bidens nya vapenleverans till president Volodymyr Zelensky.

Men de allt hårdare striderna gör att ammunitionen snart kan ta slut och effekten kan bli fruktansvärd för ukrainska folket.

Vädjar till Sverige

Risken är helt enkelt att Ukraina har gott om soldater och manskap men ända tvingas backa undan på grund av brist på vapen och ammunition.

President Zelenskys stabschef Andrij Yermak går ut och vädjar till Sverige om mer vapen. Han framhåller att man haft stor nytta av de svenska pansarskotten.

Tredje vapenleverans

– De har bevisat sig vara väldigt, väldigt användbara liksom skyddsutrustningen som vi fick. Men vi behöver mer för att vinna, säger stabschefen till Expressen och vädjar om en tredje vapenleverans från Sverige.

Hoppas på Magdalena Andersson

Han preciserar vad han hoppas att Regeringen Magdalena Andersson (S) ska sända till Ukraina snarast.

– Vi behöver mycket brådskande luftförsvarssystem och skydd för missiler avfyrade till havs, säger stabschefen som även vädjar om drönare, stridsvagnar och stridsplan.

Ryska diktaturen

USA bedömer att Ryssland nu transporterar enorma mängder soldater och vapen till östra Ukraina för att tillintetgöra Ukrainas armé i östra delen av landet.

– USA:s försvarsminister Lloyd Austin och högsta generalen Mark Milley håller dagliga telefonsamtal med sina motsvarigheter i regionen med syfte att uppmuntra dem till att sända mer vapen till Ukraina så snart som möjligt, rapporterar CNN.

Amerikanska militären

Pentagon höll nyligen möte med alla vd:ar för amerikanska militärens åtta största leverantörer med målet att snabba på vapenleveranserna till Ukraina.

Foto Ministry of Defence of the Russian Federation

Text: Redaktionen


2 februari 2026

UPPGIFTER: Ryssland desperat – går ihop med tidigare fienden

2026 02 02

Ryssland har stora utmaningar på den egna arbetsmarknaden.

Mängder av män i arbetsför ålder har skickats till fronten i Ukraina, där de ryska styrkorna har lidit stora förluster.

För att täcka upp förlusterna har soldater importerats från andra länder.

Men också arbetskraft har importerats från flera olika delar av världen.

– Nyligen har de ryska myndigheterna satsat på migranter från Indien. 2025 utfärdades över 56 000 arbetstillstånd till medborgare i Indien vilket är ett rekordantal, uppger oberoende The Moscow Times.

– Vice premiärminister Denis Manturov har meddelat att han är beredd att ta emot ett obegränsat antal migranter från Indien för att kompensera för den akuta bristen på arbetskraft.

Vänder sig till tidigare fienden

Nu kommer uppgifter om att Ryssland är på väg att sluta ett avtal med sina tidigare fienden, talibanregimen i Afghanistan.

– Ryssland förhandlar med Afghanistan för att locka arbetsmigranter från landet, säger Islamiska emiratets ambassadör i Ryssland, Gul Hassan, till den ryska statliga nyhetsbyrån Tass, rapporterar tidningen.

– Det finns skäl att förvänta sig positiva resultat. Afghanistan är redo att erbjuda ung, kvalificerad och professionell arbetskraft.

LÄS MER: Stora explosioner i Ryssland

Utökar flygtrafiken

Förra året tog Ryssland bort de styrande talibanerna i Afghanistan från sin lista över terroristorganisationer.

Som en del i det kommande avtalet kommer också flygtrafiken utökas mellan länderna.

– Vi talar om lanseringen av direktflyg med Kam Air mellan Kabul och Moskva, uppger tidningen.

Satsar på fler länder

Det ryska styret kommer också fortsättningsvis arbeta för att attrahera mer arbetskraft från andra länder.

– Regeringen satsar på att importera mer arbetskraft från Kina, Malaysia, Bangladesh och flera afrikanska länder, uppger tidningen.

– Fram till nyligen ansågs Afghanistan inte som en möjlig samarbetspartner i detta sammanhang.

LÄS MER: Trump rasar mot skämt – ”Patetisk förlorare”

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


2 februari 2026

”Tsunamivåg” drar fram – Ryssland lamslås

2026 02 02

Krisrapporterna från det ryska samhället avlöser varandra.

Rysslands fortsatta anfallskrig sätter stopp för den inhemska utvecklingen.

Samtidigt står Ukraina inför gigantiska utmaningar när kylan slår till i det kalla vintervädret, och energiförsörjningen gång efter gång slås ut av ryska attacker.

Men det kalla vädret och strömavbrott slår också mot Ryssland.

– Ryssland har drabbats av en "tsunamivåg" av avbrott på elnätet, uppger oberoende The Moscow Times.

– Totalt rapporterades 1778 avbrott i januari 2026. I januari 2025 rapporterades 983 avbrott.

Snöfall och attacker

Bakom strömavbrotten ligger både kraftigt snöfall, bristande underhåll och attacker från Ukraina.

– De värsta strömavbrotten var i regionerna Krasnodar och Murmansk, uppger tidningen.

– Dessutom försvann elen flera gånger i regionen Belgorod. Det största avbrottet inträffade den 9 januari då Ukrainas styrkor slog till mot två termiska kraftverk och en transformatorstation, vilket gjorde 556 000 människor strömlösa.

Utan vatten

Från Dagestan kommer rapporter om stor vattenbrist.

– Det finns inget vatten i republikens centrala städer, uppger tidningen.

– Ibland stänger de av värmen, gasen och elektricitet. Soporna tas inte bort i tid och vägarna är i fruktansvärt skick.

LÄS MER: Stora explosioner i Ryssland

Drabbar familjer

I regionen Volgograd har många hushåll också blivit lidande av strömavbrott under januari.  

– Invånarna klagar på att temperaturen i lägenheterna sjunkit till 11 grader på grund av en olycka på gasledningen och att is bildades på fönstren, rapporterar tidningen. 

– Det handlar inte längre om olägenheter, utan om ett direkt hot mot barns hälsa.

Höjer elpriserna

I Ryssland väntas också elpriserna öka under 2026.

– Det kommer att ske i två steg. Den första höjningen ägde rum den 1 januari, och den andra är planerad till oktober, uppger tidningen.

– Enligt preliminära uppskattningar kan den totala ökningen överstiga 20 procent i många regioner.

LÄS MER: Trump rasar mot skämt – ”Patetisk förlorare”

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen