Nödlarm från Livsmedelsverket – enorm köttskandal uppdagas

2023 11 22

Under gårdagen kom larmet.

Skåne Kebab Döner har förvarat kebabkött på bord med såväl mögel som ingrodda fettrester.

Livsmedelsverket inledde en granskning av företagets anläggning. Myndigheten noterade att det fanns listeria i den färdigstekta kebaben, vilket är en farlig bakterie för bland annat gravida och personer med nedsatt immunförsvar.

Efter larmet utfärdades ett totalstopp av köttförsäljning från den inspekterade anläggningen.

Men Skåne Kebab Döner har trotsat förbudet.

Nya uppgifter

I dag, tisdag, kommer nya uppgifter om den massiva köttskandalen.

En ny kontroll från Livsmedelsverket visar att Skåne Kebab Dröner har fortsatt att sälja omfattande mängder kött, trots totalförbudet.

Sju ton förbjudet kebabkött har sålts till grossister och restauranger i södra Sverige.

Det motsvarar ungefär 50 000 kebabrullar, rapporterar SVT Nyheter Skåne som tagit del av Livsmedelsverkets nya granskning.

Nödlarm utfärdat

Med anledning av de nya uppgifterna har Livsmedelsverket utfärdat ett så kallat RASFF.

RASFF är ett meddelande om att det har gått ut produkter på marknaden som inte ska finnas där. Det är EU:s system för snabb varning om livsmedel som utgör eller kan antas utgöra en risk för människors hälsa. 

–  Vi kommer nu att meddela de verksamheter som berörs av detta så att köttet återkallas så fort som möjligt, säger Karin Cerenius, enhetschef på Livsmedelsverket, till SVT.

Säljs på marknaden

Enligt Miljöförvaltningen i Malmö finns det en betydande risk för att det förbjudna köttet säljs på marknaden just nu.

Miljöförvaltningen har därför inlett ett samarbete med Livsmedelsverket.

Nu väntar man på mer information om köttleveranserna.

– Vi väntar på information om vilka verksamheterna är här i Malmö och då kan vi agera så att köttet återkallas och förstörs.

Det säger Arvid Nordland, som är avdelningschef på miljöförvaltningen i Malmö, till SVT.

Företaget kommenterar

Skåne Döner Kebab har kommenterat upptäckten av listeria-bakterien på sin hemsida.

– Det har nyligen skett ett missöde gällande bakterien listeria i vår tillverkningsfabrik vilket vi genast har vidtagit åtgärder för att återställa och förhindra att liknande incidenter händer igen. Vi har sett över våra rutiner och uppdaterat våra processer så att de även följer med i utvecklingen.

– De åtgärder vi vidtagit är: grundlig städning av hela lokalen, uppdatering av kemikalier för städ, uppdaterade städrutiner i enlighet med standard, ny kompetens av personal och uppdatering av HACCP.

Fakta Listeria

- Listeria monocytogenes kan orsaka allvarlig sjukdom hos personer med nedsatt immunförsvar, sköra äldre och gravida. Den kan få fäste i lokaler och på utrustning och på så sätt förorena de livsmedel som tillverkas där. Bakterien kan föröka sig i kyla och utan syre. Den kan därför orsaka problem i vissa ätfärdiga kylvaror som gravad och rökt fisk med flera veckors hållbarhet.

- Symtom på sjukdomen varierar beroende på vem som drabbas. Personer som inte tillhör någon av riskgrupperna blir vanligtvis inte sjuka.

- Personer med nedsatt immunförsvar och sköra äldre kan drabbas av blodförgiftning eller hjärnhinneinflammation. För dessa personer är listerios en mycket allvarlig sjukdom med dödlighet mellan 20 och 30 procent. Det förekommer även klassiska mag- och tarmbesvär, som diarré och kräkningar.

Källa: Livsmedelsverket

Text: Redaktionen


Sex länder går samman – markerar mot Trump

2026 01 04

Sex länder markerar mot USA:s president efter attacken mot Venezuela.

USA:s attack mot Venezuela tidigt på lördagen har lett till kraftiga reaktioner världen över.

Nicolas Maduro har förts ut ur landet och befinner sig nu i New York i väntan på rättegång.

Samtidigt går sex länder samman för att markera mot Donald Trump, rapporterar The Guardian.

Går samman

Spanien, Brasilien, Chile, Colombia, Mexiko och Uruguay har släppt ett gemensamt meddelande där de framhåller att USA:s aktioner “utgör ett extremt farligt prejudikat för fred och regional säkerhet och utsätter civilbefolkningen för fara”.

– Vi uttrycker vår djupa oro över och vårt avståndstagande från de militära handlingar som utförts ensidigt på venezuelanskt territorium, vilka strider mot folkrättens grundläggande principer, i synnerhet förbudet mot användning och hot om våld samt respekten för staters suveränitet och territoriella integritet.

“Oförenligt”

Det gemensamma meddelandet fortsätter.

– Vi uttrycker vår oro gällande varje försök till statlig kontroll, administration eller externt övertagande av naturresurser eller strategiska resurser, vilket är oförenligt med internationell rätt och hotar regionens politiska, ekonomiska och sociala stabilitet.

Läs mer: Svenskt byggbolag säkrar stort USA-avtal

Kristerssons kommentar

Många världsledare har kommenterat händelserna med olika uppfattningar om attacken.

En som uttryckt sina tankar är Sveriges statsminister Ulf Kristersson (M).

– Det venezuelanska folket har nu befriats från Maduros diktatur, skriver statsministern på X.

– Men alla stater har samtidigt ett ansvar att respektera och agera i enlighet med folkrätten. Det är dessutom ett långsiktigt säkerhetspolitiskt intresse för Sverige.

Domstol på Manhattan

Maduro och hans fru Cilia Flores väntas framträda i en federal domstol på Manhattan på måndagen.

Detta enligt en talesperson för domstolen, rapporterar BBC.

Läs mer: Donald Trump varnas – riskerar ”kaos eller kollaps”

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


Ryssland ställer tungt krav på USA

2026 01 04

Missnöjet växer i Moskva.

Efterdyningarna av USA:s attacker i Venezuela fortsätter.

I Moskva råder växande missnöje efter Trumps aktioner mot det sydamerikanska landet.

Nu ställer Kreml ett tungt krav på amerikanerna, rapporterar Moscow Times.

Ställer krav

Venezuelas Nicolás Maduro har som bekant förts ut ur landet och tagits till USA.

Han befinner sig nu i New York i väntan på rättegång.

Ryssland är inte nöjda – utan kräver nu att Maduro ska släppas.

– Vi uppmanar med eftertryck det amerikanska ledarskapet att ompröva denna ståndpunkt och frige den lagligt valda presidenten i ett suveränt land och hans hustru, framhåller det ryska utrikesdepartementet.

Har pratat

Ryssland och Venezuela är nära allierade och har samarbetat under en längre tid.

Sergej Lavrov säger sig ha pratat i telefon med Venezuelas vicepresident Delcy Rodríguez Gómez, och uttryckte under samtalet sin “solidaritet med det venezuelanska folket inför den väpnade aggressionen”.

Läs mer: Stenhårda domen: De kommer att svika Grönland

Rubios kommentarer

Att USA skulle följa det ryska kravet och släppa Maduro bedöms som minst sagt osannolikt.

Amerikanerna ämnar ställa honom inför rätta.

Utrikesminister Marco Rubio säger på söndagen att USA “inte är i krig med Venezuela”, rapporterar BBC.

– Jag menar att vi befinner oss i krig mot narkotikasmugglande organisationer. Det är inte ett krig mot Venezuela, säger han.

Det har hänt

Under gårdagen attackerade USA militärbaser och andra installationer i Venezuelas huvudstad Caracas.

Därefter tillfångatogs Maduro av amerikanska styrkor och fördes ut ur landet – och senare till New York i USA.

Tidsplanen för processen framåt är oklar.

Läs mer: UPPGIFTER: 1,2 miljoner – Putins mardrömssiffra växer

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen