Nödläge utlyst i USA

2024 07 16

Nödläge har utlysts i västra delarna av USA.

Detta efter att åtta stora skogsbränder eskalerat i och kring delstaterna på västkusten.

Den värsta av allihop, branden i Cow Valley i Oregon, sträcker sig över 320 kvadratkilometer och klassas nu som en “megabrand”.

I just Oregon har guvernören Tina Kotek förklarat undantagstillstånd, rapporterar NBC News.

Flera områden förbereder för evakuering och invånare uppmanas att ha packat och tankat bilen för att kunna ge sig av snabbt.

– Skogsbränderna är aktiva i Oregon och växer i en oroande takt, säger Tina Kotek i ett uttalande.

– Varma och blåsiga förhållanden i helgen, inklusive förutspådda blixtar i vissa områden, hotar ännu större skogsbränder.

Tiotal delstater rycker in

Enligt räddningstjänsten i Oregon har resurser kallats in från en rad amerikanska stater för att hjälpa till att bekämpa de kraftiga bränderna. Bland annat från Hawaii, som förra året drabbades av förödande skogsbränder på Maui.

– Brandmän arbetar dygnet runt för att trycka tillbaka Cow Valley-branden, informerar räddningstjänsten i ett uttalande.

Även brandmän från exempelvis Alaska, Florida, Colorado och Texas har kommit till undsättning, precis som en handfull kanadensiska delstater.

– Brandaktiviteten på Cow Valley Fire har ökat på den södra sidan av branden och förberedelser bör göras om väderförhållanden och brandaktiviteten ökar, framhåller räddningstjänsten vidare.

"I kritisk fara"

Förhållandena i Oregon och västra USA är just nu mycket torrt och varmt.

– Vilket innebär en ännu större risk för katastrofala skogsbränder, säger Tina Kotek.

Guvernören och myndigheterna har konstaterat att Oregon är i “kritisk fara” och “hotar liv och säkerhet och egendom på grund av extremt höga temperaturer”.

– Det bästa sättet att begränsa skogsbrändernas påverkan på våra samhällen, naturområden och insatspersonal är att vara medveten om förhållanden och förhindras att skogsbränder startar, säger Tina Kotek.

Arkivfoto: M. Kauffman

Text: Redaktionen


06mars26

Plötslig vändning för svenska kronan

2026 03 07

Oroligheterna i Mellanöstern har lett till att den svenska kronan tappar mark.

Under det senaste året har den svenska kronan gått starkt mot den amerikanska dollarn.

Kronan har även stärkts gentemot euron under en tid.

Men i samband med oroligheterna i Mellanöstern har kronan plötsligt vänt nedåt gentemot dollarn igen.

Kronan tappar

Den 27 januari kostade en amerikansk dollar 8,77 kronor, enligt data från Marketwatch.

Idag kostar en dollar 9,22 kronor.

Det innebär att den svenska kronan har tappat över fem procent mot dollarn på drygt en månad.

Därför stärks dollarn

Sedan USA och Israel i lördags började attackera Iran har dollarn stärkts efter en längre nedgång.

Innan det var dollarn rejält ifrågasatt.

– Avdollarisering var ett stort samtalsämne under förra året och kanske till och med en del av året dessförinnan, säger Elisabeth Colleran, chef för teamet för statsobligationer i tillväxtmarknader på Loomis Sayles i Boston.

– Alla tittade åt andra håll. Folk frågar sig nu: Är den amerikanska dollarn verkligen en värdebevarare?

Läs mer: Tung nedläggning i bilbranschen – 195 får gå

Allt annat ner

Men i och med oroligheterna stärks nu dollarn.

– Men den här veckan ser vi att när vi har ökad volatilitet och ökad risk, så stiger dollarn definitivt, och alla valutor, inklusive euron, trycks ner, säger Colleran till CNBC.

“Dollarlikviditeten är kung”

Bas van Geffen, senior makrostrateg på Rabobank, säger att investerare nu tycks använda den amerikanska dollarn som en slags trygg hamn i de geopolitiska osäkerheterna.

– Det verkar finnas liten eller ingen möjlighet att undkomma. Traditionella säkra tillflyktsorter, såsom guld, spelar inte sin vanliga roll. Med tanke på den kraftiga uppgången i DXY-indexet verkar dollarlikviditet vara kung, säger van Geffen.

Läs mer: Kremls överraskande besked: Ingen har frågat oss

Foto: Riksbanken

Text: Redaktionen


1dec2025

Massiv kinesisk expansion i Ryssland

2026 03 06

Kina storsatsar i Ryssland.

Allt fler kinesiska företag tar sig in på den ryska online‑marknaden och hotar traditionella ryska aktörer.

Under förra året startades var femte e‑handelsföretag i landet med kinesiskt inflytande, rapporterar oberoende Moscow Times.

Ökar sin närvaro online

Under 2025 startades en betydande mängd nya online‑företag i Ryssland där en kinesisk medborgare varit grundare eller vd.

Ungefär var femte nyregistrerat e‑handelsbolag var kinesiskt enligt en undersökning från T-Business.

Analytiker visar att förra året fördubblades antalet registreringar av kinesiska företag inom e‑handel, och det totala antalet kinesiska aktörer som sysslar med online‑handel i Ryssland ökade 2,4 gånger jämfört med 2024.

– Den här utvecklingen är snabbare än vad vi sett tidigare, och visar på en tydlig trend av kinesiskt inflytande i Rysslands digitala ekonomi, säger en affärsanalytiker som följer marknaden.

LÄS MER: 80 procent stoppas – dundersmäll för Putins armé

Slår mot ryska aktörer

Den ökade närvaron av kinesiska nätverksföretag innebär att ryska entreprenörer möter hårdare konkurrens i en redan utmanande ekonomi.

Många ryska e‑handelsplattformar har tidigare haft en dominerande roll i landet, men den snabba ökningen av kinesiska aktörer har lett till ett ökat tryck – särskilt inom varuförsäljning och tekniska tjänster.

Experter menar att kinesiska företag ofta har stora resurser och effektiva logistikkedjor, vilket kan ge dem fördelar i konkurrensen om ryska konsumenter och partners.

– Det här är inte bara tillfälliga satsningar – det är en strukturell förändring, säger en marknadsexpert med fokus på e‑handel, till Moscow Times.

Öppnar upp

Den kinesiska expansionen i Rysslands digitala ekonomi kommer i ett läge där många västerländska företag har lämnat den ryska marknaden efter sanktioner och handelsbegränsningar.

Detta öppnar upp för asiatiska aktörer att ta större marknadsandelar.

Samtidigt fortsätter Kina och Ryssland bygga ekonomiska relationer inom många sektorer, där Kina länge varit en av de största handelspartnerna för rysk import och export.

LÄS MER: Kremls överraskande besked: Ingen har frågat oss

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen