Nödläge utlyst i Barcelona

2024 02 02

Ett av Europas allra populäraste resmål för turister har utlyst akut nödläge.

Den spanska solstaden Barcelona lockar över sju miljoner besökare varje år, men står nu inför en utmaning som aldrig förr.

Nödläget har dock inte att göra med turisterna – utan det är det extrema vädret som lamslagit hela Katalonien.

Det råder nämligen kraftig torka i regionen på ett sätt som inte skådats tidigare, rapporterar Reuters.

– Vi befinner oss i en ny klimatverklighet, säger regionchefen Pere Aragones på en pressträff.

Måste spara vatten

Som en följd av rekordtorkan har Katalonien infört stränga restriktioner som alla invånare måste följa för att spara vatten.

Ingen får lov att tvätta sina bilar tills vidare om det inte sker med återanvänt vatten.

Att fylla på simbassänger förbjuds också.

Restriktionerna träder i kraft på fredagen och påverkar omkring sex miljon mer människor på över 200 orter, inklusive storstaden Barcelona.

– Åtgärderna antogs efter att reservoarer sjönk nära 16 procent av sin kapacitet, uppger Reutersreportern Joan Faus.

Torraste på 1 200 år

Den iberiska halvön är enligt studier den torraste på 1 200 år.

Myndigheter överväger nu att frakta in vatten till Barcelona med hjälp av fartyg – en åtgärd som antogs även 2008 när reservoarnivåerna var nära 20 procent.

Nu är alltså läget ännu värre.

Lokala myndigheter vill att invånarna minskar sin vattenförbrukning med fem procent – och för bönderna gäller hela 80 procent.

Men åtgärderna kan bli ännu hårdare om inte situationen förbättras.

– Torkan kommer att övervinnas, men det är mer sannolikt att det kommer ny torka att det kommer att bli mer intensivt, säger Pere Aragones.

Nästan 30 grader varmt

I Spanien är det just nu ovanligt varmt för årstiden. Temperaturer har närmat sig 30 grader i flera regioner under årets första månad.

Så varmt blir det vanligtvis inte förrän i juni.

Utöver restriktioner för privatpersoner minskat också växtbevattningen kraftigt liksom industrins vattenförbrukning.

Den som bryter mot restriktionerna riskerar böter på 3 000 euro.

Foto: Enes

Text: Redaktionen


JUST NU: Spanien håller ”hemligt toppmöte”

2025 10 31

Spanien ska hålla ett hemligt möte bakom stängda dörrar.

Topptjänstemän från 35 länder samlas i Madrid den 4 november för ett hemligt möte om stöd och säkerhetsgarantier till Ukraina, rapporterar Kyiv Independent.

Hemligt toppmöte

Enligt spanska tidningen El Mundo kommer mötet, som beskrivs som ”hemligt och privat”, att samla representanter från 35 länder under temat att stärka stödet till Ukraina och samordna säkerhetsgarantier mot framtida rysk aggression.

Den fransk- och brittledda koalitionen, som bildades tidigare i år, arbetar för långsiktiga säkerhetslösningar för Ukraina, inklusive möjligheten att sätta in en multinationell fredsbevarande styrka efter kriget.

– Mötet hålls med största sekretess. Deltagarna får inte ha sina telefoner med sig och ombeds att inte sprida information på sociala medier, uppger El Mundo, enligt dokument tidningen tagit del av.

LÄS MER: Ryssland bekräftar jätteproblem – går fyra gånger långsammare

Fokus på finans och försvar

Den första delen av mötet kommer att handla om Ukrainas akuta finansiella behov, särskilt de som rör försvarsinsatser.

Tjänstemännen förväntas identifiera prioriteringar för ytterligare stöd och diskutera hur trycket på Ryssland kan intensifieras.

Spaniens utrikesminister Jose Manuel Albares kommer att hålla ett tal inför den andra delen av mötet, som ska fokusera på det juridiska, politiska och diplomatiska ramverket för säkerhetsgarantier, samt bidrag från enskilda medlemsländer i koalitionen.

Långsiktigt stöd

Tidigare i oktober hade koalitionen ett möte med Ukrainas president Volodymyr Zelensky i London, där nya militära stödåtgärder bekräftades och Ukrainas långräckviddskapacitet diskuterades.

– 25 länder är redo att bidra med trupper eller annan form av stöd som en del av framtida säkerhetsgarantier för Ukraina, har den franske presidenten Emmanuel Macron tidigare sagt om stödet för Ukraina.

Medan Europas allierade samlas för att bekräfta sitt stöd till Ukraina råder fortsatt osäkerhet kring Washingtons nästa steg.

Under de senaste veckorna har USA:s president Donald Trump svängt oväntat – först föreslog han att leverera kraftfulla Tomahawk-missiler till Ukraina, men drog sedan tillbaka förslaget till förmån för ett planerat toppmöte med Rysslands president Vladimir Putin.

Planerna på Budapestmötet skrotades snabbt, enligt uppgifter, efter att Washington insåg att Moskva inte var villigt att ge efter. Bara några dagar senare införde Trump sanktioner mot Rysslands oljejättar Rosneft och Lukoil.

LÄS MER: Stor ukrainsk attack mot ockuperade Krym

Foto: D Prado

Text: Redaktionen


31okt2025

JUST NU: Kreml rasar mot Sverige – ”har ni glömt?”

2025 10 31

Ryssland riktar direkta anklagelser mot Sverige.

Anklagelserna kommer från det ryska utrikesdepartementet.

Anledningen är uppgifterna om att Sverige har gått med på att sälja Jas Gripen till Ukraina.

– De svenska myndigheterna sponsrar öppet en terroristcell i form av Volodymyr Zelensky och deltar i mord på civila, säger det ryska utrikesministeriets talesperson Maria Zakharova vid en pressträff, rapporterar den ryska statliga nyhetsbyrån Tass.

”Stöder nynazismen”

Den ryska talespersonen hänvisar till uppgifterna om att Sverige har gått med på att förse Ukraina med hundratals Jas Gripen stridsflygplan under de kommande åren.

– Svenskt näringsliv stödjer nynazismen, säger Maria Zakharova.

– Den svenska styrande eliten beslutade, väl medveten om det oundvikliga i Kievregimens kollaps, att krama ut de sista utdelningarna inför det kommande parlamentsvalet i september 2026 i detta land.

Läs också: Stor ukrainsk attack mot ockuperade Krym

Liknar vid andra världskriget

Den ryska talespersonen tog också upp att familjen Wallenberg under andra världskriget inte tvekade att dra nytta av leveranserna av strategiska produkter från det neutrala Sverige till Nazityskland.

– Har svenskarna glömt bort det här? Nej, låt oss komma ihåg det, eftersom de gör vad de gjorde för 85 år sedan, säger Maria Zakharova.

– Den nuvarande generationen Wallenbergare kommer att dra nytta av krisen i Ukraina och drömmer om att delta i den uppdelning av suveräna ryska tillgångar som blockeras av européerna.

Ryssland har i propaganda återkommande anklagat Ukraina för nazism.

 Det används för att legitimera landets krig i Ukraina. 

”Möjligt att tjäna lite extra pengar”

Talespersonen för det ryska utrikesdepartementet kritiserar också Sverige för att, genom den stora affärsöverenskommelsen om Jas Gripen med Ukraina, tjäna pengar på brott mot mänskliga rättigheter.

– Samtidigt kan man om det är möjligt också tjäna lite extra pengar, säger hon.

– Vad tycker de om sådana mänskliga rättigheter i västvärlden? Vad tycker ni om deras vård av barn och civila? De glömde allt på en sekund när de såg hundratals miljoner och miljarder som kan stoppas i fickan på det här sättet.

Läs också: Utspelet från Medvedev – Natoland kan "försvinna"

Foto: President of Russia Office resp Tom Samuelsson Regeringskansliet

Text: Redaktionen