JUST NU: Nobelstiftelsen ställs inför ultimatum

2023 09 01

Nobelstiftelsen har varit i kraftigt blåsväder de senaste två dagarna.

Bakgrunden är vida känd vid det här laget.

Ryssland bjuds, till skillnad från förra året, in till prisceremonin tillsammans med Belarus och Iran – två diktaturer som stödjer Vladimir Putins brutala invasion i Ukraina.

Kritiken har haglat. Senast i raden att ryta ifrån var Jimmie Åkesson (SD) – som även uppmanade övriga partiledare att stanna hemma.

"Välj mellan Ukraina och Ryssland"

Nu har en tung internationell röst i sammanhanget uttalat sig: Ukrainas ambassadör i Stockholm Andrij Plachotnjuk.

Och han ställer nu ett ultimatum.

Om inte Nobelstiftelsen ändrar sitt beslut och portar Ryssland kommer den ukrainska ambassadören vägra sätta sin fot på tillställningen.

Valet står med andra ord mellan Ukraina eller Rysslands närvaro på prisceremonin.

– Vi kommer försöka nå Nobelstiftelsen och uppmana dem att omvärdera deras beslut, säger Andrij Plachotnjuk i en intervju med TV4 ikväll.

"Har Ryssland lämnat?"

Ambassadören ifrågasätter inbjudningen av Ryssland eftersom kriget fortfarande pågår.

Han menar att det inte var någon skillnad förra året – när ryska ambassadören portades och kriget i allra högsta grad pågick för fullt.

– Har ryska styrkor lämnat ukrainskt territorium? Har de stoppat angreppen mot våra bostadsområden? frågar sig Andrij Plachotnjuk.

Stiftelsen: "Ett missförstånd"

Tidigare ikväll menade Nobelstiftelsens vd Vidar Helgesen att det skett ett missförstånd när det gäller den ryska inbjudan.

– De är inbjudna till prisceremonin, men inte till banketten, sade han till Aftonbladet.

Vd:n menar att man inte är en diplomatisk eller politisk aktör och inte ska agera som en sådan.

– Vi är representanter för Nobelpriset och det är prestationer som belönas som ska stå i fokus. Och det förutsätter ett utbyte och dialog mellan människor.

Fem partiledare bekräftar bojkott

Följande partiledare har idag meddelat att de kommer att stanna hemma från Nobelfesten:

- Nooshi Dadgostar (V)

- Jimmie Åkesson (SD)

- Johan Pehrson (L)

- Märta Stenevi (MP)

- Muharrem Demirok (C) 

Statsminister Ulf Kristersson (M) meddelade i en intervju med SvD tidigare idag att han behöver återkomma i frågan. 

Magdalena Andersson (S) har inte gett besked med anledning av att hon, enligt sin pressekreterare, inte fått någon officiell inbjudan. 

Ebba Busch (KD) har meddelat att hon kommer att gå på festen.

Foto: Karen Sayre 

Text: Redaktionen


Moskva brinner

2026 08 16

Drönare har slagit ner i Moskva oblast.

Tidigt på söndagsmorgonen har bilder och filmklipp börjat cirkulera på en kraftig brand i Moskva oblast.

Flera måltavlor har attackerats.

Bland annat har ett lager tillhörande den ryska e-handelsjätten Wildberries fått besök av ukrainska drönare, rapporterar Kyiv Independent.

Moskva brinner

Ukrainska styrkor har attackerat Wildberries-lagret samt städer över hela Moskva oblast i en omfattande nattlig attack.

En kraftig brand har brutit ut i lagret belägen i byn Koledino nära staden Moskva.

Stora lågor och rökmoln som stiger mot himlen syns på bilder och filmklipp som cirkulerar på sociala medier.

Inte bara Wildberries

Men det är inte bara Wildberries som har attackerats under natten.

– I staden Domodedovo sattes produktions- och logistikkomplexet Severnoye Domodedovo i brand i samband med attacken.

Rapporter om nedslag av ukrainska drönare kommer också från staden Chekhov, men där är det för närvarande oklart vad som har träffats.

Läs mer: Drönare vid turistresort

Ännu en smäll

Sedan mitten av juli har Ukrainas styrkor träffat åtminstone 24 lager tillhörande e-handelsjätten, rapporterar United24Media.

Ukraina ser företaget som ett legitimt militärt mål i och med att Wildberries säljer olika typer av militära produkter, däribland drönare och militärkläder.

Omkring en tredjedel av Wildberries lagerkapacitet har slagits ut i samband med attackerna. 

Därför Wildberries

Anledningen till attackerna mot Wildberries är att ställa till det för den ryska militären och ekonomin.

Det berättar Serhij Kuzan, ordförande för Ukrainas centrum för säkerhet och samarbete.

– Det huvudsakliga syftet med att slå till mot Wildberries lagerlokaler är att störa den ryska logistiken samt försörjningen av produkter med dubbla användningsområden, kritisk elektronik, sanktionsbelagda varor och liknande till den ryska armén och ryska vapentillverkare, säger Kuzan till BBC.

Läs mer: Ryska företag vädjar till Kreml

Foto: Exilenova+ / Sociala medier

Text: Redaktionen


Sveriges bilister överens – ny lag måste införas

2026 08 17

Svenska bilister vill se en ny lag för fotgängare.

För ett par år sedan framförde socialdemokratiska ledamöter en motion om lagstadgad skyldighet att bära reflex när det är mörkt ute.

En undersökning visar samtidigt att åtta av tio svenska bilister vill se samma lagkrav.

Frågan kan komma att aktualiseras på nytt vid ett regeringsskifte.

Ny lag kan införas

Var tredje gångtrafikant, 34 procent, använder aldrig eller sällan reflex i mörker.

Detta enligt en undersökning från Synoptik.

Majoriteten av landets bilister vill se ett lagkrav för gångtrafikanter att bära reflex i mörker, någonting som skulle kunna bli verklighet vid ett regeringsskifte.

Tidigare förslag

I dagsläget ligger inget sådant förslag på bordet.

Men för ett par år sedan framförde Fredrik Lundh Sammeli (S), Linus Sköld (S) och Ida Karkiainen (S) en motion om saken.

– Enligt nuvarande lagstiftning i Sverige ska cyklar, mopeder, rullstolar, sparkar, traktorer, hästfordon och släpfordon som dras av traktorer eller motorredskap vara utrustade med reflexer vid färd i mörker. Det finns dock ingen motsvarande lag som ålägger fotgängare att bära reflex, menades det då.

Läs mer: Dagligvaruhandeln växer

“Bör överväga”

Lundh Sammeli, Sköld och Karkiainen blickade mot Sveriges grannland i öst för inspiration.

– I Finland är det lagstadgat att fotgängare som rör sig på väg under mörker ska bära en ändamålsenlig reflex. Detta är en princip som Sverige bör överväga att införa. 

“Förståeligt”

Åtta av tio bilister vill införa en reflexlag för gångtrafikanter i mörker, likt den som redan finns för cyklister. 

– En säker och trygg trafikmiljö handlar om ett samspel mellan alla trafikanter, sade Synoptiks Cecilia Blom Hesselgren i samband med undersökningen.

– Med tanke på att så få fotgängare bär reflex i mörkret är det förståeligt att bilisterna välkomnar ett lagkrav. Av egen erfarenhet som förare vet man hur stor skillnad reflexen gör för synligheten i mörker.

Läs mer: Svenskt spannmål klarade sig från värmen

Foto: T. Pal

Text: Redaktionen