New Yorks 57:e guvernör blir första kvinnan – Här är hon

2021 08 12

62-åriga Kathy Hochul blir delstaten New Yorks första kvinnliga guvernör efter att Andrew Cuomo i dag avgått på grund av den omtalade sexskandalen.

Inte mindre än 11 kvinnor har blivit sexuellt trakasserade av guvernör Cuomo avseende allt från oönskad fysisk kontakt till olämpliga uttalanden enligt en delstatsutredning och idag avgick guvernören.

Finns inga ursäkter

– Jag har varit sådan hela mitt liv. Jag har aldrig gått över gränsen med någon så som jag ser det men jag insåg inte i vilken omfattning dessa gränser har förändrats. Det är generations- och kulturförändringar som jag inte tog till mig – vilket jag borde ha gjort. Det finns inga ursäkter, sa Cuomo i ett tal i kväll.

Första kvinnan

Han framhöll att rättsprocesser kan dra ut i flera månader och skada delstaten New York och bland annat därför avgår han.

Nu tar istället viceguvernören Kathy Hochul, en demokrat från Buffalo, över. Hon blir New Yorks 57:e guvernör och den första kvinna på posten.

Fem snabba om Kathy Hochul

Här är 5 intressanta fakta om Kathy Hochul:

◾Hon blev Cuomos parhäst i guvernörsvalet 2014 när han omvaldes. De båda omvaldes 2018.

◾Hon har bland annat fokuserat på att motverka sexuella trakasserier och har tagit avstånd från Cuomo nyligen.

◾Till hennes profilfrågor hör höjd minimilön och betald föräldraledighet.

◾Hon var tidigare en konservativ demokrat som var emot körkort till illegala invandrare och hade stöd från Nationella Vapenförbundet NRA. Men har nu skiftat om till att bli mer progressiv.

◾Hon beskrivs av vänner som mycket trevlig och ambitiös och har under sina år som viceguvernör jobbat hårt på att ha nära kontakt med de partiaktiva i delstaten. Hon har besökt alla New York 62 kommuner varje år under sin tid som viceguvernör.

ANALYS

Med sin popularitet och varma personlighet är det mycket som talar för att hon är en perfekt person att i detta svåra skede kliva in som ny guvernör i New York. Däremot är det inte säkert att Kathy Hochul får stanna länge på sin post som hon väntas tillträda om två veckor. New York håller nämligen guvernörsval 2022 och då väntas en rad kandidater utmana henne. 

Foto: Lieutenant Governor Kathy Hochul, New York, FB


27 november 2025

JUST NU: Tjetjenien under attack

2025 11 27

Tjetjeniens huvudstad har attackerats.

En militärbas i Grozny, Tjetjeniens huvudstad, har träffats av en drönare.

Detta enligt lokala källor som publicerat videoklipp online, rapporterar ukrainska Pravda.

Drönarattack mot militärbas

Ögonvittnen har publicerat bilder och videor på sociala medier som visar rök stiga från en av byggnaderna på basområdet.

De oberoende nyhetsmedierna Kavkaz.Realii och Astra bekräftar platsen och att byggnaden verkligen skadats.

– Basen huserar det 141:a motoriserade regementet Sever (North), som är en del av det ryska nationalgardet, rapporterar kanalerna.

Varken tjetjenska myndigheter eller Rysslands försvarsministerium har bekräftat drönarattacken.

Länk till videon finns längst ner i texten.

LÄS MER: USA varnar för ryskt ”knockoutslag”

Stora störningar i regionen

– Som följd av attacken har flygplatser i Tjetjenien, Dagestan, Nordossetien och Ingushetien tillfälligt stängt, uppger tidningen.

Grozny är huvudstaden i Rysslands delvis muslimska republik Tjetjenien, som styrs av Vladimir Putins allierade, den auktoritäre ledaren Ramzan Kadyrov.

Staden rymmer flera baser för de pro-Kremlska tjetjenska styrkorna, ofta kallade kadyroviterna.

Kadyroviterna har deltagit på Rysslands sida sedan starten av den fullskaliga invasionen av Ukraina.

Samtidigt har tjetjenska frivilliga som motsätter sig Ryssland anslutit sig till striderna på Ukrainas sida och bildat flera enheter, bland annat Dzhokhar Dudayev-bataljonen.

Komplex relation

Tjetjenien är en federal republik inom Ryska federationen med viss självstyrelse, men regionen har historiskt haft en spänd relation med Moskva.

Under 1990-talet utkämpades två blodiga krig mellan tjetjenska separatister och ryska styrkor, vilket ledde till omfattande förstörelse och tusentals dödsoffer.

Sedan början av 2000-talet har Kreml stärkt sin kontroll över regionen genom stöd till lokala ledare och genom att integrera säkerhets- och försvarsstrukturer med rysk centralmakt.

Idag är Tjetjenien formellt en del av Ryssland, men stabiliteten är beroende av Moskvas fortsatta politiska och ekonomiska inflytande.

Klicka här för att se videon på attacken.

LÄS MER: Attack mot Ryssland – flygplats stängs

Foto: Sociala medier

Text: Redaktionen


27 nov 2025

JUST NU: Ryska fartyg tvingas tillbaka – ”har gömt sig”

2025 11 27

Rysslands Svartahavsflotta attackerades i veckan av ukrainska drönare.

Nu drar sig flera militärfartyg undan och söker skydd i hamnar på ockuperade Krym.

– Ryssland gömmer krigsfartyg i ockuperade Sevastopol efter ukrainska attacker, rapporterar RBC-Ukraine, med hänvisning till kanalen Crimean Wind.

Flyttas mellan olika platser

De fartyg som Ryssland har kvar i området organiseras nu om och flyttas mellan hamnar.

– På så sätt hoppas man skydda dem från ukrainska attacker, uppger tidningen.

Enligt de ukrainska medierna är det två stora landstigningsfartyg som Ryssland nu försöker gömma.

– Ockupanterna, som fruktar ukrainska attacker, har flyttat skepp i Sevastopols vikar under natten. Endast två stora landstigningsfartyg av Projekt 1171 finns kvar i Rysslands Svartahavsflotta, rapporterar tidningen.

– Orsk som är byggd 1968 och Nikolay Filchenkov som bygdes 1975. Den ena finns kvar i Sevastopol, medan den andra har gömts i Novorossijsk.

Tidigare attacker

Det var i tisdags som Ukraina attackerade en oljeterminal och ett stort landstigningsfartyg på Krym.

Fartyget fick allvarliga skador men sjönk inte.

– Satellitbilder dök senare upp online och visade ögonblicket då det skadade fartyget bogserades till en reparationsanläggning, uppger tidningen.

För två veckor sedan slog den ukrainska militären till mot en rysk flottbas i regionen Krasnodar, vilket ledde till att hamnen i Novorossijsk tvingades stoppa oljeexporten.

LÄS OCKSÅ: Nödrop från Moskva – “har inte hänt sen 1990-talet“

Storbritannien och Ukraina i nytt avtal

Idag kom också rapporter om att Storbritannien går in med ett nytt stöd till Ukrainas militär.

Luftvärnsdrönaren Octopus kommer massproduceras av brittiska militärindustriella anläggningar och skickas till Ukraina.

Planen är att producera flera tusen drönare per månad, där alla ska skickas som stöd till det ukrainska luftförsvaret.

– Detta är historiskt och nästa viktiga steg som kommer att möjliggöra produktionen av ukrainska drönare i Storbritannien, vilka har bevisat sin effektivitet i kampen mot ryska Shaheddrönare, deklarerar den brittiske försvarsministern Denys Shmyhal, rapporterar Kyiv Post.

LÄS OCKSÅ: Lukasjenko dundrar – ”Kan försvinna på ett ögonblick”

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen