Nazistuppgifter sprids om Sverige

2025 04 19

Skolbarn i ryska Severomorsk utsätts för propaganda om Sverige och andra nordiska länder, som anklagas för att stötta Nazityskland.

I samband med att Ryssland förbereder sig för att fira 80-årsminnet av segern i andra världskriget ökar antalet nationalistiska evenemang i landet kraftigt.

Frågan är dock om priset inte går till en utställning i staden Severomorsk på Kolahalvön i norra Ryssland.

“Anhängare av nazism”

Där får ryska barn nämligen lära sig att de närliggande grannländerna Sverige, Finland och Norge är “anhängare av nazism”, rapporterar Barents Observer.

Utställningen går under namnet “Jag är emot nazism” och har tidigare visats i flera andra ryska regioner.

Ett utbildningsprojekt

Evenemanget ska utgöra en del av ett så kallat “utbildningsprojekt”, rapporterar tidningen.

På en affisch, under rubriken “De stöder nazismen” listas totalt 30 länder som “ger militärt och ekonomiskt stöd till nazistregimen i Ukraina”.

Läs mer: Massiva problem i Putins presidentpalats – ökänd grupp bakom

Zelenskyj, Göbbels & Himmler

Alla nordiska länder finns med på den listan – och på en annan plansch syns foton på Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj tillsammans med Heinrich Himmler, en av Adolf Hitlers närmaste män och arkitekten bakom Förintelsen.

En tredje affisch visar Josef Göbbels framför en nutida kyrkogård i ukrainska Donbas.

– Här ligger människor begravda som dödats av nazister i Donbas sedan 2014, står det på affischen.

Norge tar ställning: “Vill inte”

I Severomorsk ligger bland annat högkvarteret för Rysslands kraftfulla nordflotta.

Staden var tidigare en så kallad vänortskommun med den norska gränsstaden Kirkenes – ett avtal som skrotades av Norge under 2023.

– Vi varken behöver eller vill ha ett sådant avtal med en stängd militärstad. Severomorsk är hemmabas och huvudkontor för Norra flottan och har ansvar för marin-, flyg- och armékapacitet som deltar i det olagliga kriget mot Ukraina, säger den norske lokalpolitikern Harald Sunde till Barents Observer. 

Läs vidare: JUST NU: Kaos i Pentagon – “Fullständig härdsmälta”

Foto: Bundesarchiv samt Russian Orthodox Church in Severomorsk (OBS! montage)

Text: Redaktionen


JUST NU: Stort skifte i USA – jubel för Ukraina

2025 08 16

En stor förändring i USA innebär goda nyheter för Ukraina.

Opinionen bland amerikanska och framför allt republikanska väljare har svängt kraftigt på kort tid – på ett sätt som lär få den ukrainska regeringen att jubla.

Det handlar om en kraftig förändring i synen på kriget i Ukraina.

Nu ökar pressen på att president Donald Trump ska leva upp till förväntningarna – och leverera en lösning.

Kraftig förändring

Stödet för Ukraina har ökat kraftigt bland republikanska väljare, rapporterar Kyiv Post.

Det rör sig om en tydlig förändring jämfört med för bara några månader sedan, enligt en opinionsundersökning från Chicago Council on Global Affairs.

Bland republikaner har stödet för att förse Ukraina med militärt bistånd ökat med hela 21 procentenheter, upp till 51 procent, enligt tidningen.

Allt fler republikanska väljare anser också att Ukraina och Europa bör ha en given plats vid förhandlingsbordet när USA och Ryssland förhandlar om ett fredsavtal.

Dessutom ökar stödet för sanktioner mot Ryssland, enligt tidningen.

Tydlig ökning

Även bland amerikaner i stort ökar andelen som anser att USA ska ge militärt bistånd till Ukraina, enligt undersökningen som genomfördes i slutet av juli.

62 procent av amerikanerna anser att man ska stödja Ukraina, vilket innebär en tydlig ökning. Motsvarande siffra i mars var 52 procent.

Synen på ekonomiskt bistånd har också förändrats.

Bland framför allt republikaner har många tidigare ansett att USA ger för mycket stöd till Ukraina.

Andelen republikaner som anser att man ger för stort ekonomiskt stöd till landet har dock sjunkit från 47 till 30 procent, enligt tidningen.

Resultaten i undersökningen motsäger ett uttalande från USA:s vicepresident JD Vance nyligen.

– Amerikaner är trötta på att fortsätta skicka sina pengar, sina skattepengar till Ukraina, menade JD Vance, enligt tidningen.

Jubel för Ukraina – press på Trump

Men enligt opinionsmätningen ökar alltså stödet för Ukraina bland den amerikanska befolkningen.

Det är glädjande nyheter för Ukraina, som sätter stort hopp till USA – samtidigt som Trump-administrationens ibland mycket hårda retorik mot landet har skapat stor oro.

Siffrorna innebär också en ökad press på president Donald Trump att förhandla fram ett fredsavtal som inte är alltför missgynnsamt för Ukraina.

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok resp President of Ukraine Office

Text: Redaktionen


Kravet på regeringen – säg nej till barnfamiljer

2025 08 16

Svenskt Näringsliv ställer krav på regeringen.

Många barnfamiljer har väldigt tuffa år bakom sig.

Svensk ekonomi går trögt och inflationen har slagit hårt mot många hushåll.

Trots det kräver Svenskt Näringsliv att regeringen säger nej till en förändring för barnfamiljer.

Kräver att regeringen säger nej

Regeringen bör inte höja barnbidraget i höstbudgeten som läggs fram om en månad. Det anser Svenskt Näringsliv, rapporterar DN.

Trots att många barnfamiljer kämpar med ekonomin, kräver Svenskt Näringsliv att regeringen avstår ifrån att höja barnbidragen och andra bidrag som skulle kunna hjälpa hushållen i tuffa tider.

– Att vi får ökade barnbidrag, ökade bostadsbidrag och sådant. Problemet med den politiken är att då får vi en bidragslinje snarare än en arbetslinje, och då minskar man ju drivkrafterna till arbete, säger Svenskt Näringslivs chefsekonom Sven-Olov Daunfeldt till tidningen.

Istället vill Svenskt Näringsliv bland annat se ett jobbskattavdrag och en kraftigt sänkt bolagsskatt.

Kan bli viktig valfråga

Det tuffa ekonomiska läget innebär att hushållens ekonomi kan bli en het valfråga nästa år, och höstbudgeten kommer därför att bli viktig för regeringens chanser att bli återvald.

Just barnbidraget tros kunna bli en viktig valfråga, har SVT tidigare rapporterat.

I Agendas partiledardebatt i maj öppnade både L och KD för höjda barnbidrag, och även M gläntade på dörren för det, enligt kanalen.

SD sade då nej, men det är oklart hur skarpt deras nej egentligen är.

Bland oppositionspartierna har S, MP och V föreslagit höjda barnbidrag, medan C har sagt nej.

”Alla har fått det tuffare”

Men från Svenskt Näringslivs sida vill man alltså inte se några höjda barnbidrag.

Detta alltså trots att många hushåll har drabbats hårt av bland annat inflationen de senaste åren.

– Många av bidragen har också indexerats upp med inflationen under den här perioden. Här är det ju så att alla har fått det tuffare under de här kriserna, säger Sven-Olov Daunfeldt till tidningen.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen