Naturkatastrof i svenskparadis – tusentals evakueras

2023 10 05

Flera tusen människor har omgående evakuerats från sina bostäder.

Så är situationen just nu när en naturkatastrof har slagit mot semesterön Teneriffa, en av de populäraste av de spanska Kanarieöarna i Atlanten.

Det brinner vilt på ön och helikoptrar kämpar intensivt för att släcka lågorna, rapporterar The Guardian.

3 000 evakueras

Onormalt höga temperaturer för årstiden har skapat förutsättningar för kraftiga skogsbränder.

– 3 000 människor har tvingats evakuera från sina hem, uppger lokala tjänstemän.

Totalt arbetar sex vattenbombande helikoptrar mot bränderna som som bröt ut redan under onsdagseftermiddagen.

Det är den nordöstra delen av ön som drabbats – samma område där bränder härjade kraftigt även i augusti.

Rök stiger

Tv-bilder och videor som lagts ut på sociala medier visar hur rök stiger upp från skogsområden och hur helikoptrarna släpper ned vatten för att dämpa katastrofen.

– Omkring 2 400 personer evakuerades från staden Santa Ursula, framhåller den regionala regeringens vicepresident Lope Afonso på Facebook.

– Ytterligare 600 från La Orotava som en försiktighetsåtgärd.

"Håll er borta"

Även Canariajournalen, som informerar svenskar om läget på Kanarieöarna, har gått ut med information om bränderna.

– Invånare och turister uppmanas av myndigheterna att hålla sig borta från bergsområdena och följa instruktionerna, framhåller sajten med hänvisning till Teneriffas larmcentral.

– Personer som befinner sig i området uppmanas också att använda ansiktsmask när de går ut.

Hem för tusentals svenskar

Teneriffa är ett av de absolut vanligaste resmålen för svenskar.

Före pandemin kunde över 120 000 personer från Sverige resa till den spanska ön varje år.

Det var under samma period resebyrån Vings allra mest populära resmål, enbart slagen av grannen Gran Canaria.

Totalt bor flera tusen svenskar på Kanarieöarna året om, många av dem på just Teneriffa, enligt Canariajournalen.

UD har varnat

I augusti rasade skogsbränderna på ön över en yta motsvarande 800 hektar. Det är samma brand som nu blossat upp igen.

Sveriges utrikesdepartement har uttryckligen varnat för att åka till Kanarieöarna under varma perioder när risken för skogsbränder är hög.

– Om du befinner dig i sådana områden rekommenderas du att följa lokala myndigheters anvisningar och hålla dig informerad om situationen genom tv, radio och tidningar, skriver UD på sin hemsida.

Arkivfoto: B. Pudill

Text. Redaktionen


Skyfall och åska drar in över flera län

2026 07 29

SMHI varnar för skyfallsliknande regn och åska.

Den gula varningen gäller från och med torsdag eftermiddag och omfattar stora delar av östra Norrland.

– Under torsdag eftermiddag och kväll är det stor risk för stora regnmängder som kan komma på kort tid. Detta i kombination med åska. Regnmängder på 30–60 millimeter väntas på många håll, framhåller SMHI.

Flera län pekas ut

Tre län löper störst risk att drabbas av ovädret.  

Det handlar om dessa områden:

- Västernorrlands län

- Västerbottens län

- Norrbottens län

 Invånare i områdena uppmanas att tänka på följande när ovädret drar in, uppger SMHI:

- Översvämningar kan uppstå i till exempel källare och dagvattensystem. Se över om du kan täta din källare, eller flytta på föremål som riskerar att skadas av vatten.

- Rensa hängrännor, dagvattenbrunnar och andra vattenvägar så att vattnet kan rinna bort obehindrat.

- Vägar och viadukter kan översvämmas, undvik att köra genom vattensamlingarna.

- Restider kan bli längre då det kan vara dålig sikt och risk för vattenplaning. Avsätt längre tid för din resa och anpassa hastigheten.

ANDRA LÄSER: Powers succé: Tre miljoner kronor på 20 minuter 

Högsommarvärme i andra delar av landet

Längre söderut blir det desto soligare under torsdagen.

En varmfront drar in över södra Sverige, vilket väntas leda till temperaturer på uppemot 30 grader i Götaland och sydöstra Svealand.

Varmast blir det i inre Götaland.

– Där kan det på flera håll bli temperaturer runt 30 grader, och kanske uppåt 32, säger TV4:s meteorolog Peter Kondrup till kanalen.

Högsommarvärmen är dock bara på snabbesök. 

Redan under fredagen lämnar den varma luften.

– Under fredagen passerar regn och skurar så gott som hela landet och den varmaste luften trycks bort österut, uppger SMHI.

LÄS OCKSÅ: ”Rysslands Amazon” står i brand

Foto: WKIDESIGN

Text: Redationen


29 juli 2026

Chockökning för hushållen i dag: Priset stiger 171 procent

2026 07 29

Elmarknaden är i gungning under onsdagen.

Priserna skjuter i höjden runt om i hela Sverige.

Störst uppgångar noteras i södra och mellersta Sverige.  

I det näst sydligaste området SE3 ligger det genomsnittliga spotpriset på 37,11 per kilowattimme – en ökning med 156 procent jämfört med tisdagen, enligt sajten Elprisetjustnu.  

Den största prisökningen noteras i det sydligaste elområdet SE4. Där rusar spottpriset till 51,89 öre per kilowattimme under onsdagen, vilket är en ökning med 171 procent jämfört med föregående dag.

Även i norr noteras omfattande prisuppgångar, dock från lägre nivåer.

I de nordligaste elområdena E1 och E2 landar det genomsnittliga spotpriset på 17,23 öre/kWh respektive 17,13 öre/kWh. Det markerar ökningar på 116 respektive 122 procent jämfört med tisdagen.

Flera faktorer påverkar

Det är skrivande stund oklart vad som föranlett de kraftiga prisökningarna.

I juni ledde värmeböljor, mindre blåst och begränsat med kärnkraft till högre elpriser, uppger statliga Vattenfall.

Prissvängningarna påverkar i synnerhet kunder med kvartsprisavtal, där man får ett nytt elpris var 15:e minut.

– De extrema elpriserna, framför allt vissa tider på dygnet, är något kunder med kvartsprisavtal måste vara väldigt uppmärksamma på. Har du rörligt elavtal är det ett månadsmedelpris du betalar, säger Jonas Stenbeck, privatkundschef på Vattenfall Försäljning.

ANDRA LÄSER: Powers succé: Tre miljoner kronor på 20 minuter

Klimatcoachen tipsar

Vattenfalls klimatcoach Jens Berggren konstaterar att sommaren är en speciell period på elmarknaden.

– Sett över hela året står uppvärmning och varmvatten för huvuddelen av ett villahushålls elförbrukning, men under sommaren kan ofta nedkylning, exempelvis kyl och frys, dra mer ström och i vissa hem tillkommer el för pool, AC och kanske extra tvätt och disk, säger han och fortsätter:

– Vid nästa värmebölja är ett tips att med markis, persienn eller gardin stänga solljuset ute under dagen och passa på att vädra under natten.

LÄS OCKSÅ: Historisk vändning – kan lämna Putins block 

Foto: I. Rifath

Text: Redationen