Jordskred i svenskparadis – flera turister döda

2024 08 23

Flera personer har omkommit på den thailändska paradisön Phuket.

Den populära semesterorten har på fredagen drabbats av ett jordskred som orsakats av kraftigt regn.

Minst fem människor har förlorat livet, uppger den lokala polisen enligt AFP.

Ett ryskt par på semester ska finnas bland de döda. Man arbetar just nu med att identifiera övriga offer.

– Tungt regn som började klockan 02.00 (lokal tid, red. anm.) i natt orsakade ett jordskred som skakade bostäder. De som bodde i området sveptes med, säger den lokala polischefen Khundech Na Nongkhai till nyhetsbyrån.

Söker efter offer i turistområde

Jordskredet ska ha slagit till mot ett bostadsområde på turistön där det ligger både hotell och hyreslägenheter.

I just Phuket har militären, frivilliggrupper och poliser placerats ut för att söka efter fler offer i förödelsen.  

– Prognoser för kraftigt regn kan hämma operationen, framhåller dock polischefen.

Inga uppgifter om svenska offer

Phuket, turistön som ligger i västra Thailand, lockar varje år stora mängder svenskar på semester. Uppskattningsvis besöks ön av över två miljoner människor från hela världen under ett normalt år.

Som det populäraste resmålet i Thailand för oss svenskar levererar Phuket det mesta man kan förvänta sig av en exotisk semester. Hit reser du för att njuta av vädret, stränderna, kulturen och maten, informerar exempelvis reseguiden Phuket.se.

Det finns på fredagsmorgonen inga uppgifter än om att svenskar ska ha drabbats av nattens naturkatastrof.

Kraftiga monsunregn

Den senaste veckan har Thailand drabbats av kraftiga monsunregn som i synnerhet har påverkat landets södra kust och områden i norra delen av landet.

Senaste månaden har fem personer dött och 32 skadats på grund av översvämningarna, enligt det thailändska hälsodepartementet.

År 2011 drabbades Thailand av utbredda översvämningar som fick katastrofala följder.

Över 500 personer miste livet och miljontals människor runtom i hela landet fick sina hem förstörda.

Foto: B. Bizco

Text: Redaktionen


Nytt krav införs för pensionärer som kör bil

2026 06 14

Kraven för äldre bilförare höjs.

EU har klubbat igenom ett nytt körkortsdirektiv.

I direktivet ingår skärpta regler för äldre bilförare.

Kortare giltighetstid för äldre

EU är på väg att införa sitt fjärde körkortsdirektiv, där en av de mest uppmärksammade förändringarna gäller äldre bilförare.

För första gången får medlemsländer möjlighet att själva bestämma om körkort ska ha kortare giltighetstid för personer över 65 år.

Det innebär i praktiken tätare kontroller och fler krav för att få fortsätta köra bil.

– Det stämmer att det enligt direktivet finns en möjlighet att införa nationella regler om att ett körkorts giltighetstid kan förkortas för förare som är över 65 år, säger Ted Snölilja, utredare på Transportstyrelsen, till Carup.

I dag finns inga åldersbaserade begränsningar för körkort, och enligt Transportstyrelsen står frågan fortfarande öppen.

LÄS MER: Bilhandlare i konkurs – kunder får inte tillbaka pengar

Läkarbesök kan bli krav

En central del i direktivet är att förkortad giltighetstid kan kopplas till medicinska kontroller.

Det innebär att äldre förare kan behöva genomgå regelbundna läkarbesök för att kunna få förnya sitt körkort.

– Innan en förare får sitt första körkort eller ansöker om förnyelse ska denne genomgå en medicinsk kontroll, inklusive tester av syn och hjärt- och kärlfunktion. EU-länder kan välja att ersätta den medicinska kontrollen för bilförare eller motorcyklister med självskattningsformulär eller andra bedömningssystem som utformas på nationell nivå, meddelar Europaparlamentet i ett uttalande.

Inget beslut taget

Hur detta direktiv ska införas i Sverige är dock ännu inte beslutat.

I Sverige krävs först en nationell utredning och därefter ett politiskt beslut.

Transportstyrelsen betonar att det ytterst är regeringen som avgör hur regelverket ska utformas.

Om reglerna införs i Sverige kan det innebära att äldre förare behöver genomgå regelbundna medicinska kontroller för att få behålla sitt körkort.

EU:s direktiv innehåller samtidigt ett krav på att åtgärderna inte får leda till generell åldersdiskriminering, utan ska baseras på individuella bedömningar.

LÄS MER: Nytt mobilmärke i Sverige – utmanar Samsung och Iphone

Foto: W. Kei

Text: Redaktionen


Försäljning skjuter i höjden – alla köper samma teknikpryl

2026 06 13

En ny mätning från Power visar en tydlig trend under fotbolls-VM.

Svenskarna uppgraderar sina TV-apparater i rekordtempo.

Försäljningen av stora skärmar har exploderat den senaste veckan.

TV-skärmar säljer slut

Enligt siffror från elektronikkedjan Power ökade efterfrågan på stora TV-apparater kraftigt inför VM-starten.

Särskilt segmentet för riktigt stora skärmar sticker ut.

Försäljningen av 85-tums TV-apparater har enligt Power fördubblats jämfört med i fjol, och intresset för ännu större modeller växer snabbt.

– Det är de stora skärmarna som säljer mest nu. Folk vill ha VM-upplevelse hemma i vardagsrummet. När flera av Sveriges VM-matcher går mitt i natten är det nog många som väljer att uppgradera utrustningen hemma istället för att se matchen ute, säger Benny Humby, försäljningschef på Power.

LÄS MER: Bilhandlare i konkurs – kunder får inte tillbaka pengar

Explosivt intresse

Utöver de redan populära 85-tummarna syns en ännu starkare trend i premiumsegmentet.

Power uppger att trafiken till företagets webbplats för TV-apparater mellan 98 och 115 tum har ökat med hela 402 procent.

– Aptiten på riktigt stora skärmar skjuter i höjden, uppger jätten.

Bevis i nyöppnad butik

Att intresset är på riktigt märktes tydligt under Powers öppning av sitt nya varuhus i Halmstad, under torsdagen.

Enligt företaget passerade omsättningen redan efter en timme en miljon kronor, och under dagen såldes över 100 TV-apparater innan lunch – med flera hundra totalt under dagen.

Power beskriver det som ett konkret bevis på den ökade efterfrågan för VM.

– Det känns riktigt bra, otroligt att folk stått här hela natten trots regnet. Jag är jätteglad över den här öppningen, säger Michell Chamoun, varuhuschef på POWER i Halmstad.

Även ljud- och teknikprodukter gick starkt under öppningsdagen, där varannan TV-kund också köpte en soundbar.

LÄS MER: Nytt mobilmärke i Sverige – utmanar Samsung och Iphone

Foto: C Banks

Text: redaktionen