JUST NU: Natos uppmaning till Putin – efter diktatorns kärnvapenbesked

2023 02 21

Under tisdagens tal till nationen meddelade Vladimir Putin att Ryssland kommer att pausa avtalet om nedrustning av kärnvapen.

Avtalet ”New Start” tillåter världens största kärnvapenstater, USA och Ryssland, att genomföra inspektioner hos varandra.

Avtalet innebär även att antalet kärnvapenstridsspetsar i respektive land begränsas till 1 550. Fördraget reglerar även den totala kärnvapenarsenalen och antalet utplacerade strategiska kärnvapen som länderna tillåts förfoga över.

Moskva gick 2021 med på att förlänga avtalet med USA till 2026.

Nu meddelar Vladimir Putin att Ryssland stoppar sitt deltagande.

– Jag är tvungen att meddela att Ryssland avbryter sitt deltagande i det strategiska kärnvapenavtalet, framhåller Rysslands diktator under sitt tal till nationen. 

Putin understryker dock att Ryssland inte helt och hållet drar sig ur avtalet, men betonar att Moskva inte kommer att delta i det.

Diktatorn meddelar även att Ryssland står redo för att utföra nya kärnvapentest om USA gör det. 

Amerikansk kritik

USA har tidigare anklagat Ryssland för att bryta mot New Start-fördraget.

–  Ryssland uppfyller inte sina skyldigheter i att underlätta inspektionsverksamhet vid deras kärnvapenanläggningar som står i enighet med New Start-fördraget. Rysslands vägran att underlätta inspektioner hindrar USA från att utöva viktiga rättigheter enligt fördraget och hotar tillgängligheten vad gäller den amerikansk-ryska kärnvapenkontrollen, sa en talesperson för Pentagon till CNN i slutet av januari.

Vladimir Putin slår ifrån sig anklagelserna.

– De är fullständig absurda, säger han.

Nato uppmanar Putin

Efter Putins stora tillkännagivande uppmanar Nato diktatorn att tänka om.

– Jag uppmanar Ryssland å det starkaste att ändra uppfattning. Mer kärnvapen och mindre kontroll gör världen farligare. Det är därför som Nato under många år har arbetat hårt för att involvera Ryssland i den här sortens frågor, säger försvarsalliansens generalsekreterare Jens Stoltenberg på en pressträff tillsammans med EU:s Josep Borell och Ukrainas utrikesminister Dmytro Kuleba.

Natochefen varnar för den aggressiva tonen i Putins tal.

– Putin har i dag deklarerat att han förbereder sig för mer krig, säger Jens Stoltenberg.

Läs mer om Putins tal till nationen här: 

Putins bisarra sexanklagelse mot väst

Foto: Nato resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


16 april 2026

Kan bli iskallt i Sverige – värsta i modern tid

2026 04 17

Det är betydligt mer sannolikt än tidigare trott att extrem iskyla kommer att slå mot bland annat Sverige.

Amoc, det stora systemet av havsströmmar i Atlanten, är närmare en kollaps än vad som tidigare befarats.

Det visar helt nya studier som får forskarna att hissa illröd varningsflagg, rapporterar The Guardian.

– Jag är nu alltmer orolig för att vi mycket väl kan passera den där brytpunkten för Amoc-nedstängningen, där den blir oundviklig, i mitten av detta århundrade, vilket är ganska nära, säger den tyska klimatprofessorn Stefan Rahmstorf till tidningen.

Modern istid

Amoc för med sig varmt vatten  från tropikerna norrut mot Arktis. Flödet av det varma vattnet bidrar till mildra vintrar i Europa. Men när den globala uppvärmningen påskyndar upptiningen av den arktiska isen leder det till att smältvatten från Grönlands inlandsis rinner ut i havet.

Det kalla sötvattnet kan då störa strömmens flöde – och i värsta fall få den att kollapsa helt.

Ett sådant scenario skulle kunna utlösa en modern istid, varnar forskarna. Extrem kyla med 20 grader kallare temperaturer över hela Nordeuropa, inklusive Sverige, kan då bli följden.

"Mer än 50 procents risk"

Systemet har kollapsat förr. Senast var för 12 000 år sedan, i samband med den senaste istiden.

Enligt den nya studien kan alltså brytpunkten passeras igen om ungefär 25 år. Ett scenario som måste undvikas till “varje pris”, enligt Rahmstorf som studerat Amoc i 35 år.

Jag argumenterade för detta när vi trodde att risken för en nedstängning av Amoc var kanske 5 procent, och även då sa vi att risken är för hög, med tanke på de massiva effekterna. Nu ser det ut som att den är mer än 50 procent. De mest dramatiska och drastiska klimatförändringarna vi ser under de senaste 100 000 åren av jordens historia har varit när Amoc ändrade tillstånd.

ANDRA LÄSER: ”JD Vance har misslyckats – han hade chansen”

"Mycket oroande"

Den nya studien publicerades i tidskriften Science Advances. I studien bedöms den största avmattningen av strömsystemet vara den mest realistiska. 

– Detta är ett viktigt och mycket oroande resultat. Det visar att de “pessimistiska” modellerna, som visar en stark försvagning av Amoc till 2100, tyvärr är de realistiska, eftersom de stämmer bättre överens med observationsdata, säger Stefan Rahmstorf.

ANDRA LÄSER: Svenskt miljardbolag i konkurs

Foto: E. Mclean resp K. Juskaite

Text: Redaktionen


17 april 2026

Natoländer sätter in militären – Trump rasande

2026 04 17

Vita huset har riktat svidande kritik mot Nato för att inte ha backat upp USA i kriget mot Iran.

Nu agerar medlemsjättarna Storbritannien och Frankrike, efter beskedet om att Iran kommer att öppna Hormuzsundet.

De två länderna kommer att inleda ett defensivt militärt uppdrag för att skydda sjöfarten, meddelar den brittiska premiärministern Keir Starmer.

– Så snart förhållandena tillåter, säger han enligt Sky News.

Trump: "HÅLL ER BORTA"

Beskedet har fått Donald Trump, som flera gånger bett Nato om hjälp för att öppna Hormuzsundet, att slå bakut.

– Nu när situationen i Hormuzsundet är över fick jag ett samtal från Nato där de undrade om vi behöver behöver hjälp. JAG SADE ÅT DEM ATT HÅLLA SIG BORTA, OM DE INTE BARA VILL LASTA SINA SKEPP MED OLJA, dundrar presidenten i versaler på Truth Social.

– De var värdelösa när vi behövde dem, en papperstiger! tillägger Trump.

"Globalt ansvar"

Enligt Keir Starmer kommer den brittiska och franska militären bland annat att arbeta med att röja minor för att säkra sjöfarten i det omtalade sundet.

– Hela världen behöver se en lösning här, säger premiärministern.

– Att åter öppna sundet är en global nödvändighet och ett globalt ansvar. Vi måste agera för att få den globala energi- och handeln att flyta fritt igen, för att sänka priserna för arbetande människor. Våra människor behöver se en återgång till fred och stabilitet och vi kommer att fylla vårt fulla uppdrag.

LÄS MER: Oljepriset störtdyker plötsligt – hela börsen lyfter

Kristersson: "Sverige stå redo"

Flera Natoallierade kommer att ingå i det uppdrag som Storbritannien och Frankrike ska leda. Norge är ett av dem.

Sveriges statsminister Ulf Kristersson (M) har också uttalat sig om eftermiddagens besked om Hormuszundet.

Viktiga diskussioner idag om den allvarliga situationen vid Hormuzsundet på inbjudan av Emmanuel Macron och Keir Starmer. Fri sjöfart är en global angelägenhet som berör oss alla. Sverige står redo att bidra, efter en permanent vapenvila, för att säkra fri passage genom sundet, uttrycker Kristersson på X.

LÄS MER: Rysslands meddelande till Finland – ”Vi väntar på er”

Foto: Gage Skidmore, Flickr, CC BY-SA 2.0 resp Defense Imagery, Flickr, Open Government License 

Text: Redaktionen