JUST NU: Natos besked om flygförbudszon

2022 03 16

– Vi har ett ansvar för att detta krig inte eskalerar utanför Ukraina.

Det säger Natos generalsekreterare Jens Stoltenberg på en pressträff i Bryssel – efter ett möte med militäralliansens försvarsministrar på onsdagen, rapporterar BBC.

Stoltenbergs besked är tydligt. Nato är enade och kommer inte att inrätta en flygförbudszon över Ukraina. Generalsekreteraren upprepade även återigen att Nato inte kommer skicka marksoldater till Ukraina.

Vill se en militär insats

Sent på tisdagskvällen – i kontrast till Stoltenbergs besked – uppmanade Polens vice premiärminister Jaroslaw Kaczynski att fredsbevarande väpnade styrkor ska skickas till Ukraina.  

– Jag tror att det är nödvändig att ha ett fredsuppdrag i Ukraina – det kan vara Nato, eller möjligtvis någon bredare organisation – men det ska vara styrkor som kan försvara sig själva och som ska operera på ukrainskt territorium, sade Jaroslaw Kaczynski på en pressträff, enligt Reuters.

Zelenskys vädjan

Ukrainas president Volodymyr Zelensky höll via länk ett tal inför den amerikanska kongressen på onsdagen.

Han upprepade återigen sitt krav på en flygförbudszon och framhävde även att han vill ha tillgång till stridsflygplan.

Joe Bidens svar

USA:s president Joe Biden har kommenterat Zelenskys tal under kvällen. Han gav besked om att USA kommer att skicka fler vapen till Ukraina.

Han meddelade att USA kommer att skicka ett nytt försvarspaket till  ett värde av 800 miljoner dollar, motsvarande cirka 8 miljarder kronor, till Ukraina. Bland den militära utrustning som skickas finns drönare, handeldvapen och luftvärnssystem.

Kämpa och försvara sig

– Vi kommer att ge Ukraina vapen till att kämpa och försvara sig genom alla de svåra dagar som ligger framför oss, säger Joe Biden, enligt CNN.

Presidenten poängterar även att USA kommer att fortsätta att mobilisera humanitär hjälp till Ukraina och han lovade även att fortsätta med de ekonomiska sanktioner, som slår hårt mot Rysslands utsatta ekonomi.

Isolera Putin

– Tillsammans med våra allierade kommer vi fortsätta att behålla trycket på Putins sönderfallande ekonomi och isolera honom på den globala scenen. Vårt mål är att få Putin att betala priset och försvaga hans position, samtidigt som vi stärker ukrainarnas hand, både på slagfältet och vid förhandlingsbordet, säger Biden, enligt CNN.

De vill ha flygförbudszon

Förra veckan blev Estland första Natoland att kräva en flygförbudszon över Ukraina.

– Riigikogu ber FN:s medlemsländer att vidta omedelbara åtgärder för att upprätta en flygförbudszon för att förhindra massiva civila offer i Ukraina, framhävde det estländska parlamentet i pressmeddelandet.  

Estland och Zelenskys krav på en flygförbudszon över Ukraina har ännu inte fått något gehör från USA eller Nato. 

Foto: The White House resp Nato

Text: Redaktionen


JUST NU: Flygplansdelar har lossnat – ryskt plan tvingas nödlanda

2025 11 16

Ett ryskt trafikflygplan har tvingats till nödlandning efter att delar av flygplanskroppen har lossnat under färden.

Det var i staden Chabarovsk, som ligger i de östra delarna av Ryssland, som passagerarplanet tvingades ner för att nödlanda.

Ombord på planet fanns 90 passagerare och fem besättningsmedlemmar. 

Inga skador har rapporterats, uppger The Moscow Times och flera andra ryska medier.

Delar flög av i luften

Flygplanet var på väg från Vladivostok till Blagoveshchensk när det, enligt uppgifter från passagerare på planet, började tappa delar under färden.

– En källa berättar för ryska medier att flygplanet förlorade delar av sin flygkropp. Videor på sociala medier visar att den högra motorn saknar sitt ytterhölje och flera andra delar, rapporterar RBC-Ukraine, med hänvisning till ryska medier.

LÄS OCKSÅ: Macron överraskar - stort lyft för Ukraina väntar

”Tekniskt fel”

Passagerarflyget ska vara en rysktillverkad SSJ100, enligt lokala ryska medier.

Ledare i regionen har uppgett att flygplanet drabbades av ett ”tekniskt fel”.

– Flera ryska medier rapporterade att passagerare väntade på ett ersättningsflygplan från Vladivostok. Några resenärer sa att de inte skulle gå ombord på det skadade planet igen och planerade att nå Blagoveshchensk på egen hand, uppger nyhetsbyrån.

Kris i ryska flygbranschen

Tidigare har flera rapporter kommit om att den ryska flygbranschen befinner sig i ett krisläge.

De ryska flygbolagen har svårt att få tag på reservdelar till sina flygplan på grund av de tunga sanktionerna från väst.

Bristen på reservdelar påverkar också säkerheten för de plan som är i trafik och förra året noterades det högsta antalet flygincidenter i Ryssland någonsin.

Många trafikflyg riskerar att behöva tas ur bruk på grund av bristande säkerhet när de inte kan importerar viktiga reservdelar.

– Enligt den pessimistiska prognosen uppskattar vi, tillsammans med flygbolagen, att cirka 339 flygplan kommer att tas ur bruk år 2030, säger Dmitrij Yadrov, chef för den ryska luftfartsmyndigheten Rosaviatsiya, rapporterar Kyiv Post, med hänvisning till ryska medier.

LÄS OCKSÅ: Putinallierad halverar sitt stöd - tung smäll för Ryssland

Text: Redaktionen


16nov2025

JUST NU: ”Vi är körda” – stor uppgivenhet i regeringspartiet

2025 11 16

Uppgivenhet sprider sig i ett av regeringen partier.

Regeringen har sedan den tillträdde efter valet 2022 tappat mark mot oppositionen i många opinionsmätningar.

Och för ett av partierna är läget extra oroande.

I veckan kom en rapport om att Liberalerna ligger på en historiskt låg nivå i den senaste opinionsmätningen, med ett väljarstöd på 2,2 procent med mindre än ett år kvar till valet.

Uppgivna röster

Nu hörs uppgivna röster inifrån Liberalerna som tror att hoppet är ute för partiet att klara riksdagsspärren på fyra procent vid valet nästa år.

– Vi kommer åka ur riksdagen. Vi måste sluta samarbeta med Sverigedmokraterna, säger Liberalernas gruppledare på Lidingö Suzanne Liljegren, till SVT.

– Jag har varit medlem sedan 2003 och hela tiden sagt ”vi löser det här”. Men det här är första gången jag tänker att nu är vi körda, säger partimedlemmen Morad Majlesi.

LÄS OCKSÅ: Aktie rusar när storbank lämnar Ryssland

Tvistar om Sverigedemokraterna

En fråga som splittrar Liberalerna är hur man ska ställa sig till samarbetet med Sverigedemokraterna inför nästa val.

Sverigedemokraterna har gått ut och sagt att man kommer ställa kravet att man ska ingå i en regering efter nästa val, annars kommer man att vara ett oppositionsparti under nästa mandatperiod.

Liberalernas partiledare Simona Mohamsson har uppgivit att hon vill teckna ett nytt Tidöavtal med Moderaterna, Kristdemokraterna och Sverigedemokraterna, men att hon inte vill ha med Åkesson och SD i regeringen.

– Argumenten väger för tungt emot. De beter sig inte, de är inte ett borgerligt parti och de kommer inte att accepteras av väljare som vill komma över till vårt block, skriver Mohamsson i en debattartikel i DN.

Åkesson håller inte med

Men Jimmie Åkesson köper inte L-ledarens argumentation.

– Om vi hade betett oss som Liberalerna kanske vi också hade haft två procent i opinionsmätningarna snarare än 20 procent. Jag vet inte om det är så mycket mer eftersträvansvärt, säger Jimmie Åkesson till tidningen.

LÄS OCKSÅ: Klassiska fotbollsklubben i kris

Foto: Magnus Liljegren Regeringskansliet

Text: Redaktionen