Natoledare slår larm – ”Trump vill annektera vårt land”

2025 03 05

En Natoledare hävdar att Donald Trump vill annektera hans land.

Bråket mellan USA:s president Donald Trump och stora delar av övriga västvärlden rullar vidare.

Nu anklagar Kanadas premiärminister Justin Trudeau den amerikanska presidenten för att vilja förstöra grannlandet – för att kunna annektera det.

”Lättare att annektera oss”

På tisdagen har USA:s 25-procentiga tullar på varor från Kanada och Mexiko trätt i kraft.

Kanada svarar med lika höga tullar på varor från USA.

Samtidigt går Kanadas premiärminister Justin Trudeau till hårt angrepp mot Trump.

Trumps tullar syftar till att orsaka en ”kollaps” av Kanadas ekonomi – för att göra det lättare för USA att annektera landet, säger premiärministern, rapporterar AFP.

– Han vill se en kollaps av den kanadensiska ekonomin eftersom det skulle göra det lättare att annektera oss, rapporterar nyhetsbyrån.

Trump har ofta pratat om att Kanada borde bli USA:s 51:a delstat.

Och enligt Trudeau är Trump alltså ute efter att skada Kanada.

Väcker ilska i Kanada

Trudeau säger också att USA:s införande av handelstullar är ”en väldigt dum sak att göra”, rapporterar Reuters.

– Det finns absolut inget som helst berättigande eller behov av dessa tullar idag, säger Justin Trudeau.

Kanada svarar nu med 25-procentiga handelstullar på amerikanska importvaror.

Donald Trump anser att Kanada inte har gjort tillräckligt för att stoppa infödet av fentanyl till USA.

Det argumentet för höjda tullar beskriver Trudeau dock som ”fullständigt falskt”, enligt nyhetsbyrån.

Beroende av handel med USA

Frågan om de amerikanska tullarna är väldigt känslig för Kanada.

75 procent av landets export går till USA, och landet riskerar därför att drabbas hårt av handelstullarna.

I Kanada reagerar man bland annat genom att välja bort amerikanska produkter i den mån det går.

I Quebec och Ontario kommer exempelvis amerikansk alkohol att försvinna från hyllorna i spritbutiker.

Foto: Official White House Photo by Tia Dufour

Text: Redaktionen


20mars26

Ryssland ställer krav på Sverige

2026 03 21

Rysslands ambassad riktar nu ett krav mot Sverige.

Två ryska sjökaptener sitter häktade i Sverige efter att två fartyg inom den ryska skuggflottan bordats inom loppet av några veckor.

Nu ställer Ryssland ett krav på Sverige – och har fått svar.

Ryssland kräver – Sverige säger nej

Kaptenen för det ena fartyget, Caffa, begär kontakt med hemlandet.

Nu kräver två ryska diplomater att få träffa den 54-årige kaptenen, rapporterar Expressen.

Diplomaterna från Rysslands ambassad i Stockholm kräver att få närvara vid en eventuell omhäktningsförhandling vid Ystad tingsrätt, enligt tidningen.

Men Adrian Combier-Hogg, senior åklagare, säger nej till det ryska kravet. Diplomaterna kommer inte att få närvara.

– Enligt min bestämda uppfattning så gäller restriktionerna som i vilken förundersökning som helst, säger åklagaren till tidningen.

Ett möte kan ändå vara möjligt, men inte i samband med en häktning.

Andra kaptenen vill inte ha kontakt

Den ryske kaptenen för fartyget Caffa har varit väldigt angelägen att få kontakt med hemlandet.

Kaptenen för det andra fartyget som Sverige har bordat, Sea Owl 1, har dock motsatt inställning, uppger tidningen.

Han vill inte ha kontakt med Ryssland och har vädjat om att hans gripande skulle hemlighållas för ryska myndigheter.

Kriminalvården har dock ändå ringt Rysslands ambassad, och uppger att det är nödvändigt på grund av internationella avtal.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Putin tvärsäker - så slutar kriget

Bordat två fartyg i mars

De två fartyget Caffa och Sea Owl 1 bordades av svenska Kustbevakningen och Nationella insatsstyrkan den 6 respektive 12 mars.

Fartygen misstänks tillhöra den ryska så kallade skuggflottan, som används för att runda sanktioner mot Ryssland. Skuggflottan har även kopplats till sabotage-operationer.

− Vår sammantagna bedömning är att risken för brister i säkerheten ombord är hög. På denna grund, kan inte fartyget omfattas av det som Havsrättens anger som oskadlig genomfart. Hoten mot sjösäkerheten och miljön är för höga. Därför finns det grund för ett ingripande mot fartyget, sade Daniel Stenling, biträdande operativ chef på Kustbevakningen, i ett uttalande i samband med bordningen av den andra fartyget.

LÄS OCKSÅ: Circle K ger besked om bensinpriset - ändras omedelbart

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


Många får samma sms just nu – radera direkt

2026 03 20

Nya bedrägeri-sms cirkulerar just nu.

Bedrägliga sms skickas ut till svenskarna som ser ut att komma från Postnord.

Bedragarna har för avsikt att försöka lura folk på pengar – och därför utfärdas nu en varning för sms:en.

Den som får ett meddelande som ser ut att komma från Postnord uppmanas att noggrant undersöka meddelandet – och radera det direkt om det är ett bedrägeri-sms.

Många får samma

I de falska sms:en som bedragarna skickar så står det att en leverans inte gick att slutföra eftersom en underskrift krävdes och att man inte kunde nå mottagaren, i det falska sms:et finns också en länk bedragaren vill man ska klicka på.

Det uppger SSF:s Säkerhetskollen.

– Tittar man på avsändarens adress, så ser man tydligt att detta sms inte kommer från Postnord.

Tänk på detta

Så här lyder ett exempel på hur bedrägeri-sms:en kan se ut:

– Vi försökte leverera ditt paket den 16 mars, men det gick inte att slutföra eftersom en underskrift krävs och vi nådde inte dig. Vänligen schemalägg ny leverans och uppdatera din adress här.

Därefter följer en länk som bedragaren vill att det tilltänkta offret ska klicka på för att inleda bedrägeriet.

– Klicka aldrig på länkar som du inte är helt säker på, varnar Säkerhetskollen.

Läs mer: Biltema går ut med varning till kunder

Postnords tips

Postnord har några uppmaningar till alla som vill undvika att bli bedragna.

– Klicka inte på länkar om du är osäker på var de leder. Radera istället meddelandet direkt utan att följa någon länk, framhåller Postnord.

“Tänk kritiskt”

Postnord uppmanar även till att “tänka kritiskt och använda sunt förnuft”.

– Ser loggan rätt ut? Innehåller texten stavfel eller konstiga ord? Hur ser avsändaradressen i mejlet ut? Ofta kan man spåra en bluff genom att tänka efter och titta på detaljerna, ha inte bråttom.

Läs mer: Pensionsmyndigheten varnar Sveriges pensionärer

Foto: B. Tromp

Text: Redaktionen