Natoländer riskerar kritiskt dygn – Sverige kopplas in

2025 02 08

Imorgon lördag kommer Estland, Lettland och Litauen att bryta sig loss från Ryssland.

De tre baltiska Natomedlemmarna kommer då att kapa ledningarna till det stora ryska elsystemet.

Händelsen har förberetts i över tio år och beskrivs som en ny era då länderna till slut vänder blad från sitt sovjetiska förflutna.

Kritiskt dygn väntar

Men övergången är inte riskfri.

Ett kritiskt dygn kan vänta under mellanperioden när Baltikum inte tillhör något större synkronområde.

Ingenting får då gå fel. Systemet är mycket känsligare och kan kollapsa vid tillräckligt stora störningar.

Av det skälet har Svenska kraftnät och deras kabel NordBalt kopplats in för att säkra upp baltländernas elsystem.

– Alla dessa länkar är likströmsledningar, men NordBalt spelar en mycket viktig roll då den har funktionalitet som kallas aktiv frekvensreglering. Det innebär att den kan hjälpa till att aktivt hålla frekvensen i det baltiska synkronområdet, säger Pontus de Maré, driftchef på Svenska Kraftnät, i ett uttalande.

Sveriges viktigaste bidrag

Den svenska myndigheten har under flera år följt de baltiska ländernas väg fram mot helgens historiska ögonblick.

Sjökabeln NordBalt, som går mellan Nybro i Småland och Klaipéda i Litauen, beskrivs som det viktigaste bidraget från Sverige i de tre ländernas frigörelseprocess.

– Proceduren på lördag inleds med att de baltiska staterna kopplar bort sina växelströmsledningar mot det ryska synkronområdet. Det baltiska elsystemet blir då en egen elektrisk ö, och innan de kan ansluta till det europeiska behöver de göra ett antal tester för att säkerställa att systemet är tillräckligt stabilt, säger Pontus de Maré. 

Ska vara redo på söndag

Frigörelsen från Ryssland är till stor del symbolisk.

De tre nationerna har inte köpt rysk eller belarusisk el sedan maj 2022 och skillnaden för ländernas invånare bör därmed bli marginell.

– Går allt som planerat kopplar man bort sig på lördag morgon, gör testerna och ansluter sig till Kontinentaleuropa tidig eftermiddag på söndagen, säger Pontus de Maré.

Foto: Nato

Text: Redaktionen


Ska man dra ur sladden när det åskar? Här är svaret

2026 07 12

Många undrar vad som egentligen gäller när det åskar.

På sommaren är det vanligt med åskoväder, och då är det viktigt att tänka på säkerheten.

Men hur är det egentligen – behöver man dra ur kontakter hemma, trots att moderna hus i regel har åskledare?

Nu ger experter besked.

Expertens besked: Gör det här

Många svenskar bryr sig inte om att dra ur kontakter när det åskar.

De känner sig trygga i alla fall, visar en rundfrågning på stan, rapporterar SR.

– Jag litar på att moderna hus har åskledare, jag är aldrig orolig över det. Jag tror inte att folk drar ut det idag, det var nog mer förr man gjorde det, säger Micke till radiokanalen.

Experterna håller dock inte med.

Man bör absolut dra ur kontakterna när det åskar.

Blixten kan slå ner, färdas genom elnätet och skada elektronisk utrustning, även om risken är ganska liten.

– Se till att koppla bort känslig utrustning när det är åskväder, i synnerhet när det pågår. Då ska man göra det, och ska man vara riktigt försiktig så ska man inte sitta nära strömuttag eller liknande, säger Björn Persson, regional kommunikationschef på Eon, till radiokanalen.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Trump redo att ge upp

Kan färdas via elledningar

Försiktighetsåtgärder bör alltså vidtas även om man till exempel bor i lägenhet i stan.

Även om blixten inte slår ner direkt i byggnaden så kan den färdas långa sträckor via elledningar och orsaka skador.

– Detta innebär att både elprodukter och delar av den fasta anläggningen som är i kontakt med ledningen kan skadas utan att det skett ett blixtnedslag direkt i ditt hem, skriver Elsäkerhetsverket på sin hemsida.

Den elektroniska utrustning vi har hemma riskerar att gå sönder.

– I dag finns det betydligt fler tekniska prylar hemma som kan ta stryk, så dra ur alla stickproppar och antennkablar när åskan går, säger Jonas Bengtsson, elinspektör vid Elsäkerhetsverket, i ett uttalande.

– Om man har möjlighet bör man dra ur kontakten till TV, bredbandsmodem, telefoner och datorer redan innan ovädret bryter ut. Det kan också vara bra att alltid göra så när man åker hemifrån en eller flera dagar till exempel på semester, tillägger han.

LÄS OCKSÅ: Putins största skräck pekas ut - då kan allt rasa

Foto: Babak Eshaghian resp Kelly Sikkema

Text: Redaktionen


12 jul 26

Biljätte varnar sina kunder för Ryssland

2026 07 12

En biljätte rasar mot Ryssland.

BMW varnar sina kunder för att bilar med företagets namn säljs i Ryssland.

Detta trots att de tillverkas utan företagets tillstånd och utan att ha genomgått kontroller, rapporterar oberoende Moscow Times.

Säljs utan tillstånd

Den tyska biljätten BMW säger att deras varumärke produceras utan tillstånd.

– BMW uppger till den tyska tidningen Bild att produktionen vid fabriken i Kaliningrad, som drivs av företagets tidigare ryska samarbetspartner Avtotor, pågår utan BMW:s godkännande, skriver Moscow Times.

Enligt BMW handlar det om så kallade ”piratbyggda” bilar.

BMW lämnade den ryska marknaden efter Rysslands invasion av Ukraina 2022.

Trots det ska Avtotor ha återupptagit monteringen av modeller som BMW X5, X6 och X7 med hjälp av komponenter som fanns kvar från tiden innan produktionen stoppades.

En talesperson för BMW säger att tillverkningen sker på ett oregelbundet sätt och att bilarna inte har gått igenom företagets vanliga kvalitetskontroller.

LÄS MER: UPPGIFTER: Trump redo att ge upp

Saknar garanti

BMW varnar för att de nya fordonen skiljer sig från de bilar som producerats av företaget själva.

När lagren av originaldelar har minskat har Avtotor i större utsträckning börjat använda lokalt tillverkade komponenter.

Det innebär bland annat att vissa digitala funktioner kopplade till BMW officiella system inte längre fungerar.

BMW uppger att bilarna inte har certifierats av företaget och att kunder därför inte kan räkna med samma kvalitetssäkring som vid ett vanligt BMW-köp.

Efterfrågan ökar

Trots att BMW inte längre har egen produktion i landet fortsätter intresset för märket att växa.

– Den tyska biltidningen Auto Motor und Sport rapporterar att registreringarna av rysktillverkade BMW-bilar i Ryssland nästan tredubblades under 2025 jämfört med året innan, skriver tidningen.

De ryska bilarna säljs enligt rapporter för mellan 12 och 14 miljoner rubel, motsvarande ungefär 1,5 –1,8 miljoner kronor.

Det är betydligt mer än priset för en ny BMW X7 på den tyska marknaden.

LÄS MER: Ryska hotet: ”Kan döda halva deras befolkning”

Foto: President of Russia Office resp A Shuraev

Text: Redaktionen