Natoländer öppnar för att beslagta järnvägar

2024 07 13

Nato diskuterar möjligheten att beslagta järnvägar och annan infrastruktur.

Stämningen mellan Nato och Kina har blivit alltmer ansträngd den senaste tiden.

Det beror bland annat på att Kina på flera sätt stödjer Rysslands anfallskrig mot Ukraina.

Nato har på senare tid blivit allt tydligare med att markera mot den kinesiska regimens agerande.

Nu diskuterar Natoländer möjligheten att ta tillbaka infrastrukturprojekt i Europa med kinesiska ägare, rapporterar CNN.

Kan användas i konflikt

Förslaget kan bli aktuellt om det ryska kriget utvidgas eller på annat sätt förvärras ytterligare.

Kinesiska investeringsbolag har satsat mycket pengar på infrastruktur i Europa, vilket välkomnades av europeiska länder för något decennier sedan.

Men nu är Natoländerna istället allvarligt bekymrade över att så mycket europeisk infrastruktur ägs av Kina, berättar flera källor för CNN.

– Rädslan är, enligt en amerikansk tjänsteman, att Peking skulle kunna använda den infrastruktur som man äger i Europa för att ge materiell hjälp till Ryssland om konflikten skulle expandera, rapporterar kanalen.

Samarbetet väcker oro

Nu vill man hitta en väg framåt, i god tid före en eventuell expanderad konflikt, enligt källan.

I samband med det stora Natomötet i Washington tidigare i veckan gjorde man en stor poäng av att fördöma Pekings stöd till Moskva.

– Det fördjupade strategiska partnerskapet mellan Ryssland och Kina och deras ömsesidigt förstärkta försök att undergräva och omforma den regelbaserade internationella ordningen, ger anledning till djup oro, deklarerade Nato i samband med toppmötet.

Har tvingat Ryssland att sälja

Diskussionen om att agera mot kinesiskt ägande av europeisk infrastruktur är fortfarande i ett tidigt skede, enligt kanalen.

Om ett större krig bröt ut skulle mycket av egendomen säkerligen nationaliseras, enligt en källa.

Tidigare har europeiska länder tvingat Ryssland att sälja tillgångar i Europa efter den ryska invasionen av Ukraina, rapporterar kanalen.

Foto: J Plenio

Text: Redaktionen


Klassisk kedja blöder pengar – har 85 varuhus i Norden

2026 07 17

Den klassiska sportkedjan XXL förlorar hundratals miljoner kronor.

Läget har länge sett tufft ut för sportkedjan.

För ganska exakt ett år sedan köptes dock kedjan upp av den brittiska koncernen Frasers Group.

När koncernen nu har öppnat böckerna så framgår att de genomfört en stor nedskrivning av goodwill relaterat till XXL – och den klassiska sportkedjan förlorar hundratals miljoner kronor.

Blöder pengar

Frasers Group framhåller i sin årsrapport att XXL köptes upp i en position av “betydande nöd”.

De understryker att kedjan "fortsätter att möta utmaningar och ännu inte genererar positivt kassaflöde".

Faktum är att XXL blöder pengar.

Stora förluster

Under den del av räkenskapsåret som XXL var konsoliderat i Frasers Group omsatte sportkedjan 393,9 miljoner pund – motsvarande strax över fem miljarder kronor.

Rörelseförlusten för kedjan landade på 26,2 miljoner pund – motsvarande drygt 340 miljoner svenska kronor.

Det framgår av den brittiska koncernens senaste årsrapport.

Om XXL hade varit en del av den brittiska gruppen hela verksamhetsåret så hade förlusten landat på 31,6 miljoner pund – alltså drygt 410 miljoner svenska kronor.

Läs mer: Färre är arbetslösa i Sverige

Det är XXL

XXL är en sportkedja som grundades år 2000 och året därpå öppnade sitt första varuhus i Oslo.

Idag har kedjan totalt 85 varuhus i Norge, Sverige och Finland – varav 31 i Sverige.

– XXL har två centrallager: ett i Nordkisa i Norge och ett i Örebro i Sverige, förklarar kedjan.

Köptes upp förra året

Sommaren 2025 köptes XXL upp av Frasers Group och avnoterades i och med det från börsen.

– Frasers Group är ett brittiskt detaljhandelsföretag som specialiserar sig på sport, träning, mode och livsstilsprodukter. Företaget driver ett stort antal varumärken och butiker världen över, framhåller XXL om sin nya ägare.

Läs mer: Stor oro för Trump i natt – ”är skiträdda”

Foto: Viktor Milonjić XXL

Text: Redaktionen


Betala inte trafikböterna – svenska bilister uppmanas

2026 07 16

Svenska bilförare får just nu en ovanlig uppmaning.

Transportstyrelsen går ut med ett meddelande till svenska bilägare.

Myndigheten uppmanar bilister att inte betala några böter som sägs komma från dem.

Bedragare i farten

Flera svenska bilägare har den senaste tiden fått falska meddelanden som ser ut att komma från Transportstyrelsen.

I sms:en uppmanas mottagaren att betala en obetald trafikbot eller annan avgift genom att klicka på en länk.

Men länkarna leder inte till Transportstyrelsens riktiga webbplats – utan till falska sidor som skapats för att stjäla personuppgifter och pengar.

– Detta är falska utskick som inte kommer från oss!, skriver myndigheten på sin hemsida.

LÄS MER: Moskva omringat – kommer från flera håll

Använd aldrig Bank-ID

Bedragarnas mål är ofta att få mottagaren att agera snabbt genom att skapa stress.

Ett vanligt knep är att hävda att en avgift måste betalas direkt eller att ett ärende annars går vidare.

I vissa fall försöker bedragarna få personen att logga in med Bank-ID på en falsk webbplats.

Där kan de försöka komma åt bankuppgifter eller annan känslig information.

Transportstyrelsen uppmanar därför alla att vara mycket försiktiga.

– Transportstyrelsen skickar aldrig ut uppmaningar om betalningar eller utlämnande av kontouppgifter via mejl eller sms. Klicka inte på länkarna, betala inte in några pengar och lämna inte ut dina kontouppgifter, uppger myndigheten.

Även om en webbplats ser äkta ut kan den vara falsk.

Bedragare skapar ofta sidor som liknar riktiga myndighetssidor och ibland skiljer sig webbadressen bara med en enda bokstav.

Misstänkta bluff-sms kan rapporteras genom att vidarebefordra meddelandet till 7726, vilket hjälper teleoperatörer att upptäcka och stoppa bedrägerier.

Kontrollera kravet

Den som är osäker på om en avgift verkligen finns ska inte använda länken i sms:et.

I stället rekommenderas att man själv går in via Transportstyrelsens officiella kanaler eller kontrollerar information i sin digitala brevlåda.

På så sätt kan svenska bilägare undvika att lämna över pengar och personuppgifter till bedragare som försöker utnyttja myndigheternas namn.

LÄS MER: Ryska bombflyg attackeras

Foto: Polisen

Text: Redaktionen