Natoländer öppnar för att beslagta järnvägar

2024 07 13

Nato diskuterar möjligheten att beslagta järnvägar och annan infrastruktur.

Stämningen mellan Nato och Kina har blivit alltmer ansträngd den senaste tiden.

Det beror bland annat på att Kina på flera sätt stödjer Rysslands anfallskrig mot Ukraina.

Nato har på senare tid blivit allt tydligare med att markera mot den kinesiska regimens agerande.

Nu diskuterar Natoländer möjligheten att ta tillbaka infrastrukturprojekt i Europa med kinesiska ägare, rapporterar CNN.

Kan användas i konflikt

Förslaget kan bli aktuellt om det ryska kriget utvidgas eller på annat sätt förvärras ytterligare.

Kinesiska investeringsbolag har satsat mycket pengar på infrastruktur i Europa, vilket välkomnades av europeiska länder för något decennier sedan.

Men nu är Natoländerna istället allvarligt bekymrade över att så mycket europeisk infrastruktur ägs av Kina, berättar flera källor för CNN.

– Rädslan är, enligt en amerikansk tjänsteman, att Peking skulle kunna använda den infrastruktur som man äger i Europa för att ge materiell hjälp till Ryssland om konflikten skulle expandera, rapporterar kanalen.

Samarbetet väcker oro

Nu vill man hitta en väg framåt, i god tid före en eventuell expanderad konflikt, enligt källan.

I samband med det stora Natomötet i Washington tidigare i veckan gjorde man en stor poäng av att fördöma Pekings stöd till Moskva.

– Det fördjupade strategiska partnerskapet mellan Ryssland och Kina och deras ömsesidigt förstärkta försök att undergräva och omforma den regelbaserade internationella ordningen, ger anledning till djup oro, deklarerade Nato i samband med toppmötet.

Har tvingat Ryssland att sälja

Diskussionen om att agera mot kinesiskt ägande av europeisk infrastruktur är fortfarande i ett tidigt skede, enligt kanalen.

Om ett större krig bröt ut skulle mycket av egendomen säkerligen nationaliseras, enligt en källa.

Tidigare har europeiska länder tvingat Ryssland att sälja tillgångar i Europa efter den ryska invasionen av Ukraina, rapporterar kanalen.

Foto: J Plenio

Text: Redaktionen


Regn och åska drar in – här brakar det loss imorgon

2026 08 31

Regn och kyligare väder är att vänta den kommande tiden.

Nu gör höstvädret entré på riktigt, och sommaren tackar för sig för den här gången.

Under den kommande veckan är det regn och kyligare väder att vänta i Sverige.

På vissa håll kan det bli kraftiga regnskurar – och i morgon måndag är åska att vänta, meddelar SMHI.

Här brakar det loss

Molnigt och regnigt väder kännetecknar vädret på måndagen.

Ett lite mer samlat område med skurar rör sig norrut över södra och mellersta Norrland. 

– Ytterligare ett nytt skurområde drar under dagen också in över södra Götaland. Dessa skurar kan bli ganska kraftiga med inslag av åska, framhåller vädermyndigheten.

SMHI:s meteorolog Catharina Wahlström kommenterar.

– Det kan bli ganska stora mängder i Götaland, främst i östra, men också i inre delen. Mellan 30 och 50 mm på ett dygn, säger hon till SvD.

–Det kan bli kraftig åska både i Götaland och delar av Svealand.

Stabiliseras på tisdagen

På tisdag är det främst Norrbottens län som berörs av regn och skurar, men även över Götaland kan någon enstaka skur förekomma.

På andra håll i landet ser det ut att spricka upp.

Under onsdagen har de flesta håll i landet ganska gott om utrymme för solen, men här och var någon enstaka skur. 

– Nuvarande prognoser indikerar att det är huvudsakligen sydvästra Götaland och delar av Jämtland som berörs. 

Läs mer: Finansministern utlovar 50 miljarder kronor

Vänder igen

Sedan vänder vädret igen.

Från torsdag och framåt pekar prognosen åt lite mer ostadigt väder.

Det innebär att nya skurar in västerifrån över norra Norrland och delar av Götaland.  

Och vädret ser inte ut att stabiliseras inom någon nära förestående framtid.

Mer regn och rusk

Mer regn och rusk är sedan att vänta under helgen.

– Även fredagen och lördagen ser det ut att bli skurbetonat över ungefär samma områden och därmed torrare över landets mellersta delar, meddelar SMHI.

– Söndag-måndag tyder en del på att ett lite mer omfattande lågtryck med regn når in över landet, men här blir prognosen mer osäker. 

Läs mer: Här satsar svenskarna sina sparpengar

Foto: NOAA

Text: Redaktionen


31 aug 2026

UPPGIFTER: “De kommer hänga mig” – Putin larmar närmsta kretsen

2026 08 31

Rysslands diktator Vladimir Putin är inträngd i ett hörn.

Den ryska ledaren tycks under sommaren ha bestämt sig för att eskalera kriget i Ukraina.

Enligt den ansedda tidningen The Economist beror det på Putins eget huvudmål: att bevara sin egen makt och i slutändan sitt eget liv.

Om Ryssland avslutar kriget utan att ens ha uppnått minimimålet, att erövra hela Ukrainas östra Donbasregion, skulle det utsätta diktatorn för fysisk fara, lyder bedömningen.

– “De kommer att hänga mig”, sade han till några av sina kumpaner vid ett tillfälle under kriget enligt en insider, skriver The Economist.

Elitkälla: "Tsaren är naken"

Uppgifterna kommer samtidigt som stämningen bland både elit och befolkning i Ryssland blir allt mer ansträngd. “Det tysta samtycket” till kriget bleknar i takt med ukrainska attacker mot rysk energi långt in i landet.

Det största problemet, säger en insiderkälla, är inte så mycket ekonomin eller bristen på militär framgång, utan den tid kriget har slösats bort: oavsett resultatet är nästan fem år ett misslyckande, skriver The Economist.

– Det finns en växande känsla av att tsaren är naken, säger en annan medlem av eliten, enligt samma tidning.

Läs mer: Ukrainsk fullträff – ”Putins ögon” har slagits ut

Stubb: Mobilisering enda valet för Putin

Exakt vad en eskalering skulle innebära är fortfarande oklart. Bedömare pekar på att Ryssland sannolikt skulle kunna intensifiera hybridkrigföring och sabotage mot andra europeiska länder.

Att Moskva med militär kraft ger sig på ett Natoland bedömer Finlands president Alexander Stubb som osannolikt. 

– Jag ser inga bevis eller fakta för det, säger Stubb till tyska Bild.

Just nu är Rysslands möjligheter till upptrappning ganska begränsade. Det enda Ryssland fortfarande kan eskalera med är mobilisering. Och mobilisering skulle, tror jag, få inrikespolitiska konsekvenser i Ryssland.

Andra läser: Massiva rökmoln över Ryssland – se videon här

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen