Natoland “överväger seriöst” att skicka soldater till kriget i Ukraina

2024 05 14

Efter att Frankrike öppnat för att skicka soldater till Ukraina gör nu ett annat Natoland samma sak.

– Ingenting ska uteslutas. Vi kommer att göra allt vi kan för att se till att Ryssland inte vinner.

Det sade den franska presidenten Emmanuel Macron i februari.

Uttalandet mötte starkt motstånd bland den absoluta majoriteten av Natoländerna.

En medlem som däremot inte uteslöt åtgärden var Estland.

Och nu överväger Natolandet “på allvar” möjligheten att skicka trupper till västra Ukraina, enligt Madis Roll, rådgivare till Estlands president för nationell säkerhet, rapporterar ukrainska Pravda.

– Diskussioner pågår. Vi bör titta på alla möjligheter. Vi bör ha ett öppet sinne när det gäller vad vi kan göra, säger Madis Roll.

Vill ha med sig Nato

Säkerhetsrådgivaren understryker att den estniska regeringen för närvarande analyserar hur ett eventuellt utplacerande skulle gå till. 

Önskvärt är att det sker som ett fullständigt Natouppdrag “för att visa bredare kombinerad styrka och beslutsamhet”, framhåller Madis Roll.

Han säger att Estland är redo att skicka en mindre koalition just nu och att det “inte är otänkbart” att Natoländer som motsätter sig en sådan åtgärd kommer att ändra sig.

Utmanar Nato på slagfältet

Efter att Macron öppnat för franska trupper i Ukraina vägrade Estlands premiärminister Kaja Kallas att garantera att estniska försvarsstyrkor inte kommer att utplaceras i det krigsdrabbade landet.

– Jag avger inte sådana löften eftersom omständigheterna kan förändras, sade hon till Pravda i mars.

Så sent som igår meddelade Ryssland att man är redo att slåss mot Nato på slagfältet.

– Om väst vill slåss för Ukraina på slagfältet är Ryssland förberedda på det, sade utrikesminister Sergej Lavrov enligt Reuters.

Ryska diktatorn Vladimir Putin har tidigare sagt att ett sådant drag av Nato kan leda till tredje världskriget. Även USA:s president Joe Biden har påtalat samma risker.

LÄS MER: Ryssland utmanar Nato – har varnat för världskrig

Uppmanar Sverige: Ändra er

Sveriges statsminister Ulf Kristersson (M) var efter Macrons uttalande snabb med att förkasta idén om svenska trupper i Ukraina.

Frankrikes tradition är inte den svenska traditionen, sade Kristersson till SVT.

I mars uppmanade Natolandet Litauen Sverige och resten av alliansen att ändra sig.

– Om vi börjar säga “Nej, Vladimir Putin kommer inte att gilla det eller det”... då kommer vi aldrig att fatta ett beslut. Och det var därför jag sade till både president Macron och media igår att vi borde sluta dra röda linjer för oss själva, sade den litausiak presidenten Gitanas Nausėda till litauiska LRT i mars.

LÄS MER: Natoledare uppmanar Sverige och övriga allierade: ändra er omedelbart

Foto: Nato

Text: Redaktionen


4 dec 2025

Godaste pepparkakorna är korade – matjättens absolut sämst

2025 12 04

Få saker bidrar till julstämning såsom klassiska pepparkakor.

Oavsett om du väljer att baka dem själv eller tar den bekväma vägen och köper kakorna färdiga i butik är det för många ett obligatoriskt inslag i december.

Väljer du det senare alternativet kan det dock bli både bra och dåligt.

Faktum är att det nästan är astronomiska skillnader i smak och upplevelse när det gäller de olika pepparkakssorterna, enligt testpanelen vid Bäst i test som nu korat landets bästa respektive sämsta pepparkakor.

Enda med toppbetyg

Högst upp på listan, den enda med betyget 5 av 5, hittas pepparkakorna från Swedish Fika. Även tidigare har märket legat i topp och 2025 är inget undantag.

– Med en smak som känns härligt klassisk är dessa knapriga kakor helt enkelt svåra att slå. Trots att det kan vara svårt att sticka ut med en pepparkaka i Sverige, står Swedish Fika ut i mängden. Till skillnad från många andra sorter, där kryddorna knappt gör sig till känna, levererar Swedish Fika ett tydlig smakbild, skriver Bäst i test i sitt omdöme.

Coops sågas längs med fotknölarna

Anmärkningsvärt är att budgetvalet Ica Basic kvalar in på andraplatsen. Pepparkakorna från Ica beskrivs som knapriga, lagom kryddiga och knäckiga.

– Det är lätt att avfärda matkedjornas budgetmärken som halvdana – men då kommer du att gå miste om en del härligheter. Ica Basic Pepparkakor är inte bara precis vad plånboken behöver i inflationstider, det är dessutom julefröjd på burk, framhåller panelen.

Samma sak kan dock inte sägas om Coops motsvarighet.

Matjättens pepparkakor beskrivs som så hårda att tänderna kan trilla ur. Smaken kallas “fattig” och pepparkakorna upplevs som gamla OCH dammiga.

– Trots att de är så hårda att de knappt går att bita igenom, lyckas de ändå med konststycket att bli sega ett par dagar efter att burken öppnats utan att förlora det stenhårda tuggmotståndet, skriver Bäst i test.

LÄS MER: Populär julmat rusar i pris – 1 200 procent dyrare

Hela listan

Testet i sin helhet finns på Bäst i tests hemsida.

Nedan ser du listan över hur de 13 pepparkakorna placerade sig.

  1. Swedish Fika Pepparkakor (5 av 5)
  2. Ica Basic Pepparkakor (4,5 av 5)
  3. Annas Moomin Blåbär & Vanilj (4,5 av 5)
  4. Annas pepparkakor (4,5 av 5)
  5. Ica Pepparkakor (4 av 5)
  6. Kung Oscar Pepparkakor (4 av 5)
  7. Kronans Cederpepparkakor (4 av 5)
  8. Sondey Pepparkakor, Lidl (3 av 5)
  9. Nyåkers Pepparkakshjärtan (2 av 5)
  10. Ica välkryddade pepparkakor (1,5 av 5)
  11. Semper Glutenfria Pepparkakor (0,5 av 5)
  12. Gille Små hjärtan pepparkakor (0,5 av 5)
  13. Coop Pepparkakor (0,5 av 5)

Källa: Bäst i test

LÄS OCKSÅ: Helt ny svensk cola kommer till affären

Foto: MarcusOscarsson.se

Text. Redaktionen


Swedbank larmar: 55-åringar kan tvingas gå i pension

2025 12 05

Tidigare i höstas varnade försäkringsbolaget Säkra för att många medelålders svenskar kan tvinga till ofrivillig pension.

Bakgrunden var då nedgången i ekonomin som slagit hårt mot arbetsmarknaden och med en arbetslöshet på 8,4 procent i augusti.

Särskilt hög har den varit för personer i åldrarna 55-64 år.

– För många blir pensionen då den enda utvägen för att klara sig ekonomiskt, vilket kan innebära förlorade tusentals kronor varje månad – både i pension och i lön under tiden man är arbetslös och som pensionär, sade Trifa Chireh, pensionsekonom på Säkra, vid tillfället.

Swedbank gör samma analys

Nu drar Swedbank en snarlik slutsats efter en ny rapport som publiceras på torsdagen.

I rapporten framgår att 75 procent av de som är 55 år eller äldre upplever att det finns “hinder i vägen om de skulle vilja byta jobb”.

Det handlar i synnerhet om att arbetsgivare inte vill ta in folk som närmar sig pensionsåldern.

Samma rapport anger att över hälften av gruppen mellan 55 och 65 år kommer att gå i pension före sin egentliga pensionsålder, inte minst på grund av att orken tar slut.

Och det riskerar att bli dyrt, konstaterar storbanken.

Det behövs bättre möjligheter att byta jobb senare i livet så att även de med krävande arbeten får möjlighet att ställa om, och jobba ihop till en rimlig pension. I vanliga yrken med genomsnittliga löner kan det handla om 3 000-5 000 kronor lägre pension före skatt varje månad om man går i pension två år i förtid, säger Madelén Falkenhäll, ekonom för finansiell hälsa på Swedbank, i en kommentar.

LÄS MER: ”27 procent” – Swedbank bekräftar stor prisökning

Handlar inte om kompetens

Att arbetsgivare inte vill anställa någon som närmar sig pensionsåldern är en uppfattning som delas av fyra av tio 55-plussare, enligt Swedbank.

– Brist på kompetens verkar inte vara ett problem, bara sex procent uppger det som ett hinder. Fördomar mot äldre arbetskraft och att erfarenheten inte värdesätts skulle däremot hindra många från att byta jobb om de ville, säger Madelén Falkenhäll.

Banken beskriver fenomenet som ett “samhällsproblem” att äldres erfarenhet inte värdesätts i den mening att de kan byta jobb sent i karriären.

Vi behöver jobba allt längre och då behöver också arbetsmarknaden tillåta att vi byter jobb högre upp i ålder. För många kan det vara ett sätt att klara att jobba fram till sin pensionsålder, säger Madelén Falkenhäll.

LÄS OCKSÅ: Swedbank uppmanar alla svenskar – gör det här varje månad

Foto: O. Perghel resp MarcusOscarsson.se

Text: Redaktionen