Natoland “överväger seriöst” att skicka soldater till kriget i Ukraina

2024 05 14

Efter att Frankrike öppnat för att skicka soldater till Ukraina gör nu ett annat Natoland samma sak.

– Ingenting ska uteslutas. Vi kommer att göra allt vi kan för att se till att Ryssland inte vinner.

Det sade den franska presidenten Emmanuel Macron i februari.

Uttalandet mötte starkt motstånd bland den absoluta majoriteten av Natoländerna.

En medlem som däremot inte uteslöt åtgärden var Estland.

Och nu överväger Natolandet “på allvar” möjligheten att skicka trupper till västra Ukraina, enligt Madis Roll, rådgivare till Estlands president för nationell säkerhet, rapporterar ukrainska Pravda.

– Diskussioner pågår. Vi bör titta på alla möjligheter. Vi bör ha ett öppet sinne när det gäller vad vi kan göra, säger Madis Roll.

Vill ha med sig Nato

Säkerhetsrådgivaren understryker att den estniska regeringen för närvarande analyserar hur ett eventuellt utplacerande skulle gå till. 

Önskvärt är att det sker som ett fullständigt Natouppdrag “för att visa bredare kombinerad styrka och beslutsamhet”, framhåller Madis Roll.

Han säger att Estland är redo att skicka en mindre koalition just nu och att det “inte är otänkbart” att Natoländer som motsätter sig en sådan åtgärd kommer att ändra sig.

Utmanar Nato på slagfältet

Efter att Macron öppnat för franska trupper i Ukraina vägrade Estlands premiärminister Kaja Kallas att garantera att estniska försvarsstyrkor inte kommer att utplaceras i det krigsdrabbade landet.

– Jag avger inte sådana löften eftersom omständigheterna kan förändras, sade hon till Pravda i mars.

Så sent som igår meddelade Ryssland att man är redo att slåss mot Nato på slagfältet.

– Om väst vill slåss för Ukraina på slagfältet är Ryssland förberedda på det, sade utrikesminister Sergej Lavrov enligt Reuters.

Ryska diktatorn Vladimir Putin har tidigare sagt att ett sådant drag av Nato kan leda till tredje världskriget. Även USA:s president Joe Biden har påtalat samma risker.

LÄS MER: Ryssland utmanar Nato – har varnat för världskrig

Uppmanar Sverige: Ändra er

Sveriges statsminister Ulf Kristersson (M) var efter Macrons uttalande snabb med att förkasta idén om svenska trupper i Ukraina.

Frankrikes tradition är inte den svenska traditionen, sade Kristersson till SVT.

I mars uppmanade Natolandet Litauen Sverige och resten av alliansen att ändra sig.

– Om vi börjar säga “Nej, Vladimir Putin kommer inte att gilla det eller det”... då kommer vi aldrig att fatta ett beslut. Och det var därför jag sade till både president Macron och media igår att vi borde sluta dra röda linjer för oss själva, sade den litausiak presidenten Gitanas Nausėda till litauiska LRT i mars.

LÄS MER: Natoledare uppmanar Sverige och övriga allierade: ändra er omedelbart

Foto: Nato

Text: Redaktionen


22 oktober 2025

JUST NU: 18 forskare attackerar regeringen

2025 10 22

18 forskare går till hårt angrepp mot Sveriges regering.

Regeringen och Tidöpartierna får stenhård kritik av hela 18 forskare i socialt arbete.

Forskarna anklagar regeringen för att ”straffa barn” samt att ”misstänkliggöra” och ”demonisera” människor.

”Misstänkliggör” och ”demoniserar”

18 forskare från gruppen Kunskapsmiljön Aktiv, som består av forskare i socialt arbete vid en rad svenska universitet, går till hård attack mot regeringen i en debattartikel i DN.

Forskarna är kritiska till regeringens bidragsreform, som bland annat innehåller ett bidragstak för stora barnfamiljer.

– Människor hålls kvar i fattigdom, samtidigt som de misstänkliggörs av politiker som lata, otacksamma och bidragsberoende, skriver de 18 forskarna i debattartikeln.

Samtidigt anklagar de regeringen för att vara okunnig – och för att ”demonisera” bilden av utrikesfödda barnfamiljer.

– Att svaja på siffrorna i fråga om statistik och beräkningsmodeller, som ministrarna gör, visar bara på deras djupa okunskap om försörjningsstödssystemet, och de förstärker samtidigt en demoniserande diskurs riktad mot utrikesfödda barnfamiljer som lever i fattigdom, menar debattörerna från Kunskapsmiljön Aktiv.

LÄS OCKSÅ: Hushåll kan få 30 000 kronor mer - på ett villkor

”Straffar” barnen

Vidare hävdar de att regeringen ”straffar” barn.

– När regeringen nu vill skära i stödet till barnfamiljer handlar det därför inte om en rättvis politik, utan om en bestraffande politik. De som straffas är de som annars är våra mest skyddsvärda i samhället: barnen, skriver de 18 forskarna i debattartikeln.

Forskarna i Kunskapsmiljön Aktiv forskar om ekonomiskt bistånd, kommunal arbetsmarknadspolitik och fattigdom.

De hävdar vidare att det redan idag lönar sig mycket mer att arbeta än att leva på bidrag.

– Löntagare har löneutveckling, pension, trygghet i socialförsäkringen och tillgång till skattefinansierade resurser som rut och rot, skriver forskarna.

Regeringen vill bryta bidragsberoende

Regeringen och Tidöpartierna menar emellertid att deras bidragsreform är helt nödvändig för att bryta det bidragsberoende som många lever i idag.

För många människor lönar det sig inte att arbeta, och det finns ett omfattande utanförskap som måste brytas, skriver Arbetsmarknadsdepartementet.

– Det här handlar om rättvisa. Det måste löna sig mer att arbeta än att inte göra det. Konsekvensen av ett långvarigt bidragsberoende är förödande, har äldre- och socialförsäkringsminister Anna Tenje (M) tidigare sagt i ett uttalande.

Även regeringens stödparti Sverigedemokraterna ser bidragsreformen som nödvändig. Det är en fråga om rättvisa, menar de.

– Det är inte rimligt att människor som just flyttat till Sverige direkt får tillgång till våra generösa välfärdssystem. Det är inte rättvist mot dem som varje dag går till jobbet, betalar skatt och bär upp vårt samhälle, har SD:s gruppledare Linda Lindberg tidigare sagt.

LÄS OCKSÅ: Total förvirring - Kreml ger nytt besked om Putin och Trump

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


JUST NU: USA ger grönt ljus – massiva attacker väntar Ryssland

2025 10 22

USA ger Ukraina ett efterlängtat besked.

Trumpadministrationen har hävt den restriktion som förbjudit Ukraina att använda västtillverkade långdistansrobotar mot mål i Ryssland, rapporterar Wall Street Journal med hänvisning till källor inom Vita huset.

Beslutet ger Ukraina möjlighet att använda västtillverkade långdistansrobotar mot mål djupt inne i Ryssland.

USA har fram till nu haft rätt att lägga in veto mot sådana attacker.

Men nu hävs beslutet.

Ett tungt besked för Ryssland som kan förvänta sig en ökning av massiva långdistansattacker mot militära mål inne i landet.

– Amerikanska tjänstemän förväntar sig att Ukraina kommer att genomföra ytterligare gränsöverskridande attacker med hjälp av Storm Shadow-robotar, som avfyras från stridsflygplan och har en räckvidd på över 290 kilometer, rapporterar tidningen.

Har redan attackerat

Under natten till onsdagen ska Ukraina ha utnyttjat det hävda förbudet. Flera brittisktillverkade Storm Shadow-robotar avfyrades mot Brjanskregionen i västra Ryssland.

Robotarna uppges ha träffat en kemisk anläggning som tillverkar militära komponenter.  

– En massiv robot- och flygattack genomfördes, inklusive användning av luftburna Storm Shadow-robotar, vilka framgångsrikt penetrerade det ryska luftvärnssystemet, framhåller den ukrainska generalstaben enligt Kyiv Independent.

LÄS MER: ”Mycket svagare” – kraftigt ras i den ryska ekonomin

Nya sanktioner från USA

Under onsdagskvällen nås Ukraina av ytterligare ett efterlängtat besked.

USA kommer att införa nya sanktioner mot Ryssland, uppger landets finansminister Scott Bessent enligt AFP.

– Vi kommer meddela en betydande upptrappning av sanktionerna, säger Bessent enligt nyhetsbyrån.

De nya sanktionerna kommer att annonseras under eftermiddagen amerikansk tid eller tidigt i morgon.

LÄS OCKSÅ: Ryska bombplan ”förföljda”

Foto: Sociala medier resp President of Russia Office

Text: Redaktionen