06mars26

Natoland kräver militär insats

2025 09 21

Ett Natoland kräver nu att försvarsalliansen ska agera militärt.

Det råder ett spänt säkerhetsläge på Natos östra flank efter upprepade provokationer från Rysslands sida.

Nu kräver Tjeckiens president Petr Pavel att Nato ska ge ett hårt svar på fortsatta provokationer.

”Måste reagera – även militärt”

Efter kränkningarna av polskt, rumänskt och estniskt luftrum, understryker Tjeckiens president att Nato måste svara därefter.

Nato måste även vara beredda att svara militärt, menar han.

– I dessa tider måste vi agera bestämt, och om kränkningar sker måste vi reagera därefter, även militärt, säger Petr Pavl, rapporterar Kyiv Independent.

Han tror att ett mer beslutsamt svar från Natos sida skulle få önskad effekt.

– Ryssland kommer mycket snabbt att inse att man har begått ett misstag och överskridit sina gränser, säger Tjeckiens president.

Samtidigt varnar han för att ett storkrig kan vara nära.

– Tyvärr balanserar detta på randen till konflikt, men att ge efter för ondskan är helt enkelt omöjligt, säger Pavl, enligt tidningen.

”Vill testa vår beslutsamhet”

Den tjeckiske presidenten noterar att Turkiet tidigare har skjutit ned ett ryskt plan. Det skedde år 2015, efter att planet enligt uppgift hade kränkt turkiskt luftrum.

– Vi bevittnar nu samma sak: Ryssland för inte bara ett aggressivt krig mot en suverän stat, utan provocerar också Nato-länder på ett aldrig tidigare skådat sätt, och försöker inte bara provocera fram ett svar som det sedan kan använda för sina egna intressen, utan vill också testa vår beslutsamhet och förmåga att försvara oss, säger Petr Pavl, enligt tidningen.

Även Litauens försvarsminister har hänvisat till att Turkiet sköt ned ett ryskt plan år 2015.

Sveriges försvarsminister Pål Jonsson (M) har sagt att det är upp till insatsledare att bedöma om man ska skjuta ned ryska plan som kränker Natos luftrum, vilket MarcusOscarsson.se tidigare har rapporterat.

– Det får ju insatsledaren vid varje insats avgöra, naturligtvis. Det finns ju speciella insatsregler hur man hanterar de här frågorna, sade Pål Jonsson till SVT igår.

Foto: G. Croisiaux

Text: Redaktionen


14 maj 2026

Ryanair inför nytt förbud på flyget – kommer beslagtas

2026 05 15

Du gör bäst i att behålla dina skor på nästa gång du flyger med Ryanair.

Flygjätten har fått nog.

Stinkande fotsvett har blivit ett för stort problem ombord.

Nu meddelar Ryanair att resenärer som ändå väljer att ta av sig skorna kommer att få dem beslagtagna.

– Viktigt meddelande till passagerare: om du tar av dig skorna, så kommer vi att behålla dem, framhåller lågprisbolaget i ett uttalande på Facebook.

"Förstår inte varför"

Det raka budskapet har väckt många reaktioner.

En del menar att förbudet är för hårt och att Ryanair går för långt. Andra menar att det är helt rätt och på tiden att någon slår näven i bordet.

Frågan har varit hett omdebatterad inom flygbranschen under en längre tid.

Folk är på jobbet åtta timmar varje dag med skorna på. Jag förstår inte varför man absolut måste ta av sig dem på ett flygplan, säger Rich Henderson som jobbar inom kabinpersonalen för ett flygbolag i USA, till USA Today.

Jag tycker att man, precis som i alla andra offentliga utrymmen, ska ha skor på sig. Det är i princip kollektivtrafik. Man skulle inte gå barfota på tunnelbanan.

LÄS MER: Bokningarna rusar – svenska folket har ny favoritstad

SAS besked

Förutom sunt förnuft och respekt för medresenärer så kan det även vara en fråga om säkerhet. 

Det sista jag vill göra är att springa barfota längs landningsbanan bort från ett brinnande flygplan, säger Nick Leighton, etikettexpert, enligt norska Din Side.

SAS instämmer i att det finns ett stort värde i att behålla skorna på. Däremot har man inte smällt näven i bordet likt konkurrenten Ryanair.

Alla som reser med oss ​​ska känna sig välkomna och bekväma – oavsett vart resan tar oss. Ombord sitter vi tätt ihop, och sedan blir resan i praktiken en liten ansträngning där omtanke och tålamod gör upplevelsen bättre för alla, säger Øystein Schmidt, presschef på SAS i Norge, till den norska tidningen.

När det gäller frågan om man ska ta av eller på sig skorna handlar det främst om detta: att visa hänsyn till andra än sig själv.  

Din Side skriver att de kontaktat Ryanair för att få svar på varför förbudet skärps och hur skoinsamlandet ska praktiseras.

Flygbolaget har dock inte svarat.

LÄS MER: Turistresort i Moskva står i lågor

Foto: W. Weiser

Text: Redaktionen


15 maj 26

Stor förändring för pant i Sverige redan i sommar

2026 05 15

I mitten av 2025 höjdes pantbeloppet på dryckesförpackningar i Sverige.

Panten ökade från en till två kronor på aluminiumburkar och små petflaskor.

På stora petflaskor höjdes beloppet från två till tre kronor.

Men höjningarna har än så länge inte fått genomslag i Sverige. Hela 80 procent av förpackningarna har kvar de gamla pantbeloppen, rapporterar Sveriges Radio. 

Men snart blir det ändring på det.

Från och med 1 juli 2026 väntas en kraftig ökning av flaskor och burkar  med de högre pantbeloppen.

Det uppger Katarina Lundell, marknads- och kommunikationschefen på Pantamera.

– Vi kan se att det kommer fler och fler artiklar som har det nya pantbeloppet på sina förpackningar. Vi tror att det kommer bli en kraftig ökning under tredje kvartalet 2026, säger hon till radion.

För tidigt att utvärdera

Skiftet till de nya pantbeloppen har varit en utdragen process, uppger Katarina Lundell.

– Alla producenter ska ställa om och byta koder och pantmärke på alla förpackningar – så det tar lång tid. Men vår förhoppning är att panthöjningen ska ge en jättebra effekt, säger hon till radion.

Vidare konstaterar Lundell att det är för tidigt att utvärdera effekten av panthöjningen.

LÄS MER: Glädjebesked för svenskar – inför sommarresan

Sverige är världsledande

Syftet med höjningen är att få allmänheten att panta mer.

– Sveriges pantsystem är världsledande, eftersom konsumenterna vet att det gör skillnad för miljön och klimatet att panta. Vi ser varje år en liten ökning av vår höga pantningsgrad som nu ligger strax under 90 procent, sade Tomas Kjellker, vd på Returpack/Pantamera, i samband med beslutet.

– Genom att göra den här höjningen ger vi systemet ytterligare en skjuts så att vi kan återvinna ännu fler burkar och flaskor, tillade Kjellker.

LÄS OCKSÅ: Biljätte har ”värsta året någonsin” – miljardförlust på elbilar

Foto: PantaMera

Text: Redaktionen