Natochefens utspel – om Putins “galna” uttalanden

2025 04 02

Vladimir Putins “galna” uttalanden om Ukraina bör inte tas på för stort allvar, menar Natochefen Mark Rutte.

Natos generalsekreterare Mark Rutte menar att den ryske ledaren Vladimir Putin och hans så kallade “galna” uttalanden inte bör tas på för stort allvar, eftersom de är en del av Rysslands förhandlingstaktik.

Det uppger Rutte i ett framträdande i Bryssel under onsdagen.

– Ni kommer att få höra många galna saker från Putin och Ryssland, inklusive deras krav på ett fredsavtal eller vad det nu kan vara. Jag skulle inte ta det på för stort allvar, säger Rutte enligt Europeiska Pravda.

Hyllar Trumps insatser

Rutte väljer också att hylla den amerikanske presidenten Donald Trump och hans insatser för att få ett slut på kriget mellan Ukraina och Ryssland.

– Jag vill berömma president Trump för att ha brutit dödläget, för att ha fått igång diskussionen och för att ha fått till stånd en första 30-dagars vapenvila om energiinfrastrukturen, samt för att ha vidtagit åtgärder kring Svarta havet, säger Rutte enligt tidningen.

Är “väldigt arg” på Putin

Ett fredsavtal verkar dock inte kunna komma till stånd inom de närmaste månaderna, eftersom Ryssland ställer ytterligare villkor under förhandlingarna.

President Trump uppges också vara “väldigt arg” efter att Putin ifrågasatt den ukrainske presidenten Volodymyr Zelensky och hans ledarskap, enligt den ukrainska tidningen.

"Om vi inte kan stoppa blodbadet ..."

Trump föreslår därför ytterligare sanktioner mot Ryssland till tonerna av 25 till 50 procent på köp av rysk olja.

– Om Ryssland och jag inte kan komma överens om att stoppa blodbadet i Ukraina, och om jag anser att det är Rysslands fel, kommer jag att införa sekundära tullar på all olja som kommer från Ryssland. Det kommer att innebära att de som köper olja från Ryssland inte kan göra affärer med USA, säger Trump enligt Reuters. 

Foto: Nato samt President of Russia office

Text: Redaktionen


JUST NU: 15-åringar har varit försvunna i två dagar

2025 09 04

Polisen behöver nu allmänhetens hjälp.

På torsdagskvällen går polisen ut med ett meddelande där de vädjar om hjälp från allmänheten.

Detta med anledning av att två 15-åringar är försvunna i Göteborgsområdet.

Det rör sig om en pojke och en flicka som försvann från sina hem för två dygn sedan.

Behöver hjälp

Polisen har letat efter de båda 15-åringarna utan resultat.

– Polisen söker två ungdomar som försvann från sina hem i Göteborg vid 19-tiden tisdag den 2 september, meddelar polisen.

– Polisen har sökt av området kring deras bostäder samt andra intressanta platser utan resultat och vädjar nu till allmänheten om tips om var de kan befinna sig.

Det ska du göra

Det finns i nuläget inga uppgifter om var de båda 15-åringarna kan tänkas befinna sig.

Polisen understryker att det är viktigt att de båda hittas snart.

Den som har information bör kontakta polisen direkt.

– Vi är väldigt angelägna att snarast komma i kontakt med ungdomarna. Om du har sett dem eller har information om var de kan befinna sig, kontakta polisen på 114 14, är det akut ring 112, fortsätter polisen.

Går ut med uppgifter

Polisen har gått ut med signalement för pojken och flickan.

De två försvunna är en tjej och en kille i 15-årsåldern. 

Tjejen bar vid försvinnandet en svart jacka, vit luvtröja, svarta byxor och vita sneakers. 

Killen bar troligen vita sneakers och svarta jeans.

Omständigheterna kring situationen är oklara, men polisen understryker att det är viktigt att de får kontakt med personerna så snart som möjligt.

300 varje år

Polisen genomför årligen minst 300 räddningsinsatser för att söka efter personer som har försvunnit där det finns farhågor om personernas hälsa.

– Under insatsen då polisen söker efter den försvunna personen bedömer en räddningsledare, som alltid är en polis när det gäller försvunna personer, vilka polisiära resurser som behövs vid sökandet, till exempel hundar, hästar, helikoptrar, motorcyklar och båtar, framhåller polismyndigheten.

Arkivfoto: Polisen

Text: Redaktionen


JUST NU: Ny invandringsregel på gång

2025 09 04

En ny regel för anhöriginvandring uppges vara nära.

En utredning om skärpta villkor för anhöriginvandring tillsattes för ungefär ett år sedan.

Utredningen är nu färdig, och flera förslag till förändringar av regelverket som gäller i dagsläget väntas.

Bland annat handlar det om en ny huvudregel för anhöriga som vill invandra till Sverige, rapporterar Svenska Dagbladet.

Ny huvudregel

Enligt uppgifter gör det nya förslaget gällande att den som vill ta en anhörig till Sverige måste själv ha bott i Sverige i minst två år.

Efter det kan en ansökan om uppehållstillstånd prövas.

Utredningen väntas lämna över till migrationsminister Johan Forssell (M) på fredagen.

Lägsta på 40 år

Anhöriginvandringen är en av de största invandringskategorierna i Sverige, men siffror från januari pekar på att det förra året rörde sig om den lägsta nivån på 40 år.

– Det har hänt väldigt mycket under 2024, men jag kan garantera er att det kommer hända minst lika mycket under 2025, har Forssell sagt om saken.

Kraven idag

Så här ser förutsättningarna ut i dagsläget för anhöriginvandring enligt Migrationsverket:

– Personen som redan bor i Sverige, den så kallade anknytningspersonen, måste uppfylla ett försörjningskrav när det gäller både boende och inkomst, förklarar myndigheten.

– Anknytningspersonen måste ha en bostad som är av tillräcklig storlek och standard för sig själv, familjemedlemmarna som vill flytta hit och eventuella andra personer i hushållet att bo i. Dessutom måste anknytningspersonen kunna försörja alla som ska bo tillsammans.

Två år åt gången

Ett uppehållstillstånd på grund av anknytning kan beviljas för två år åt gången som längst, eller kortare om personens pass har en kortare giltighetstid än så. 

När man har haft sitt uppehållstillstånd och bott i Sverige i tre år kan man ansöka om permanent uppehållstillstånd, i praktiken betyder det att man kan ansöka tidigast efter fyra år eftersom uppehållstillståndet beviljas för två år i taget.

Foto: N. Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen