JUST NU: Natochefens löfte till Sverige

2023 02 08

Att Sverige ännu inte är fullvärdig medlem i Nato kan bli problematiskt vid en väpnad konflikt.

Men om Sverige skulle utsättas för yttre press kommer Nato att ingripa.

Det är ett löfte från Natos generalsekreterare Jens Stoltenberg på onsdagskvällen. 

Samma sak gäller för Finland. Någonting annat vore en omöjlighet, menar Natochefen.

– Nu måste processen skyndas på och vi måste minnas att även Turkiet var med och bjöd in Sverige och Finland, säger han på en pressträff ikväll som sänds av nyhetsbyrån Reuters.

Säker på turkiskt ja

Stoltenberg betonade återigen hur viktigt det är att både Sverige och Finland antas som medlemmar.

– De har ansökt tillsammans och de har bjudits in tillsammans. Det är viktigt att de blir medlemmar så snart som möjligt. 

Generalsekreteraren är även säker på att Turkiets president Recep Tayyip Erdoğan kommer att säga ja till statsminister Ulf Kristersson, trots den senaste tidens kyliga relation mellan länderna.

– Finland och Sverige har levererat när det gäller de krav som Turkiet ställt och mina kontakter med Turkiet har visat att de båda kommer att bli medlemmar., säger Jens Stoltenberg på pressträffen.

USA: Tiden är mogen

Även USA:s utrikesminister Antony Blinken närvarade på samma presskonferens.

Han fyllde i generalsekreterarens önskan om att se det svensk-finska medlemskapet gå i mål så fort som möjligt.

– Båda är redo att bli medlemmar och alliansen borde välkomna dem så snart som möjligt. Deras militär arbetar redan bra tillsammans med Nato. Vi står bakom de båda ländernas ansökan. Tiden är mogen att godkänna dem nu, säger Blinken.

Han tillägger:

– Båda länderna har gjort allt de kan för att tillgodose Turkiets legitima säkerhetsbehov.

Ny information gällande Ungern

Igår talade Sveriges respektive Finlands regeringar på en gemensam presskonferens.

Det framkom då att man har fått ny information gällande Ungerns planerade besked om ländernas medlemskap.

– Från Ungern har vi fått besked att de i slutet av februari kommer ratificera den finska och svenska ansökan, sade Finlands utrikesminister Pekka Haavisto.

Uppgifter: Finland kan gå med utan Sverige

Varken Pekka Haavisto eller Sveriges utrikesminister Tobias Billström (M) ville kommentera hur relationerna mellan länderna skulle påverkas om Finland ansluter före Sverige.

Någonting som Finland enligt uppgifter kan vara beredda att göra.

– Det är nästan omöjligt att svara på frågan om om Finland är redo att gå vidare utan Sverige. Det blir spekulativt. Vårt mål är att både Finland och Sverige ska gå med samtidigt. Processen ligger i Turkiet och Ungerns händer, sade Haavisto. 

Foto: Nato

Text: Redaktionen


01 juni 26

”15 000 kronor per person” – ny skattesänkning

2026 06 01

Pendlare ska kunna spara upp till 15 000 kronor i månaden.

Det framgår av ett nytt vallöfte från Moderaterna.

Regeringspartiet föreslår att kollektivtrafikkort betalda av arbetsgivaren ska bli en skattefri förmån med ett tak på 15 000 kronor per person och år. 

– För en barnfamilj där båda föräldrar pendlar innebär det upp till 2 500 kronor mer i plånboken varje månad, framhåller Moderaterna i ett uttalande.

”Sjuksköterskan, snickaren och tjänstemannen”

Enligt förslaget ska arbetsgivare kunna erbjuda kollektivtrafikkort som en skattefri förmån upp till 15 000 kronor per år. 

Förmånen ska gälla periodbiljetter med en giltighetstid på minst 30 dagar för kollektivtrafik på väg, järnväg, vatten, spårväg och tunnelbana. Även resor med nationella operatörer som SJ och VR Snabbtåg omfattas av förslaget.  

Enligt Moderaterna innebär förslaget i praktiken kostnadsfria månadskort för många pendlare.

–  Den som ställer klockan och tar sig till jobbet varje dag ska känna att ansträngningen lönar sig. Med skattefria kollektivtrafikkort gör vi det billigare att pendla för hårt arbetande människor. Det gäller sjuksköterskan, snickaren och tjänstemannen lika mycket som alla andra, säger statsminister Ulf Kristersson (M).

LÄS MER: Positivt besked för svenska pensionärer 

Löftet: 5 000 kronor mer varje månad

Finansminister Elisabeth Svantesson (M) beskriver reformen som en del i Moderaternas löfte om att en vanlig familj ska få behålla 5 000 kronor mer i plånboken i månaden nästa mandatperiod.

–  Du som anstränger dig och ställer klockan varje dag för att åka till jobbet ska få behålla mer pengar i plånboken. Nu tar vi nästa steg för att fler ska få behålla mer av sin lön. Vi gör det möjligt för arbetsgivare att kunna erbjuda kollektivtrafikkort som skattefri förmån, så att fler som jobbar ska slippa skatta på busskortet. Det är rättvist, säger hon.

LÄS OCKSÅ: Livsmedel rusar i popularitet – trefaldig ökning 

Foto: Magnus Liljegren Regeringskansliet

Text: Redaktionen


1 juni 2026

Sverige kan tvingas avskaffa skatt – kan vara olaglig

2026 06 01

En omtalad skatt i Sverige har blivit ett EU-ärende.

Den svenska bankskatten har tidigare fått grönt ljus av EU-kommissionen.

Nu kan skatten prövas på nytt.

EU-domstolens generaladvokat vill nämligen att kommissionen ser över möjligheten till att tvinga Sverige att avskaffa skatten, rapporterar EFN.

Finansmarknadsminister Niklas Wykman (M) är inget fan av bankskatten. Men han avfärdar ett scenario där Sverige agerar i förtid och drar tillbaka den innan EU fattat sitt beslut.

– Vi har försökt hantera problemen med bankskatten, dels genom en lättnad som kommer Kommuninvest till dels för att deras verksamhet inte ska slås sönder, och sen genom att vi har en utredning som analyserar den här bankskatten. Den ska rapportera i januari nästa år och den ser vi fram emot att ta del av, säger Niklas Wykman till EFN.

S vill se skatt mot "övervinster"

Enligt finansmarknadsministern är bankskatt “mycket dåligt” och påverkar bland annat hushållens bolånekostnader negativt. 

Socialdemokraterna är av en annan uppfattning och har gått till val på att införa just en särskild skatt för bankerna. Det handlar om en tillfällig skatt mot “övervinster”.

Den tillfälliga skatten skulle gälla ett halvår till att börja med. Sen beror det på utvecklingen om man kan fortsätta med den, har partiets ekonomisk-politiska talesperson Mikael Damberg sagt till Aftonbladet.

LÄS MER: Positivt besked för svenska pensionärer

6,7 miljarder årligen

Hans Lindberg, vd för Svenska Bankföreningen, uppger att skatten inbringar drygt 6,7 miljarder kronor varje år. Han uppmanar även regeringen att slopa den.

– Nu befinner man sig i en process där skatten sannolikt förklaras olaglig. Då bör man från regeringens sida överväga att avskaffa skatten så snabbt som möjligt. Det vore ett klokt drag, säger Hans Lindberg till EFN.

LÄS MER: Riksdagsparti kräver: Sänk skatten för de rika

Foto: Olle Friman/Regeringskansliet

Text: Redaktionen