Natochefen ger grönt ljus till militär närvaro

2024 12 27

Nato kommer att stärka den militära närvaron i Östersjön.

Beskedet kommer från Natos generalsekreterare Mark Rutte på fredagen efter ett möte med Finlands president Alexander Stubb.

– Jag uttrycker min fulla solidaritet och stöd. Nato kommer att stärka sin militära närvaro i Östersjön, bekräftar Mark Rutte på X.

Fartyg stoppades

Uttalandet kommer efter de senaste kabelbrotten i havet.

På juldagen kom uppgifter om att Estlink 2 mellan Finland och Estland var ur funktion.

Igår meddelades sedan att ytterligare tre kablar mellan de båda länderna hade skadats.

Orsaken är okänd men det finns misstankar om sabotage och enligt Finland har fartyg stoppats.

Kabelägare genomför reparationsarbeten, under vilka relevanta myndigheter också undersöker de potentiella orsakerna till störningarna, sade Laura Laaster, talesperson för det estniska ekonomi- och kommunikationsministeriet, igår.

Estland inleder operation

På fredagen har även Estlands militär bekräftat att man kommer skicka ut militär för att skydda den undervattenskabel som går under namnet Estlink 1.

Landets försvarsminister Margus Tsahkna har uppmanat andra Natoländer att ansluta med fartyg till operationen.

Om det finns ett hot mot kritisk undervattensinfrastruktur i vår region kommer det att komma ett svar, framhåller ministern i ett uttalande.

LÄS MER: Många kablar förstörda i Östersjön – fartyg stoppas

Foto: Nato

Text: Redaktionen


6 januari 2026

Trump fruktar riksrätt – ”vad i helvete pågår?”

2026 01 07

Donald Trump är orolig.

President Trumps utrikespolitiska agerande har återigen väckt uppseende de senaste dagarna, inte minst när det gäller Venezuela och Grönland.

Samtidigt uttrycker Trump oro över risken för ett inrikespolitiskt bakslag under 2026 – som kan leda till att han återigen ställs inför riksrätt.

”Vi måste vinna – annars…”

I november hålls det mellanårsval i USA – alla platser i representanthuset och en tredjedel av platserna i senaten står på spel.

Nu varnar Donald Trump sina partikamrater för vad som kommer att hända om republikanerna förlorar mellanårsvalet, rapporterar Reuters.

– Vi måste vinna mellanårsvalet, för om vi inte vinner mellanårsvalet kommer det bara att bli… jag menar, de kommer att hitta en anledning att ställa mig inför riksrätt, säger Donald Trump till republikanska politiker, enligt nyhetsbyrån.

– Jag blir ställd inför riksrätt, upprepar den amerikanska presidenten.

LÄS OCKSÅ: Vita huset hånar Kreml

”Vad i helvete pågår?!”

Trump är den enda presidenten i USA:s historia som har ställts inför riksrätt två gånger. Han friades dock i senaten båda gångerna.

Men nu fruktar han alltså att det ska hända igen om republikanerna förlorar mellanårsvalet.

Oron förstärks av dåliga opinionssiffror, och av den historiska erfarenheten att presidentens parti brukar förlora platser i mellanårsvalet.

Donald Trump uttrycker frustration över denna historik och de just nu svaga opinionssiffrorna.

– De säger att när man vinner presidentvalet förlorar man mellanårsvalet, säger Trump, enligt nyhetsbyrån.

– Jag önskar att ni kunde förklara för mig vad i helvete som pågår i det allmänna medvetandet, för vi har rätt politik, säger den amerikanska presidenten.

Riksrätt två gånger

Trump ställdes inför riksrätt 2019 på grund av anklagelser om maktmissbruk och rättshinder relaterade till Ukraina, rapporterar Axios.

2021 ställdes han återigen inför riksrätt, då anklagad för att ha hetsat till upploppet vid Kapitolium den 6 januari, alltså för exakt fem år sedan. Men han friades alltså i båda fallen.

Mellanårsvalet blir dock mycket viktigt för Trump, och presidenten har nu press på sig att ägna mer energi åt inrikespolitiken. Frågan om inflation och levnadskostnader är extra viktig för många amerikanska väljare, enligt nyhetsbyrån.

LÄS OCKSÅ: Grönländskt raseri - mot Danmark

Foto: The White House

Text: Redaktionen


7 jan 2026

UPPGIFTER: Flyr från USA – Ryssland skickar ut krigsfartyg

2026 01 07

Ryssland uppges ha skickat en ubåt samt krigsfartyg i riktning mot Karibiska havet.

Det var natten till igår som USA uppgavs planera att stoppa en ryssflaggad oljetanker som transporterat venezuelansk och iransk råolja.

Tankfartyget, som numera går under namnet Marinera, var enligt New York Times på väg till ryska hamnstaden Murmansk.

Nu flyr fartyget från USA.

Och Ryssland rycker ut för att hjälpa båten och dess besättning, uppger CBS News och Wall Street Journal.

En rysk ubåt och andra örlogsfartyg har satts in för att eskortera en sanktionerad tanker som historiskt sett har transporterat venezuelansk olja, medan USA fortsätter sin veckolånga jakt på fartyget, bekräftar två amerikanska tjänstemän för CBS.

Kan lägga planen på is

Det aktuella tankfartyget är tomt på olja, men USA har ändå ett intresse av att beslagta den för att få bort illegalt transporterad olja i världen, enligt WSJ.

Hur de amerikanska planerna påverkas av att Ryssland skickat ut marinresurser för att ta hand om oljetankern är oklart. 

Att fartyget seglar under rysk flagg gör frågan särskilt känslig, med tanke på den bräckliga relationen mellan USA och Ryssland.

– Det är inte ovanligt att militära operationer läggs på is helt och hållet, skriver CBS News om saken.

LÄS MER: Rysslands “röda linje” passerad – Expert: Putin har skämt ut sig

"Total blockad"

I december införde USA:s president Donald Trump en “total och fullständig blockad” av redan sanktionerade venezuelanska oljetankfartyg.

USA beslagtog under samma månad två stycken tankfartyg som sanktionerats av amerikanska myndigheter. Jakten började när USA ökade trycket mot Venezuelas tidigare diktator Nicolás Maduro, som tillfångatogs under det amerikanska anfallet mot landet i helgen.

– Chocken för dem kommer att vara någonting de aldrig sett förut – tills de återlämnar all olja, mark och andra tillgångar som de tidigare stal från oss till USA, framhöll Trump om blockaden i december.

LÄS MER: ”Stora pengar vi kan spara” – glädjebesked för hushållen

Arkivfoto: President of Russia Office

Text: Redaktionen