Natochefen ger grönt ljus till militär närvaro

2024 12 27

Nato kommer att stärka den militära närvaron i Östersjön.

Beskedet kommer från Natos generalsekreterare Mark Rutte på fredagen efter ett möte med Finlands president Alexander Stubb.

– Jag uttrycker min fulla solidaritet och stöd. Nato kommer att stärka sin militära närvaro i Östersjön, bekräftar Mark Rutte på X.

Fartyg stoppades

Uttalandet kommer efter de senaste kabelbrotten i havet.

På juldagen kom uppgifter om att Estlink 2 mellan Finland och Estland var ur funktion.

Igår meddelades sedan att ytterligare tre kablar mellan de båda länderna hade skadats.

Orsaken är okänd men det finns misstankar om sabotage och enligt Finland har fartyg stoppats.

Kabelägare genomför reparationsarbeten, under vilka relevanta myndigheter också undersöker de potentiella orsakerna till störningarna, sade Laura Laaster, talesperson för det estniska ekonomi- och kommunikationsministeriet, igår.

Estland inleder operation

På fredagen har även Estlands militär bekräftat att man kommer skicka ut militär för att skydda den undervattenskabel som går under namnet Estlink 1.

Landets försvarsminister Margus Tsahkna har uppmanat andra Natoländer att ansluta med fartyg till operationen.

Om det finns ett hot mot kritisk undervattensinfrastruktur i vår region kommer det att komma ett svar, framhåller ministern i ett uttalande.

LÄS MER: Många kablar förstörda i Östersjön – fartyg stoppas

Foto: Nato

Text: Redaktionen


25nov25

JUST NU: Partiledardebatt i ny tv-kanal

2025 11 25

Den nystartade tv-kanalen 100 procent fortsätter att satsa stort på svensk politik.  

Nu meddelar kanalen att man planerar att anordna en partiledardebatt under nästa års valrörelse.

– Vi vill ha en partiledardebatt, säger Marie Söderqvist, vd och ansvarig utgivare för 100 procent, till SR.

Söderqvist är osäker på om samtliga partiledare kommer att medverka. 

– Vi är inte helt säkra på om vi kommer få hit hela fältet, men vi kommer köra på med de partiledare som kommer.

”Kärnan är rörlig bild”

Bakom den nya tv-kanalen står även högerdebattören och youtubern Henrik Jönsson.

Tillsammans med en redaktion på tio medarbetare ambitionen att producera olika former av rörligt material.

–  Kärnan i verksamheten är rörlig bild och det vi gör är betydligt mer avancerat än att man ställer sig framför en green screen och pratar. Sedan kompletteras det innehållet med mer traditionella publiceringar i form av krönikor och nyheter, säger han till DN.

Både Jönsson och Söderqvist betonar att kanalen på sikt ska bära sina egna kostnader. I nuläget behöver dock 100 procent hjälp i form av donationer. Tittare erbjuds att bidra med 1 249 kronor.

– Tre dagar efter lanseringen har vi 3 000 frivilligt betalande kunder, vilket är 3 000 fler än vad SVT har. Till sommaren siktar vi på att ha 10 000, säger Söderqvist till tidningen.

LÄS MER: TVÅ DAGAR KVAR: Populär restaurangkedja öppnar i Sverige 

Kritiska mot SVT

Både Jönson och Söderqvist är uttalade kritiker av public service och har en slagsida åt höger i politiken.

Henrik Jönson hymlar inte med att 100 procent kommer att stödja högersidan i valet 2026.

– Jag kan inte tala för alla här men jag personligen tycker att det vore betydligt mindre dåligt om högern kunde sitta kvar vid regeringsmakten än att vi får en dystopisk rödgrön regering igen, har han sagt till Expressen.

LÄS OCKSÅ: Tidöparti kräver: Mer pengar till asylsökande

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


Två länder håller andan – Kina fullständigt rasande

2025 11 25

Tidigare i november konstaterade Japans premiärminister Sanae Takaichi att landet kan agera militärt om Kina invaderar Taiwan.

Enligt premiärministern utgör Kinas anspråk på Taiwan ett ”existentiellt hot” mot Japan.

Kina reagerade kraftfullt på uttalandet. Den kinesiska regimen har kallat utspelet för ”chockerande” och uppmanat sina medborgare att avstå från att resa till Japan.

Samtidigt har stormakten stoppat all import av fisk och skaldjur från Japan.

Taiwan och Japan håller andan

Nu tycks situationen ha förvärrats ytterligare för både Japan och Taiwan. Länderna ser sin viktiga allierade USA utebli med reaktioner på den kinesiska regimens raseri. Det vittnar flera experter om efter att USA:s president Donald Trump talat i telefon med Kinas diktator Xi Jinping.

Dennis Wilder – som tidigare arbetat i den amerikanska underrättelsetjänsten och numera är professor vid Georgetown University – är en av dem som slår larm.

Wilder påpekar att Trump inte nämnde Taiwan över huvud taget i samtalet med Xi.

– Trumps tystnad i tvisten mellan Kina och Japan är verkligen nervskakande för både Taiwan och Japan, säger han till CNBC News.

Vill inte prata om konflikten

Alice Han, Kinachef på rådgivningsföretaget Greenvale, konstaterar att Trumpadministrationen är mycket ovillig att lyfta Taiwanfrågan i samtal med Kina.

– De fokuserar hellre på handelsrelationen mellan Washington och Peking, säger experten till CNBC.

Drew Thompson, professor vid S. Rajaratnam School of International Studies i Singapore, är dock övertygad om att USA skulle regagera kraftfullt om situationen förändrades. 

– Om Peking skulle trappa upp konflikten och börja använda militärt tvång, då skulle man se en mycket starkare reaktion från USA, säger han till kanalen.

LÄS MER: Kalldusch för Putin – Kina höjer priserna rejält 

Lovat att ingripa

Den kinesiska regimen ser Taiwan som en del av Kina och har hotat att "återta" ön med militära medel. USA levererar å sin sida vapen till Taiwan och har lovat att försvara ön.

Det är dock noterbart att Trumps föregångare, Joe Biden, intog en betydligt mer offensiv hållning gentemot Kinas aggression.

I maj 2022 uppgav Biden att USA kan ingripa militärt om Kina försöker erövra Taiwan med våld. 

– Ja, det är det vi åtagit oss, svarade Biden när en reporter frågade om han var villig att engagera sig militärt för att försvara Taiwan.

Det är oklart om Donald Trump kommer landa i samma slutsats.

LÄS OCKSÅ: ”Enorma framsteg” i fredsförhandlingarna 

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen