JUST NU: Nato-ledarens uppmaning till Putin

2022 05 09

Jens Stoltenberg ber återigen Vladimir Putin att dra tillbaka sina trupper och avsluta kriget

Den 9 maj innebär att Ryssland firar den dag då besegrade Nazityskland 1945.

Nu vädjar Natos generalsekreterare Jens Stoltenberg Vladimir Putin att använda dagen till att avsluta kriget, enligt en intervju i tyska Welt.

Står stadigt med Ukraina

– Jag uppmanar återigen president Putin den 9 maj att avsluta kriget omedelbart, dra tillbaka sina trupper från Ukraina och inleda fredsförhandlingar. Vi står stadigt vid Ukrainas sida och kommer att fortsätta hjälpa landet att hävda sin rätt till självförsvar, säger Jens Stoltenberg.

“Kommer sprida lögner”

Natos generalsekreterare var dock inte särskilt hoppfull.

– Jag förväntar mig att Putin den 9 maj i år igen kommer att sprida lögner om Nato och västvärlden som helhet, säger han.

Vill inte spekulera

Stoltenberg vill inte spekulera i om Putin kommer att meddela om upptrappning under dagen.

Vilket än så länge inte heller har visats sig vara fallet.

Putin anklagade Nato

Däremot kom de förväntade anklagelserna mot Nato och väst, där Putin menade att Nato hotade att invadera ryskt land. Han åsyftade då annekterade halvön Krim.

– Natoländerna ville inte lyssna på oss. De hade väldigt annorlunda planer, och vi förutsåg det. De planerade en invasion av vårt historiska land, inklusive Krim. Ryssland gav ett förebyggande avslag till aggression. Det var ett påtvinga lägligt och det enda rätta beslutet, säger Putin under sitt tal på Segerdagen enligt The Guradian.

Hyllade trupperna

Putin hyllade även sina militära trupper i Donbas och uppmanade dem att fortsätta slåss mot “nazisterna” för sitt moderland. 

Han kallade kriget för ett “heligt” krig, och därefter hölls en tyst minut för de soldater som stupade i kriget mot Nazityskland.

“Sätter Ryssland i en offerroll”

Enligt den ryska militärspecialisten Katarzyna Zisk var det förutsägbart att Väst skulle attackeras i kriget. Det var ur hennes perspektiv desto mer överraskande att ingen pro-västerländska förrädare i Ryssland hängdes för att markera mot de som ifrågasätter kriget.

– Han sätter Ryssland i en offerroll. Det är för att rättfärdiga och begripliggöra kriget, säger hon till BBC.

Foto: Nato

Text: Redaktionen


10 aug 26

Jättesmäll för stort parti – unik mätning är här

2026 08 10

Inför valet i september har en unik mätning släppts. 

Det handlar om en färsk prognos från SvD/Newsworthy, som är framtagen tillsammans med statistiker från Lunds och Uppsalas universitet.

Prognosen bygger på en modell som analyserar mönster i de senaste opinionsmätningarna och valen. Varje gång en ny opinionsmätning publiceras simulerar den 1 000 val för att ge en bild av partiernas potentiella väljarstöd på valdagen.

Sämsta på 20 år 

Den nya mätningen är en ordentlig kalldusch för Moderaterna och statsminister Ulf Kristersson. Enligt prognosen ser han ut att leda M till det sämsta valresultatet på över 20 år.

Modellen fastslår att Moderaterna sannolikt får omkring 17 procent, vilket är omkring två procentenheter sämre än förra riksdagsvalet.

Det är 85 procents sannolikhet att M gör sitt sämsta val på 20 år, fastslår Jens Finnäs, datajournalist och grundare av Newsworthy.

–  Det är en reell risk att de även kan hamna lägre än 2002-valet som gått till historien som något av ett katastrofval för M, säger han till SvD.

”Skulle ha lite magknip”

I valet 2002 fick Moderaterna 15,3 procent. Sannolikheten för att de hamnar under den siffran i årets val beräknas till omkring 20 procent, enligt modellen.

– Det är ungefär som att kasta en tärning och hoppas på en sexa. Jag skulle ha lite magknip över den siffran om jag var moderat, säger Jens Finnäs till tidningen.

ANDRA LÄSER: Två procent av svenskarna tror på fallande bostadspriser

Varnar för vänstersväng

Ulf Kristersson uttalade sig nyligen om opinionsläget. Han menar att oppositionens överläge beror på att de rödgrönas politik inte har ”synats i sömmarna”.

–Det är alldeles för få som granskar på allvar vad den mest vänstervridna regeringen någonsin i Sverige skulle betyda för ekonomi och säkerhet. Alltså Socialdemokraterna, Vänsterpartiet och Miljöpartiet, en helt unikt vänstervriden regering, sade statsministern i Ekots lördagsintervju.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Tysklands förbundskansler kan avsättas 

Foto: Magnus Liljegren resp Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


9 augusti 2026

Rysk kronjuvel utslagen – attackerade nyss Ukraina

2026 08 09

Ett ryskt S-400-system har slagits ut.

Det ryska S-400 Triumf-systemet har flera olika förmågor.

Det används främst som ett luftvärnssystem för att skjuta ner drönare och missiler.

Men det kan även skicka egna missiler mot måltavlor.

Under gårdagen användes ett S-400-system i Krasnodar för att avfyra missiler mot Ukraina – nu har det slagits ut, rapporterar Ukrainska Pravda.

Har slagits ut

Ukrainas styrkor för obemannade system slog till mot en rysk S-400 Triumf-luftvärnsposition i Gelendzjik i Krasnodar Kraj under natten mellan lördagen och söndagen.

Enligt styrkorna för obemannade system hade systemet avfyrat sex robotar mot Ukraina föregående dag.

Befälhavaren Robert “Magyar” Brovdi bekräftar attacken.

– Brovdi uppgav att S-400-systemet i närheten av Gelendzjik genomförde sex robotavfyrningar den 8 augusti mellan klockan 09:25 och 12:51. Efter den ukrainska drönarattacken brann positionen i cirka tre timmar, enligt Brovdi.

Övriga träffar

Dessutom rapporterar Ukrainas drönarstyrkor att de slagit till mot fyra andra ryska luftvärnsresurser under natten mellan lördagen och söndagen.

De har attackerat ett Tor-luftvärnssystem i Rostov oblast, ett Pantsir-S1-luftvärnssystem nära Jejsk, samt radarstationerna Podlyot-K1 och Kasta 2E2 i Rostov oblast. 

Läs mer: Tysklands förbundskansler kan avsättas

Ukraina köper missiler

Samtidigt kommer uppgifter på söndagen om att Ukraina har gjort ett stort inköp av försvarsmateriel från Turkiet.

Vapenöverföringen förväntas inledas i slutet av augusti, och innehåller bland annat 70 amerikanska ATACMS-missiler, rapporterar Kyiv Independent.

47 000 granater

Totalt innehåller vapenöverföringen:

- 70 M39 ATACMS-missiler.

- 12 M270 raketartillerisystem.

- Över 2 000 klustervapen.

- 47 000 haubitsgranater. 

Läs mer: Trump vänder allierad ryggen

Foto: A. Stutesman

Text: Redaktionen