Nato kan användas – för att stoppa gängvåldet

2023 10 06

Nato öppnar för att hjälpa Sverige med sprängdåden.

Gängkriminaliteten har uppmärksammats och debatterats stort i Sverige under den senaste tiden.

Det med anledning av de brutala våldsdåd som lett till att flera oskyldiga personer har förlorat livet.

Regeringen har tidigare öppnat för att använda Försvarsmakten för att få bukt med problematiken.

Nu öppnar även Nato för att bistå Sverige med hjälp, rapporterar Aftonbladet.

“Villiga att hjälpa”

Natos Staff Officer, Raffe Thein, är verksam på Natos center i Madrid där han bland annat arbetar med improviserade sprängmedel.

Thein öppnar för att Nato ska kunna bistå den svenska polisen om det behövs.

Man har tidigare hållit i utbildningar om bland annat sprängmedel.

– Skulle frågan dyka upp är Natocentret villigt att hjälpa svenska polisen också, säger han till tidningen.

Lite olika

Thein förklarar att trots att det är lite olika områden så finns det vissa likheter i hur man arbetar.

– I vårt fall militär personal, i deras fall polis. Den andra delen handlar om att försöka sätta dit de som gör det här. Det handlar om att samla in bevis och i grund och botten ha förmåga att stoppa dem som gör detta.

Satsar hårt

I samband med våldsutvecklingen har statsminister Ulf Kristersson (M) öppnat för att använda sig av militären för att stoppa gängvåldet.

Man har även meddelat att regeringen går på en ny kameraoffensiv som åtgärd.

– Kamerabevakning har en brottsförebyggande effekt, är ett effektivt verktyg i brottsutredningar och kan användas för att stoppa pågående brott, framhåller regeringen.

“Stor betydelse”

Justitieminister Gunnar Strömmer (M) ser positivt på beskedet.

– Detta har stor praktisk betydelse för att förhindra och förebygga fler skjutningar och sprängningar, säger han.

– Och polisens möjligheter att identifiera och lagföra kriminella förbättras avsevärt. Det handlar om att skapa enklare och tydligare regler.

Foto: M. Studzinski

Text: Redaktionen


JUST NU: Trump mycket upprörd – ”får aldrig inträffa igen”

2025 09 09

USA:s president Donald Trump  är mycket missnöjd med Israels attack mot Hamas högkvarter i Qatar.

Attacken, som dödade minst fem Hamasmedlemmar, har lett till irritation i Vita huset.

– Det var en ensidig attack mot en suverän stat som inte främjar Israels eller USA:s mål, säger Vita husets pressekreterare Karoline Leavitt i ett uttalande.

Leavitt berättar att president Trump har satt ned foten efter attacken.

– President Trump har talat med Qatars ledare och försäkrat Qatar att något liknande aldrig kommer att inträffa på deras territorium.

Samtalat med Netanyahu

Trump har pratat med Israels premiärminister Benjamin Netanyahu.

– Han har fört fram sina åsikter och de är mycket tydliga, säger Leavitt på en pressträff.

På frågan om attacken kommer att leda till några konsekvenser för Israel, svarar hon:

– Det är bara presidenten som kan fatta ett sådant beslut.

Anklagar USA för lögn

Vita huset hävdar att USA varnade Qatar innan attacken.

Uppgifterna tillbakavisas dock av den qatariska regimen.

– Samtalet från en amerikansk tjänsteman kom samtidigt som attacken pågick, säger Majed Al-Ansari, talespersonen för Qatars utrikesdepartement, enligt Reuters.

LÄS MER: “Betydligt värre än väntat” – stort bakslag i USA

Israel jublar

Israel har tagit på sig fullt ansvar för attacken.

– Tiden då terroristledare beviljades immunitet på vissa platser är förbi, säger premiärminister Benjamin Netanyahu enligt Reuters.

Oppositionsledaren Yair Lapid stödjer också den militära operationen. Han kallar attacken för en "exceptionell operation".

Qatar har fördömt attacken och emiren Sheikh Tamim bin Hamad Al-Thani har talat med Donald Trump.

– Qatar kommer att vidta alla nödvändiga åtgärder för att skydda sin säkerhet och bevara sin suveränitet, ska han ha sagt till den amerikanske presidenten.  

LÄS MER: Rysk vd hittad död – utan huvud

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


Sänker ytterligare en skatt

2025 09 09

Regeringen planerar att sänka arbetsgivaravgiften – den skatt som arbetsgivare betalar till staten baserat på den anställdes lön.

Arbetsgivaravgiften kommer att sänkas tillfälligt för unga från och med april 2026. Den tillfälliga sänkningen gäller till sista december 2027, erfar SVT.

Åtgärden beräknas kosta staten sex miljarder kronor.

Höjdes 2023

Arbetsgivaravgiften för personer mellan 19 och 23 år höjdes ordentligt 2023 – från 19,73 procent till 31,42 procent.

Höjningen kritiserades av bland annat Parks and Resorts, som äger Gröna Lund, Kolmården och Skara Sommarland.

–  Det betyder en kostnadsökning på ungefär 24 miljoner för vår del. Vi sysselsätter mellan 6 000 och 7 000 säsongsmedarbetare varje år och en väldigt stor andel är under 23 år, sade företagets vd till Tidningen Näringslivet.

Stefan Carlén, chefsekonom på Handelsanställdas förbund, konstaterade samtidigt att en sänkt arbetsgivaravgift för unga inte alltid leder till fler anställda.

– Den senaste rabatten har inte påverkat sysselsättningen. Att skattebetalare ska stå för att subventionera vinstdrivna företags lönekostnader är helt orimligt, sade han till Dagens Arena.

–  Vi har stora problem med välfärden och skulle kunna använda de pengarna till att anställda fler unga där.

LÄS MER: ”Kan spara 22 000 kronor” – Lidl går på offensiven

FAKTA: Arbetsgivaravgiften

- Full arbetsgivaravgift är 31,42 procent på den bruttolön och förmånsvärden som arbetsgivare betalar ut.

- På ersättning för arbete till personer som vid årets ingång har fyllt 66 år ska du bara betala ålderspensionsavgiften, 10,21 procent. På ersättning för arbete till personer som är födda 1937 eller tidigare ska du inte betala några arbetsgivaravgifter.

- Regeringen planerar att sänka arbetsgivaravgiften för unga mellan 19 och 23 år. Det är oklart hur stor sänkningen blir.

Källor: Skatteverket resp SVT

LÄS MER: Norge ändrar elpriset totalt – samma förslag finns i Sverige

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen