JUST NU: Nato agerar mot ryskt krigsfartyg

2023 03 13

Nato och Storbritannien spårar en rysk fregatt som befunnit sig nära brittiskt vatten.

Brittiska Royal Navy upptäckte ryssarna i närheten av brittiskt vatten i helgen och eskorterar i skrivande stund den ryska fregatten, rapporterar Sky News.

Enligt nyhetskanalen är det den brittiska fregatten HMS Portland som eskorterar det ryska krigsfartyget Amiral Flota Kasatonov. 

Det brittiska fartyget uppges ha identifierat ryssarna under söndagsmorgonen.

– HMS Portland  har sedan skuggat ryssarna genom Engelska kanalen, framhåller Sky News.

”Reagerar rutinmässigt”

– Kungliga flottan reagerar rutinmässigt på att eskortera krigsfartyg i vårt territorialvatten och de angränsande havsområdena för att säkerställa efterlevnad av sjölag och för att avskräcka elakartad aktivitet, säger det brittiska fartygets befälhavare Ed Moss-Ward i ett uttalande.

Befälhavaren betonar att den brittiska flottan tillsammans med Nato-allierade ständigt kontrollerar närliggande farvatten.

– Eskorten av den ryska gruppen, som vi genomfört tillsammans med allierade, visar prov på den kungliga marinen och Nato-alliansen engagemang för att upprätthålla sjösäkerheten. Det är avgörande för våra nationella intressen, säger Ed Moss-Ward.

Kan avfyra kryssningsrobotar

Den ryska fregatten Amiral Flota Kasatonov är kapabel att utföra långdistansattacker.

Under en militärövning i Vita havet – en vik i nordvästra Ryssland – avfyrade fregatten kryssningsroboten Kalibr. 

Kryssningsroboten kan avfyras mot mål både på land och ute till havs.

Roboten har en räckvidd på 1 500 kilometer, enligt det ryska försvarsdepartementet, 

Ryssland har vid upprepade tillfällen använt sig av Kalibr-robotar under kriget i Ukraina.

Stationerades i Medelhavet

Sedan början av förra året har den ryska fregatten varit verksam i Medelhavet. 

Den 7 februari 2022 stationerades Amiral Flota Kasatonov i östra Medelhavet tillsammans med andra ryska krigsfartyg.

Fartyget passerade genom Gibraltarsundet i onsdags.

– Natos krigsfartyg följde henne under hela resan, uppger Sky News.

Foto: President of Russia Office 

Text: Redaktionen


JUST NU: Kina ger chockbesked om Ryssland

2025 07 04

Kina har gett ett chockerande besked om Putins Ryssland.

Kinas utrikesminister Wang Yi har haft ett möte med EU:s utrikeschef Kaja Kallas.

I samband med mötet ska den kinesiske utrikesministern ha gett ett besked som lär väcka bestörtning i Ukraina och i många västländer.

Har gett chockbesked

Officiellt är Kina neutralt inställda till Putins krig mot Ukraina, även om det är känt att det förekommer mycket samarbete mellan Kina och Putinregimen.

Men i mötet med EU:s Kaja Kallas kom ett drastiskt och långtgående besked, rapporterar CNN.

– Kinas utrikesminister Wang Yi sade till EU:s högsta diplomat att Peking inte kan acceptera att Ryssland förlorar kriget mot Ukraina, enligt kanalen.

Wang Yi medgav alltså att Kina över huvud taget inte skulle kunna acceptera en rysk förlust i kriget.

Och det finns en specifik anledning till att den kinesiska regimen inte kan tolerera en rysk förlust i Ukraina.

– Det skulle tillåta USA att rikta sin fulla uppmärksamhet mot Kina, säger en officiell företrädare för landet som har kännedom om vad som sades på mötet, enligt kanalen.

Vid mötet med EU:s utrikeschef Kaja Kallas ska Kinas utrikesminister alltså ha medgett att landets officiella neutralitet till kriget i själva verket inte gäller.

Förnekar uppgifterna

Medgivandet ska enligt källan ha kommit under ett fyra timmar långt samtal om en lång rad olika frågor som gällde alltifrån cybersäkerhet till handelsbalans, Mellanöstern och Taiwan.

Wang Yis besked kan innebära att Peking vill se ett så utdraget krig som möjligt i Ukraina, just för att det hindrar USA från att fokusera fullt ut på Kina.

En talesperson för Kinas utrikesministerium förnekar dock att utrikesministern gett detta besked till EU:s utrikeschef.

– Kina är inte part i Ukrainafrågan. Kinas ståndpunkt i Ukrainakrisen är objektiv och konsekvent, det vill säga förhandling, vapenvila och fred. En utdragen Ukrainakris tjänar ingens intressen, hävdar talespersonen Mao Ning, enligt kanalen.

Men bakom kulisserna låter det alltså annorlunda, enligt kanalens källor.

Det är heller ingen hemlighet att banden mellan Kina och Ryssland tycks ha stärkts sedan Ryssland inledde sitt krig mot Ukraina.

Det har också kommit uppgifter om att kinesiska medborgare har deltagit i kriget på Rysslands sida, men Kina har förnekat all inblandning och har sagt sig uppmana kineser att inte delta i någon militär konflikt.

Foto: B Matangelo resp A Gigi

Text: Redaktionen


Elon Musk lanserar strategi – mot Trump

2025 07 04

Elon Musk lanserar en ny strategi med ”laserfokus” på att förändra USA.

Efter månader av samarbete har Elon Musk och Donald Trump hamnat i luven på varandra.

Samtidigt är Musk fast besluten att förändra det amerikanska samhället.

Nu överväger han en oväntad strategi för att ställa till problem för bland annat Donald Trump.

Lanserar strategi

Det är sedan tidigare känt att Musk överväger att starta ett nytt parti.

Men nu avslöjar Musk en mycket specifik strategi som han och det eventuella partiet skulle kunna ha för att förändra den amerikanska politiken.

Enligt Musk handlar det om att lägga laser-fokus på ett specifikt mål om partiet bildas och ställer upp i val.

– Ett sätt att genomföra detta vore att laserfokusera på bara 2 eller 3 platser i senaten och 8 till 10 distrikt i representanthuset, skriver Musk på X.

Enligt Elon Musk skulle han och det nya partiet, som han överväger att starta, alltså kunna söka en roll som vågmästare.

Det skulle räcka för att kunna få stor påverkan på politiken, menar han.

– Med tanke på de rakbladstunna legislativa marginalerna skulle det räcka för att fungera som den avgörande rösten för omtvistade lagar, och säkerställa att de tjänar folkets sanna vilja, menar Elon Musk.

Vill bryta upp tvåpartisystem

Om Elon Musk väljer att starta det nya partiet, som i så fall skulle få namnet America Party, så skulle målet alltså vara att bli vågmästare mellan republikaner och demokrater, och på så vis spela en avgörande roll.

Syftet skulle vara att bryta upp det amerikanska tvåpartisystemet, som Musk sarkastiskt kallar för ett ”enpartisystem”.

I ett annat inlägg på X har Musk gjort en omröstning om det nya partiet.

– Självständighetsdagen är det perfekta tillfället att fråga om ni vill ha självständighet från tvåpartisystemet (vissa skulle säga enpartisystemet). Borde vi bilda America Party? frågar han sina följare.

Elon Musk har varit starkt kritisk till Donald Trumps nya budget, och bland annat hävdat att den satsar pengar på föråldrade industrier samt går emot effektiviseringsmyndigheten Doges syfte att minska slöseriet med skattepengar.

Musk och Donald Trump har riktat hårda ord mot varandra efter att Musk lämnade sin roll som inofficiell ledare för just Doge.

Foto: Daniel Oberhaus (2018) resp Official White House Photo by Shealah Craighead

Text: Redaktionen