Nato-flygbas hotas – personal skickas hem

2024 08 23

Säkerhetsnivån har höjts på Natos flygbas i tyska Geilenkirchen.

En stor del av personalstyrkan har skickats hem med anledning av ett potentiellt hot mot flygbasen.

– Vi har höjt säkerhetsnivån vid Natos flygbas Geilenkirchen baserat på underrättelseinformation som indikerar ett potentiellt hot, framhåller Natos flygstyrka AWACS i ett uttalande.  

Vidare bekräftar man att en stor del av personastyrkan har lämnat anläggningen. 

– All personal som inte behövs för uppdrag har skickats hem som en försiktighetsåtgärd. Säkerheten för vår personal är vår högsta prioritet. Verksamheten fortsätter som planerat, står det i uttalandet.

”Terroraktion mycket sannolik”

Säkerhetsnivån har höjts till den näst högsta nivån ”Charlie”.

Enligt Natos definition av ”Charlie” tyder det på att en incident har inträffat eller att det finns bevis för att någon form av terroraktion mot alliansen är ”mycket sannolikt”.

Det rapporterar den tyska tidningen Der Westen.

En talesperson för flygbasen har uttalat sig om situationen.

– Det finns ingen anledning till oro. Personalen har skickats hem som en säkerhetsåtgärd, för att säkerställa att vi kan fortsätta våra kritiska operationer, säger talespersonen till tidningen.

”Ökat avsevärt”

Natobaser i Tyskland har varit särskilt utsatta för sabotage den senaste tiden.

Förra veckan spärrades en militärbas i Köln av på grund av ett misstänkt vattensabotage. Fem till sex personer visade tecken på förgiftning efter att ha druckit förorenat dricksvatten.

Nato har varnat för att Ryssland är kapabla att utföra sabotage- och cyberattacker mot försvarsalliansens verksamhet i Europa.

Underrättelsetjänster i Europa har även slagit larm.

– Ryssland har redan börjat att mer aktivt förbereda fördolda bombningar, brandattacker och skador på infrastruktur på europeisk mark, rapporterade Financial Times i maj med hänvisning till europeiska underrättelseuppgifter.

Thomas Haldenwang, chef för den tyska underrättelsetjänsten, bekräftade uppgifterna.

– Vi bedömer att risken för statligt kontrollerade sabotagehandlingar har ökat avsevärt.

Foto: Nato

Text: Redaktionen


07 aug 26

Stort regnoväder på väg

2026 08 07

Svalare väder med lägre temperaturer väntas under de kommande dagarna.

Under lördagen och söndagen beräknas temperaturer på omkring runt 20 grader i mellersta och södra Sverige.

I norr blir det svalare med 12–18 grader, uppger SMHI.

Stort regnoväder på väg 

Den som hoppas på sommarvärme efter helgen lär bli besviken.

Under måndagen drar ett omfattande regnområde in över nästan hela landet.

Lågtrycket från Norska havet drar med sig stora nederbördsmängder.

– I samband med det väntas regn i stora delar av landet och troligen även ganska blåsigt, framhåller SMHI.

Myndigheten flaggar dock för att det finns vissa oklara omständigheter.

– Prognosen för lågtryckets bana och djup är fortfarande lite osäker och därmed är det också lite osäkert hur mycket regn det blir, exakt vilka delar av landet som får del av regnet samt hur blåsigt det blir.

ANDRA LÄSER: Stor ökning för bostäder – högsta sedan pandemin

Varning utfärdad  

Under fredagen har SMHI utfärdat en gul varning för kraftigt regn i Norrbottens län.

Enligt myndigheten kan det falla uppemot 100 millimeter regn på vissa håll.

– Ett lågtryck med tillhörande regn och skurar stannar upp i området och ger långvarigt och tidvis kraftigt regn med risk för lokalt stora totala regnmängder, varnar SMHI.

Invånare i Norrbotten uppmanas att tänka på följande när ovädret drar in:        

- Översvämningar kan uppstå i exempelvis källare och dagvattensystem. Se över om du kan täta din källare, eller flytta på föremål som riskerar att skadas av vatten.

- Rensa hängrännor, dagvattenbrunnar och andra vattenvägar så att vattnet kan rinna bort obehindrat.

- Vägar och viadukter kan översvämmas, undvik att köra genom vattensamlingarna.

- Restider kan bli längre då det kan vara dålig sikt och risk för vattenplaning. Avsätt längre tid för din resa och anpassa hastigheten.

LÄS OCKSÅ: Tyskt jättefartyg attackerat

Foto: Joey Huang

Text: Redaktionen


07 aug 26

LARMET: Svensk rusning till Ryssland

2026 08 07

Sedan Rysslands fullskaliga invasion av Ukraina har svensk export till Ryssland begränsats kraftigt.

I enlighet med EU:s sanktioner får svenska företag inte exportera varor med dubbla användningsområden, exempelvis elektroniska produkter och maskiner.

Trots det har införelsen av känslig svensk teknik till Ryssland skjutit i höjden, enligt en kartläggning från analysföretaget Strider Technologies.

Sedan den fullskaliga invasionen inleddes 2022 har exporten av svensk teknik med dubbla användningsområden ökat med 455 procent jämfört med 2019–2021.

Förklaringen stavas Indien. Enligt rapporten uppges landet smuggla enorma mängder europeisk teknik till Ryssland.

– Utöver den lokala produktionen ger Indien Ryssland indirekt tillgång till avancerade komponenter och produkter med dubbla användningsområden som omfattas av europeiska exportkontroller, skriver Strider Technologies.

”Ursprung i europeiska ekonomier”

Indien exporterar bland annat vidare elektronik, maskiner, precisionsinstrument, transportutrustning, metaller och avancerade elektriska komponenter.

– En betydande del av exporten sker inom sektorer som normalt omfattas av internationella sanktionsregimer. Många av dessa varor har sitt ursprung i europeiska ekonomier innan de vidareexporteras via indiska mellanhänder, framhåller Strider Technologies.

ANDRA LÄSER: Ikoniskt cykelmärke i konkurs – efter 104 år

Stort frihandelsavtal

EU och Indien har nyligen enats om ett stort frihandelsavtal.

Avtalet beräknas öka EU:s handel med landet med mellan 8 och 8,5 miljarder euro. Den svenska exporten till Indien beräknas öka kraftigt. Det handlar bland annat om export inom tillverkningsindustrin, exempelvis maskiner, papper och stål.

– Beräkningar från 2023 visar att EU:s export kan öka betydligt i flera sektorer där Sverige redan idag har en betydande export till Indien, rapporterar Kommerskollegium.

– För övrig tillverkningsindustri beräknas EU:s export öka med 87 procent i det mer begränsade scenariot och med 154 procent i det mer omfattande scenariot. För pappersvaror är ökningen 93 respektive 154 procent, och för metaller 118 respektive 213 procent.

LÄS OCKSÅ: Rusning till Clas Ohlson

Foto: I. Lapyrin

Text: Redaktionen