Nato blixtinkallar till möte – massivt hot från Putin

2024 11 26

Luftkriget mellan Ukraina och Ryssland har eskalerat.

Efter ukrainska attacker med västtillverkade långdistansvapen svarade Ryssland med att avfyra en interkontinental ballistisk robot mot staden Dnipro.

En unik händelse i kriget.

Det är första gången som robottypen används i kriget. En interkontinental ballistisk robot har en räckvidd på över 5 000 kilometer och kapacitet att bära kärnvapen.

Putin hotar

Kort efter attacken uttalade sig Rysslands diktator Vladimir Putin om sitt nya vapen.

En ilsken Putin konstaterade att Moskva kan använda långdistansroboten mot länder som har tillåtit Ukraina att använda deras robotar för att beskjuta mål i Ryssland.

Det innebär att Putin hotar att attackera följande länder:

- USA

- Frankrike

- Storbritannien

Nato kallar till möte

Med anledning av Putins nya hot kallar Nato till ett extrainsatt möte.

Ambassadörer från Ukraina och Natos 32 medlemsländer ska träffas i Bryssel under tisdagen, rapporterar France24.

Ukrainsk vädjan 

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj har kallat den ryska robotattacken för den ”senaste vågen av rysk galenskap” och vädjat om leveranser av uppdaterade luftförsvarssystem för att möta det nya hotet.

Det är dock oklart om Nato kommer fatta beslut om några konkreta åtgärder under tisdagens möte.

– Mötet ger en möjlighet att diskutera den nuvarande säkerhetssituationen i Ukraina och kommer att innehålla genomgångar från ukrainska tjänstemän via videolänk, säger en tjänsteman vid försvarsalliansen enligt France24.

Frankrike öppnar för marksoldater

Tisdagens Natomöte sker också i ljuset av att Frankrikes utrikesminister Jean-Noël Barrot öppnat för att skicka marksoldater till Ukraina.

– Vi utesluter inte något alternativ, sade Barrot till BBC i helgen.

– Vi kommer att stödja Ukraina så intensivt och så länge det behövs. Varför? För att det är vår säkerhet som står på spel. Varje gång den ryska armén går framåt med en kvadratkilometer kommer hotet en kvadratkilometer närmare Europa.

Det är oklart om Frankrikes öppning kommer diskuteras under tisdagens möte.

Foto: Rysk attack Dnipro. Skärmdump sociala medier

Text: Redaktionen


21 jan 2026

”Spik i kistan” – Trumps mardröm står för dörren

2026 01 21

Donald Trump har sedan han åter tog plats i Vita huset gått fram med en hård linje, i många fall också mot sina allierade.

För ett par dagar sedan kom dock en rapport som visar att det är amerikanerna själva som drabbas hårdast av presidentens tuffa handelspolitik, vilket marcusoscarsson.se tidigare rapporterat om.

– Utländska exportörer sänkte inte sina priser i någon nämnvärd utsträckning som ett svar på USA:s tullhöjningar. Ökningen av tullintäkterna på 200 miljarder dollar motsvarar 200 miljarder dollar som utvinns från amerikanska företag och hushåll, fastslår Kiel Institute i en kartläggning.

Slår tillbaka mot Trump

Nu kommer ytterligare rapporter som visar att Donald Trumps aggressiva politik slår hårt mot det egna landet.

Forskning från elituniversitetet Harvard, med ekonomiprofessor Kenneth Rogoff i spetsen, visar att världsekonomin befinner sig i ett långsamt skifte, rapporterar DN.

Dollarn håller på att förlora sin roll som den dominerande globala valutan.

Och skiftet skyndas på av Donald Trumps jakt på att stärka USA:s roll som maktspelare i världen.

Det krympande förtroendet för den amerikanska administrationen skadar istället den inhemska valutan och försvagar USA:s roll i världen, menar ekonomiprofessorn.

LÄS MER: Swedbank varnar – ”Risken har stigit markant”

Grönland inget undantag

Donald Trumps senaste strid, i raden av presidentens många konflikter, gäller Grönland.

Trump har hotat med handelstullar för att få sin vilja igenom.

Men Harvardprofessorn framhåller att den nuvarande linjen främst kommer drabba USA.

– Jag tror att varje gång de här kriserna uppstår är det ännu en spik i kistan för dollarn, säger Kenneth Rogoff, till DN.

Börsen kan kollapsa

Ekonomiprofessorn varnar också för att börsen riskerar att kollapsa om ett tullkrig mellan USA och Europa blir verklighet.

Men i nuläget bedömer han ändå riskerna som relativt små.

– Om situationen eskalerar med motåtgärder från EU, ytterligare tullar från Trump och om EU faktiskt använder sitt ekonomiska kärnvapenalternativ, då kan börserna kollapsa, säger Kenneth Rogoff, till tidningen.

LÄS MER: Norge varnar för krig

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


21 jan 2026

S har bestämt sig – det blir SD

2026 01 21

Socialdemokraterna har bestämt sig.

Partiet pekar ut Sverigedemokraterna som sin huvudsakliga motståndare i valet 2026.

Det bekräftar Tobias Baudin, partisekreterare för Socialdemokraterna, rapporterar Expressen.

– Ulf Kristersson och Moderaterna är andrafiolen i Tidösamarbetet, det är därför vi väljer bort Moderaterna, säger han till tidningen.

"Råder ingen tvekan"

Redan i oktober kom uppgifter om att det hade börjat diskuteras i Socialdemokraterna vilket parti som ska utnämnas som Magdalena Anderssons (S) huvudsakliga motståndare till valet.

Nu har man alltså bestämt sig.

Tobias Baudin kallar valet “naturligt” eftersom SD är det näst största partiet i riksdagen. Sverigedemokraterna är dessutom största parti i Tidösamarbetet.

– Det råder ingen tvekan om vem som egentligen kommer att bestämma om Tidöpartierna vinner det här valet. Oavsett om Jimmie Åkesson blir statsminister eller inte så är det han som kommer att styra regeringen inifrån, säger Tobias Baudin. 

"Inte orimligt"

SD har kommenterat S-beskedet via partisekreterare Mattias Bäckström Johansson som säger att valet “inte är orimligt”, just med tanke på partiets storlek.

Även inför förra valet ville Socialdemokraterna i första hand mäta sig med Sverigedemokraterna. Inför några av de sista tv-sända debatterna tog S kontakt med SVT och TV4 i syfte att få Magdalena Andersson att debattera mot Jimmie Åkesson istället för Ulf Kristersson (M), uppgav Aftonbladet vid tillfället.

Då fick man inte gehör för önskemålet.

LÄS MER: Trump storhånar Nato

"Går bra i stora delar av landet"

I den senaste opinionsmätningen från Verian i mitten av januari uppgick Sverigedemokraternas väljarstöd till 21,3 procent. 

– Partiet går bra i stora delar av landet, med undantag för några av storstäderna. Stödet på 21,3 procent är nu bara 2,3 procentenheter lägre än vad regeringspartiernas stöd summerar till, framhöll Per Söderpalm, opinionsansvarig på Verian, i en kommentar då.

Moderaterna nådde 17,5 procent och Socialdemokraterna 33,8 procent.

LÄS MER: Över 18 000 svenska ägare – aktie sparkas ut från börsen

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen