Nato blixtinkallar till möte – massivt hot från Putin

2024 11 26

Luftkriget mellan Ukraina och Ryssland har eskalerat.

Efter ukrainska attacker med västtillverkade långdistansvapen svarade Ryssland med att avfyra en interkontinental ballistisk robot mot staden Dnipro.

En unik händelse i kriget.

Det är första gången som robottypen används i kriget. En interkontinental ballistisk robot har en räckvidd på över 5 000 kilometer och kapacitet att bära kärnvapen.

Putin hotar

Kort efter attacken uttalade sig Rysslands diktator Vladimir Putin om sitt nya vapen.

En ilsken Putin konstaterade att Moskva kan använda långdistansroboten mot länder som har tillåtit Ukraina att använda deras robotar för att beskjuta mål i Ryssland.

Det innebär att Putin hotar att attackera följande länder:

- USA

- Frankrike

- Storbritannien

Nato kallar till möte

Med anledning av Putins nya hot kallar Nato till ett extrainsatt möte.

Ambassadörer från Ukraina och Natos 32 medlemsländer ska träffas i Bryssel under tisdagen, rapporterar France24.

Ukrainsk vädjan 

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj har kallat den ryska robotattacken för den ”senaste vågen av rysk galenskap” och vädjat om leveranser av uppdaterade luftförsvarssystem för att möta det nya hotet.

Det är dock oklart om Nato kommer fatta beslut om några konkreta åtgärder under tisdagens möte.

– Mötet ger en möjlighet att diskutera den nuvarande säkerhetssituationen i Ukraina och kommer att innehålla genomgångar från ukrainska tjänstemän via videolänk, säger en tjänsteman vid försvarsalliansen enligt France24.

Frankrike öppnar för marksoldater

Tisdagens Natomöte sker också i ljuset av att Frankrikes utrikesminister Jean-Noël Barrot öppnat för att skicka marksoldater till Ukraina.

– Vi utesluter inte något alternativ, sade Barrot till BBC i helgen.

– Vi kommer att stödja Ukraina så intensivt och så länge det behövs. Varför? För att det är vår säkerhet som står på spel. Varje gång den ryska armén går framåt med en kvadratkilometer kommer hotet en kvadratkilometer närmare Europa.

Det är oklart om Frankrikes öppning kommer diskuteras under tisdagens möte.

Foto: Rysk attack Dnipro. Skärmdump sociala medier

Text: Redaktionen


Skarp uppmaning till alla som köper jordgubbar – tänk på två saker

2025 06 02

Jordgubbssäsongen knackar på dörren.

Men det gäller att vara på sin vakt när man handlar de röda bären.

Inför sommaren 2024 varnade polisen för att jordgubbsförsäljning genererar miljarder kronor till kriminella gäng. Nätverken använder bär- och jordgubbsförsäljning för att tvätta pengar.

Nu ger Jordbruksverket besked om vad som gäller under årets jordgubbssäsong. Och beskedet är tydligt: Kriminella står fortfarande bakom delar av jordgubbsförsäljningen.

Tony Nilssons, enhetschef på växt- och kontrollavdelningen vid Jordbruksverket, berättar att myndigheten kommer testa ett nytt upplägg för att komma åt kriminella försäljare.  

– I år har vi en betydligt tydligare satsning där vi samverkar med andra myndigheter. Det är generellt något positivt att vi gör, säger han till SvD.

– Jag är inte säker på att det kommer att leda till fler kontroller, men jag tänker att chansen är större att kontrollerna träffar rätt. Vi kan också se över fler saker i samband med kontrollen, fortsätter Nilsson.

Uppmanar köpare: Håll koll på två saker

Polisen kommer också kontrollera flera försäljngsstånd och butiker som säljer de röda bären. Under fjolåret gjorde polisen i region Bergslagen stora beslag i samband med insatser mot jordgubbsstånd.

Men myndigheternas brottsbekämpande arbete är inte tillräckligt.

Allmänheten uppmanas också att ta ansvar.

Enligt Jordbruksverket bör kunder vara extra uppmärksamma på två saker vid köp av de röda bären:

  • Bärkartongerna ska vara märkta med odlarens namn och adress. Kolla gärna så att samma namn och adress finns på den låda som konsumentförpackningarna står i.
  • Vid betalning med Swish – kolla så att numret är ett företagsnummer som börjar med 123.

FAKTA: Insatsen i polisregion Bergslagen 2024

- I Bergslagen gjorde polisen 14 besök på arbetsplatser/försäljngsstånd, vilket renderade i sju arbetsplatsinspektioner som resulterade i olika åtgärder.

- Polisen påträffade ett flertal barn som dels sålde och hanterade kontanter och ett barn som sade sig vara med varje dag vid försäljning.

- Fyra brott mot utlänningslagen anmäldes. En person togs i förvar och avvisades.

- En anmälan om ordningsförläggande på grund av användning av dubbdäck och en anmälan om ringa narkotikabrott upprättades också.

- Kronofogden utmätte sju olika bilar av värden 100 000 kr, 65 000 kr, 50 000 kr, 30 000 kr, 20 000 kr och 10 000 kr. Myndigheten utmätte även en gaffeltruck, 920 kronor i kontanter, guld i oklart värde, en cykel av värde 5 000 kr och två klockor med uppskattat värde 400 000 kr.

Källa: Polisen

Foto:  I. Pauliuchenka

Text: Redaktionen


JUST NU: Dramatiska uppgifter om Putin – kan ske i höst

2025 06 02

Den ryske historikern och författaren Juri Felsjtinski har gjort flera sensationella avslöjanden om Ryssland.

I början av 2000-talet släppte Felsjtinski och tidigare FSB-officeren Alexander Litvinenko boken ”Blowing up Russia”. I boken hävdar författarna att den ryska säkerhetstjänsten FSB låg bakom bombattentaten mot bostadshus i Ryssland 1999 för att legitimera en andra invasion av Tjetjenien och bana väg för Vladimir Putins maktövertagande.

Nu går Juri Felsjtinski ut med nya dramatiska uppgifter.

Enligt författaren planerar Putin en massiv attack mot Kyiv eller Baltikum i höst.

– Om vi ser ryska trupper samlas i Belarus igen, som i slutet av 2021, vet vi att Ryssland planerar antingen en andra invasion mot Kiev norrifrån. Eller, vilket är värre för Europa, kan Vladimir Putin öppna en andra front och invadera Litauen, säger Felsjtinski till YLE.

Varningen: Kommer utnyttja storövningen

Författaren hänvisar till att Ryssland planerar att genomföra den stora militärövningen Zapad i början av september.

Felsjtinski varnar för att Moskva kommer utnyttja övningen som förevändning för stora förflyttningar av trupper och militär utrustning.  

– Zapad 2021 blev en direkt förberedelse för invasionen av Ukraina 2022. Ryssland lämnade då kvar stora mängder trupper och materiel i Belarus efter övningens slut, säger han till kanalen.

LÄS MER: Historiker tvärsäker: Putinregimen kan falla på tre dagar

Natos östra flank höjer målsättningen

Under måndagen har stats- och regeringscheferna från de nordiska Natoländerna deltagit på ett toppmöte i Vilnius tillsammans med ledarna från östländerna i försvarsalliansen.

I ett gemensamt uttalande uppger länderna att de kommer arbeta för att 5 procent av BNP ska användas till försvarsutgifter och försvarsrelaterade investeringar, rapporterar Reuters.

LÄS MER: Trumpregeringen hyllar Sverige

Foto: President of Russia Office 

Text: Redaktionen