Mystiskt meddelande cirkulerar i Sverige

2023 09 05

Ett mystiskt sms har skickats ut till flera svenska telefonnummer den senaste tiden.

Avsändaren av textmeddelandet utgör sig för att vara ”Emma från Career Star”.

I sms:et skriver avsändaren att man söker efter unga människor i Sverige som är över 20 år.

– För att hjälpa apputvecklare att exponera sina appar och ladda upp innehåll för att öka synlighet, exponering och appnedladdning för bättre ranking i appbutiker, hävdas det.  

Avslutningsvis skriver ”Emma” att det rör sig om högst 90 minuters arbete per dag, fem dagar i veckan. Lönen uppges vara ”3 000 – 5 000 kronor per dag”.

Trendar på Google

Textmeddelandet har skickats till flera svenska nummer.

Det rapporterar SVT som granskat sökningar på sökmotorn Google och sociala medie-plattformen Tiktok.

– Enligt Google Trends har en tydlig ökning noterats under slutet av augusti för sökningar på ”Career Star”, och relaterade sökningar på ”sms”, ”Emma” och ”bluff”, framhåller tv-kanalen.

En liknande söktrend noteras bland unga användare på Tiktok.

Det händer om du svarar

SVT har även undersökt vad som händer om man svarar på sms:et.

Tv-kanalens reporter Henrik Sköld uppger att han får svar efter bara någon minut, men inte från ”Emma från Career Star”. Istället utger sig avsändaren för att heta ”Kim Minji”.

Efter en kortare sms-konversation skickar ”Kim Minji” en länk som avsändaren ombeds att klicka på för att få mer information om det påstådda jobbet.  Hon hävdar även att hon representerar ett svenskt marknadsföringsföretag i Stockholm.

Ett påstående som visar sig vara falskt när SVT kontaktar det svenska företaget.

Polisen uppmanar: Klicka inte

Textmeddelandet från ”Emma på Career Star” uppfyller många av de kriterier som polisen uppger att bedragare använder sig av för att lura personer.

På sin hemsida uppmanar polisen till misstänksamhet när man uppmanas att klicka på en länk och ange sina personliga koder.  

Vid bedrägeriförsök är det vanligt att mottagare  uppmanas att klicka på en länk där exempelvis en extra bokstav eller siffra lagts till i webbadressen. Den falska länken går sedan till en sida som är identisk eller snarlik med den ursprungliga.

– Du kan enkelt tro att det är den rätta webbadressen, men är helt i händerna på bedragare. Du känner dig trygg och är därför inte observant på samma sätt som vid till exempel okända länkar, framhåller polisen.

Vid ett klick på en okänd länk kan bedragare komma över flera känsliga uppgifter.

– Om du klickar på en okänd länk kan bedragare komma över dina lösenord och på så vis använda din identitet på nätet. Det kan även hända att internetanslutningen slutar att fungera, att datorn drabbas av virus eller att datorn till och med går sönder, understryker polisen.

Foto: Firmbee.com

Text: Redaktionen


“Köp inte deras prylar” – större teknikföretag nära konkurs

2025 11 23

Den årliga reaperioden kring Black Friday är kommen.

Mängder av företag sänker sina priser just nu för att locka kunder inför julhandeln.

Ett av dem, och som sannolikt kommer att erbjuda historiskt låga priser, är det större teknikbolaget iRobot som på senare år framför allt specialiserat sig på robotdammsugare.

I synnerhet är det den mycket populära Roomba, företaget stora flaggskepp, som kan bli extremt billig.

Men nu varnas kunder för att nappa på iRobots erbjudanden.

Anledningen är att företaget står på ruinens brant. Och går iRobot under blir deras robotar värdelösa, rapporterar Ekstra Bladet.

– Experter och teknikmedier världen över varnar nu konsumenter för att köpa Roomba, eftersom ett köp potentiellt är en biljett till ett sjunkande skepp. Företaget riskerar konkurs, uppger den danska tidningen.

Produkterna kan sluta fungera

iRobot grundades 1990 i USA. År 2021 hade företaget sålt över 40 miljoner hemrobotar över hela världen.

Krisen har dock eskalerat sedan ett planerat förvärv av giganten Amazon gick upp i rök tidigare i år. Någon plan B fanns inte och iRobot lämnades därmed med ett enormt skuldberg och utan någon väg framåt.

Den 1 december löper ett kritiskt låneavtal ut – och skulle kunna innebära slutet för företaget.

– En modern robotdammsugare är mer än bara hårdvara; den är starkt beroende av molntjänster, appstöd och löpande säkerhetsuppdateringar från tillverkaren, förklarar Ekstra Bladet.

Om iRobot lägger ned lär även deras servar stängas. Då står du där med en klump elektronik som varken kan styras via din telefon eller navigera optimalt i hemmet.

LÄS MER: ”Aktiverar beredskapsplan” – tung konkurs i Sverige

Kan bli oanvändbar om några veckor

Flera teknikmedier har nu gått från att avråda från iRobots produkter till att istället aktivt uppmana om att inte köpa dem just nu, skriver exempelvis danska Mere Mobil.

– Slutsatsen är därför tydlig: Oavsett hur bra Black Friday-erbjudandet på en Roomba än ser ut, är risken att produkten blir oanvändbar om några veckor helt enkelt för stor, konstaterar Ekstra Bladet.

LÄS MER: Har tiotusentals ägare – bolag kan försvinna från börsen

Foto: J. Żerdzicki resp Kindel Media

Text: Redaktionen


JUST NU: Rysk militärhelikopter nedskjuten – inne i Ryssland

2025 11 23

Ukraina säger sig ha lyckats med en unik bedrift.

Ukrainska drönaroperatörer fortsätter att träffa måltavlor i Ryssland.

Vanligtvis rör det sig om oljeraffinaderier, annan energiinfrastruktur eller militära måltavlor.

Men på söndagskvällen uppger Ukrainas specialstyrkor att de med hjälp av drönare har skjutit ner en rysk militärhelikopter – inne i Ryssland, rapporterar Kyiv Independent.

Första gången

Ukrainska styrkor har skjutit ner en rysk Mi-8-helikopter i Rostov-området med en "deep strike"-drönare.

Det uppger Ukrainas specialoperationsstyrkor SSO.

Operationen markerar första gången Ukraina har använt en "deep strike"-drönare för att skjuta ner en rysk Mi-8.

Helikoptern sköts ner nära Kuteynikovo i Rostov-regionen.

“Ändrar reglerna”

Så här lyder ett meddelande från de ukrainska specialstyrkorna:

– Vi ändrar spelets regler: nu är vi på jakt!

Mi-8 är en tvåmotorig, Sovjetdesignad helikopter som bland annat används i stor utsträckning för transport och stridsstöd.

Läs mer: Lukasjenko ger Ukraina oväntat glädjebesked

Oklart i Kupjansk

Samtidigt fortsätter de intensiva striderna på marken i Ukraina.

De kanske mest intensiva striderna pågår i Pokrovsk i Donetsk, och i Kupjansk nära Kharkiv.

Ryssland hävdar att de har tagit över Kupjansk – någonting som ukrainarna menar är falskt.

“Trycker tillbaka”

Tankesmedjan Institute for the Study of War förklarar.

– Ukrainska militära tjänstemän fortsätter att indikera att ukrainska styrkor trycker tillbaka ryska försök att inta Kupjansk – i motsats till upprepade ryska påståenden om att ha intagit staden, uppger ISW.

– Talespersonen för Ukrainas samlade styrkor – Joint Forces Task Force – överste Viktor Trehubov, uppgav den 21 november att ryska styrkor fortsätter att försöka infiltrera Kupjansk, men att antalet ryska soldater i den norra delen av staden har minskat.

Läs mer: Putin går emot Trump – har skickat 120 ryssar

Foto: By Vitaly V. Kuzmin - commons.wikimedia, CC BY-SA 4.0

Text: Redkationen