Mystiska örnattacker skakar Norge – ”fullständigt obegripligt”

2024 09 09

Kungsörnar går till attack.

På fem dagar har fyra örnattacker inträffat på fyra olika platser i Norge – från Svorkmo i norr till Tyin i mellersta Norge.

Den senaste attacken skedde i lördags. En 20 månader gammal flicka attackerades i Svorkmo.

– Örnen kom från ingenstans och tog tag i den lilla flickan. Då hoppade mamman in och tog tag i örnen, men fick kämpa för att få den att släppa taget. En granne fick också hjälpa till, säger flickans pappa till NRK.

Flickan var tvungen att sys i bakhuvudet och har skrapmärken från örnens klor under hakan och i ansiktet.

Långa attacker 

Lördagens incident var den fjärde örnattacken under förra veckan.

Kungsörnar, som är mellan 80 och 93 centimeter långa och har ett vingspann på över 2 meter, pekas ut som förövarna.

Vid flera tillfällen har örnarna, helt oprovocerat, attackerat från luften.

Angreppen har pågått i flera minuter.

En man som attackerats berättar att örnen gick till angrepp sex gånger och en kvinna uppger att hon attackerades i 20 minuter. Båda fick föras till sjukhus efter de traumatiska upplevelserna.

Experten förbryllad

Ornitologen och kungsörnsexperten Alv Ottar Folkestad är förbryllad.

I en intervju med NRK framhåller experten att ett dokumenterat fall av en kungsörn som attackerar en människa skulle betraktas som en sensation. Fyra attacker på fem dagar beskriver Ottar Folkestad som ”obegripligt”.

– Det verkar obegripligt att det här kan hända. Speciellt attacken mot barnet, säger han och fortsätter:

– Att örnen attackerar människor är så ovanligt att jag inte har funnit några uppgifter om sådana händelser, om man bortser från väldigt gamla historier som inte har bekräftats.

Fyra olika fåglar

Alv Ottar Folkestad har studerat bilder från samtliga attacker. Enligt experten tyder bilderna på att det rör sig om fyra olika fåglar som precis lämnat boet.

– Det är ren aggressivitet. Det har inget med jakt att göra. De betraktar inte människan som ett byte, säger Folkestad till NRK.

 Det som är mest troligt är att de har känt sig hotade. Att de är rädda för en varelse som de aldrig sett förut. Det som blir en attack utlöses av ett behov av att försvara sig själv.

En annan teori är att örnarna är sjuka, uppger experten.

– Vi har tidigare sett avvikande beteende för havsörnar efter sjukdomsfall.

Foto: J. Hynes

Text: Redaktionen


5 juli 2026

Biltema stoppas – får inte öppna

2026 07 05

Biltemas nya etablering har fått nej.

Lågpriskedjan satsar vidare med nya etableringar på flera platser i Sverige.

I maj öppnade Biltemas nyaste varuhus i Säffle.

Samtidigt har nya steg nyligen tagits mot att öppna varuhus i Köping och Falun.

Det goda samarbetet med iblandade parter har varit avgörande när det gäller förarbetet.

– Vi önskar naturligtvis att etableringsprocesser alltid kunde gå lika smidigt som denna, säger Martin Norrman, vd på Biltema Real Estate, i ett uttalande.

Stoppas i norr

Biltema önskar också att öppna ett varuhus i Kiruna.

Men planerna stoppas nu av mark- och miljödomstolen, rapporterar TV4.

Den föreslagna detaljplanen bedöms blockera renar från att röra sig mellan betesområde och kalvningsland.

– Det är inte handelsområdet i sig, utan planläggningen i övrigt som har varit problematisk för oss. Vi ser behov av gröna ventiler i den här staden, att det finns möjlighet för renar, men även andra djur, att kunna passera, säger Lars-Marcus Kuhmunen, ordförande i Gabna sameby, enligt kanalen.

Kommunen vill bygga

Från kommunens håll arbetar man för att få till ett Biltemavaruhus i staden.

Lösningar som stängsel och viadukter kan diskuteras för att få igenom etableringen, menar kommunen.

Men någon annan plats för varuhuset är svår att hitta, hävdar kommunalrådet Mats Taavenikuu (S).

– Marken har varit reserverad för stadsomvandlingen och för nya centrum under en ganska lång tid. Så det är viktigt för oss att vi får Biltema på plats, säger han, till kanalen.

Kommunen har överklagat beslutet till Mark- och miljööverdomstolen.

LÄS MER: 35 000 nya företag – stark vändning i Sverige

2 000 anställda

I Sverige finns det för närvarande 65 Biltemavaruhus, samtidigt som kedjan fortsätter att etablera sig på nya platser.

Antalet anställda är omkring 2 000 personer, på lågpriskedjan som startade i en källarlokal i Linköping redan 1963.

Till en början bestod verksamheten av postorderförsäljning av bildelar och biltillbehör.

1976 öppnade det första varuhuset i Linköping.

Huvudkontoret ligger i Partille i Göteborg.

LÄS OCKSÅ: Stor attack på gång i Europa - USA slår larm

Foto: Biltema

Text: Redaktionen


5 juli 2026

Enormt extremväder breder ut sig

2026 07 05

Utvecklingen är tydlig.

Antalet extremväder blir fler och fler.

Det är inte längesedan en historisk värmebölja låg över Europa, då flera nya värmekord slogs.

Nu breder en gigantisk marin värmebölja ut sig i Stilla havet, rapporterar Washington Post.

– Marina värmeböljor är perioder med ovanligt höga havstemperaturer som hotar livet i havet, förklarar SMHI.

– Dessa extremhändelser har förekommit historiskt, men blir nu allt vanligare på grund av den globala uppvärmningen.

Enormt stor

Den extrema värmen i Stilla havet sträcker sig nu över en yta som är åtta gånger större än USA. Det motsvarar drygt 13 procent av jordens yta, enligt Washington Post.

De ovanligt höga vattentemperaturerna, som väntas få omfattande effekter på vädret under lång tid, når från Peru till Filippinerna.

– Flera månaders värme kan innebära stor påverkan i vinter och vår, säger klimatforskaren Dillon Amaya, till tidningen.

Två anledningar

Bakom de extremt höga temperaturerna ligger två separata värmeböljor. Dels en i södra Stilla havet som tagit form på grund av väderfenomenet El Niño, som är ovanligt stark i år. Dels en värmebölja som vilar över norra Stilla havet.

I närtid väntas de extrema temperaturerna leda till en kraftig tyfon i de västra delarna av Stilla havet.

Dessutom tyder mycket på att en värmekupol är på väg att ta form över västra USA, enligt tidningen.

LÄS OCKSÅ: "Ingen brist på öl" - ryssar hånar Putins Ryssland

Ny värme över Europa

Samtidigt väntas en ny värmebölja över Europa.

I Spanien har de statliga myndigheterna gått ut med en orange varning inför veckan som ligger framför, rapporterar Euronews.

– Varningen gäller stora delar av landet när en andra värmebölja slår till, med temperaturer på uppemot 44 grader, uppger nyhetskanalen.

Östersjön

Det är inte bara världshaven som blir varmare. Samma tendens syns i Sveriges direkta närhet.

– Östersjön, som har värmts upp snabbare än något annat kustnära hav, är särskilt sårbar, uppger SMHI.

– För att skydda de marina miljöerna är det avgörande att minska utsläppen av växthusgaser och stärka skyddet för våra hav.

LÄS OCKSÅ: Stor attack på gång i Europa - USA slår larm

Foto: fiquetdidier1

Text: Redaktionen