29okt2025

Mystisk smäll i huvudstaden

2024 04 13

En hög smäll har hörts i huvudstaden men polisen har inte hittat någon förklaring.

Det är i Solna i de nordvästra delarna av Stockholm som polisen nu är förvirrad.

Detta efter att ett mycket högt ljud har hörts av allmänheten.

Man har inte hittat någonting som kan förklara ljudet eller ge några detaljer kring vad det kan röra sig om.

Det meddelar polisen.

I rivningsobjekt

Ljudet ska ha kommit från ett rivningsobjekt tidigt på lördagskvällen.

– En hög smäll har hörts från ett rivningsobjekt i Skytteholm, meddelar polisen angående händelsen.

– När polisen söker igenom det aktuella huset som är en kontorsbyggnad där det inte längre finns någon verksamhet hittas inga spår av någon detonation eller annat som förklara ljudet. 

Obehöriga i byggnaden

Polisen har inte kommit till någon konkret slutsats gällande vad ljudet kom ifrån.

Det var så pass högt att man reagerade och tog sig till platsen för att utreda vad som kan ha varit någon slags explosion, men inga fynd gjordes på plats.

– Det finns däremot uppgifter om att obehöriga har rört sig i byggnaden och därför skrivs en anmälan om olaga intrång, förklarar polisen.

Stal elcyklar

En situation som polisen har haft det desto enklare att lista ut har ägt rum i Uppsala.

Där har två gärningspersoner blivit påkomna.

– Två elcyklar i beslag efter att två personer blivit påkomna i samband med källarinbrott, meddelar polisen via sin webbsida.

I källare

Det var i en källare som de två gärningspersonerna anträffades mitt i gärningen av allmänheten.

– En kvinna i 30-årsåldern och en man i 25-årsåldern blev påkomna av allmänhet när de olovligen tagit sig in i en källare i området Kåbo i Uppsala. 

– Patruller beordrades till platsen. I ärendet har två förmodat stulna elcyklar tagits i beslag. Anmälan är upprättad, de två personerna ovan misstänks för stöld alternativt häleri.

Även i Stockholm har stöldförsök noterats.

– Två män i 25-årsåldern och en man i 45-årsåldern grips av butikskontrollanter i en butik på Biblioteksgatan där männen försökt stjäla parfymer. Gripandena övertas av polisen. I nuläget är stöldgodsets värde okänt.

Foto: A. Hunko

Text: Redaktionen


26 juli 2026

Viktigt att alltid ha i bilen – kostar 50 kronor på Biltema

2026 07 26

En liten pryl från Biltema kan vara viktig att ha i bilen om olyckan är framme.

Under sommarmånaderna är många svenskar ute och bilar, både i Sverige och utomlands.

Hav och sjöar lockar under varma dagar, och ibland händer det att bilister hamnar i vattnet.

Även om det inte händer så ofta är det viktigt att veta vad man ska göra om olyckan är framme. Då är det viktigt att agera snabbt för att kunna ta sig ut ur bilen och rädda livet.

Testar olika sätt

Den tyska bilorganisationen ADAC har gjort tester på en anläggning som hör till landets försvarsmakt.

Syftet med experimentet var att ta reda på det bästa sättet att ta sig ut ur bilen om den hamnar i vatten. Testpersonen var en utbildad dykare som testade flera olika alternativ.

– En person som är stressad i kallt vatten skulle ha liten chans att överleva under dessa förhållanden, framhåller organisationen i ett uttalande.

LÄS OCKSÅ: Rusning efter populärt fordon

Öppna inte dörren

Att försöka öppna bildörrarna under vatten är inte att rekommendera, enligt testet. Anledningen är det höga trycket.

– Att ta sig ut genom dörren är bekant från actionfilmer, men det är ett scenario som inte kan rekommenderas under några omständigheter, framhåller den tyska organisationen.

– Till en början kunde bilarnas dörrar inte öppnas alls och även efter att trycket jämnats ut under vattnet var detta endast möjligt med största ansträngning.

Öppnar rutorna snabbt 

Testets resultat visar istället att det bästa sättet att ta sig ur, om bilen hamnar i vatten och sjunker, är genom att försöka öppna sidorutorna så snabbt som möjligt. De elektriska fönsterhissarna ska fungera även under vatten.

Om det mot förmodan inte skulle gå rekommenderar ADAC att man har en nödhammare, som bland annat finns att köpa för 50 kronor på Biltema, liggande i bilen. På så sätt kan en ruta krossas vilket skapar en väg ut ur den sjunkande bilen.

– Det kan vara logiskt att placera en bandskärare i kombination med en nödhammare inom räckhåll, framhåller ADAC.

LÄS MER: Billigare elbilar på väg i Europa

Foto: Jeshoots.com

Text: Redaktionen


27 juli 2026

Sämst mat i hela världen – svenskt favoritland sågas

2026 07 27

Mat- och restaurangupplevelsen är en avgörande faktor när svenskar bestämmer vart de ska resa.

Det framgår av en ny undersökning från Ticket. Enligt resebyrån uppger 33 procent att maten är så pass viktig att det påverkar valet av destination.

Fyra av tio svenskar är dessutom överens om vilket land som har det bästa köket: Italien.

Italien har länge varit en självklar matdestination och fortsätter att locka resenärer med allt från pasta och pizza till lokala delikatesser och vinregioner, säger Louise Jellvi, produktchef på Ticket, i en kommentar.

Turistmagnet i botten

Pizza, pasta och gelato tycks alltså gå hem hos svenska folket. 

Det gör däremot inte fish and chips, meat pie eller ägg och bacon.

Trots att över 800 00 svenskar besöker de brittiska öarna varje år, de flesta av dem turistmagneten London, rankas maten som den sämsta.

Uppenbarligen är det inte restaurangerna som lockar svenskarna till England.

– Samtidigt ser vi att matupplevelser spelar en allt större roll när svenskarna väljer resmål. För många är maten en viktig del av semesterupplevelsen och ett sätt att upptäcka destinationens kultur, säger Louise Jellvi.

Sist även i fjol

England hamnade sist på samma lista även förra året. Italien befäster samtidigt förstaplatsen. 

Klättrat på listan har dock Frankrike gjort, från en femteplacering i fjol till en andraplats i år. 

Noterbart är att USA fanns med på topp 10-listan över bäst mat i världen förra året men anses 2026 har näst sämst mat, efter England.

– USA håller sig också kvar på listan tack vare sitt varierade kök med influenser från hela världen, menade Ticket var skälet till placeringen 2025.

Länderna med bäst mat 2026:

  1. Italien
  2. Frankrike
  3. Japan

Länderna med sämst mat 2026:

  1. England
  2. USA
  3. Tyskland

Topp 10 bäst mat 2025:

  1. Italien
  2. Grekland
  3. Japan
  4. Sverige
  5. Frankrike
  6. Thailand
  7. Turkiet
  8. Spanien
  9. USA
  10. Mexiko

Källa: Ticket/Yougov/Sifo

Foto: A. Haney

Text: Redaktionen