JUST NU: Myndighet utfärdar varning till alla som vill köpa villa

2022 11 29

Många hushåll som tog ett nytt lån för att köpa villa förra året riskerar att gå minus – varje månad.

Det framhåller Finansinspektionen, FI, som nu varnar alla som planerar att köpa villa att se upp, rapporterar Sveriges Radio.

Vid ett scenario med lägre tillväxt och rörliga boräntor på 5,25 procent kan så många som vart sjunde hushåll med nya lån hamna i ett läge där utgifterna överstiger inkomsterna.

– De tog jättestora lån för priserna var höga och de har inte så höga inkomster. De pressas av en kombination av hög inflation, men framför allt stigande räntor och elpriser, säger Henrik Braconier, chefsekonom på FI.

Han tillägger:

– Det gör att många av de här bolånetagarna som köpte villa kommer att ha utgifter för att leva och betala ränta och amortering som är större än deras inkomster.

Låna från släktingar eller pausa amorteringen

Gruppen som FI har analyserat är de som tog ett bolån under fjolåret. Utöver vart sjunde hushåll, eller 14 procent, som beräknas inte kunna betala sina utgifter är prognosen att ytterligare 20 procent kommer att leva precis på marginalen.

– Det är en mer pressad situation för hushållen än vad vi sett på väldigt länge, och på så sätt är vi oroliga, säger Henrik Braconier till SR.

Han konstaterar samtidigt att sparpengar, lån från släktingar eller en tillfällig amorteringspaus från banken kan vara lösningar för att klara ekonomin.

Minskat risktagande

Finansinspektionen slår fast att att stigande räntor och en svagare ekonomi ökar de finansiella stabilitetsriskerna. 

En konsekvens är minskat konsumtionsutrymme för hushållen och en negativ ekonomisk utveckling.

− Viljan att ta risk har nu minskat. Det kan dämpa stabilitetsriskerna på sikt, men hastiga nedgångar i tillgångspriser och en ekonomisk inbromsning innebär i det korta perspektivet högre risker för den finansiella stabiliteten, säger Susanna Grufman, vikarierande generaldirektör på Finansinspektionen, i ett pressmeddelande.

– Det är därför viktigt att bankerna fortsätter att ha stora buffertar.

"Behöver minska sin skuldsättning"

Stora skulder gör också den kommersiella fastighetssektorn känslig för stigande räntor, skriver myndigheten på sin hemsida.

När investerarna inte längre vill ta risker i samma utsträckning blir det både svårare och dyrare för många fastighetsbolag att refinansiera sina skulder.

– Flera högt belånade fastighetsföretag behöver därför minska sin skuldsättning. Denna anpassning är nödvändig men görs i ett läge när sektorn redan är pressad. Bankerna har stora exponeringar mot fastighetssektorn. Men de har också stora kapitalbuffertar vilket skapar motståndskraft och kapacitet av att stödja kreditvärdiga företag, framhåller FI.

Foto: I. Rafith

Text: Redaktionen


Danmark har läxat upp USA

2025 05 10

Enligt uppgifter till The Wall Street Journal avser USA att öka spionaget mot Grönland, som tillhör det danska kungariket.

Uppgifterna har väckt starka reaktioner i Danmark. Den danska underrättelsetjänsten, PET, har konstaterat att det föreligger ett ökat hot om spionage efter att artikeln publicerats.

Nu har Danmark kontaktat USA.

Det bekräftar statsminister Mette Frederiksen.

– Det här är rykten i en internationell tidning, och som ni vet har vår utrikesminister redan haft ett samtal med USA. Självklart kan man inte spionera på en allierad, säger hon enligt nyhetsbyrån Ritzau.  

Danmarks utrikesminister Lars Løkke Rasmussen betonar att den danska regeringen har varit mycket tydlig i sin kommunikation.

– Det avgörande är att vi signalerat mycket tydligt till amerikanerna att kungarikets interna angelägenheter är kungarikets interna angelägenheter. Vi betraktar oss inte bara som en nära allierad till USA, vi är en nära allierad. Och därför kan vi naturligtvis inte tolerera om folk börjar spionera på varandra, säger han enligt TV2.

Utrikesministern betonar att det danska budskapet förmedlats till  den tillförordnade amerikanska ambassadören i Danmark, Jennifer Hall Godfrey, och att detta budskap nu sprids vidare i Washington.

Hotbild kvarstår

USA:s president Donald Trump har vid flera tillfällen framhållit att han vill se Grönland som en del av USA. Presidenten har dessutom vägrat att utesluta användning av militärt våld för att ta kontroll över världens största ö.

– För den nationella säkerhetens skull och för friheten i hela världen anser USA att ägande och kontroll av Grönland är av största vikt, har Trump utryckt på sin sociala medieplattform Truth Social.

USA har i dag en stor militär närvaro på Grönland. År 1951 ingicks ett försvarsavtal med Danmark som gav USA en betydande roll i försvaret av territoriet, inklusive rätten att bygga och upprätthålla militärbaser.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet Official White House Photo by Shealah Craighead

Text: Redaktionen


TYSKLAND HÄVDAR: Stort genombrott i Ukraina – inom två dagar

2025 05 09

Tysklands nya förbundskansler Friedrich Merz tror att en vapenvila i Ukraina kan träda i kraft inom två dagar.

Det rapporterar den tyska Bild.  

– Jag har stort hopp om att det kommer att nås en överenskommelse om eldupphör i Ukraina i helgen, säger Merz enligt tidningen.

– Med tanke på den tre dagar långa vapenvilan som Ryssland utlyst finns det stor chans att den kommer att förlängas till 30 dagar och att förhandlingar om ett fredsavtal sedan kan inledas, fortsätter förbundskanslern.

Vidare meddelar Merz att han skrivit under ett förslag om eldupphör tillsammans med Frankrikes president Emmanuel Macron, Polens premiärminister Donald Tusk och den brittiske premiärministern Keir Starmer.

– Det är i stort sett identiskt med det amerikanska förslaget. Vi hoppas verkligen att detta också kommer att accepteras av den ryska sidan, säger förbundskanslern och tillägger:

– Bollen ligger helt och hållet hos Moskva.

Zelenskyj ger besked om toppmötet

Samtidigt meddelar Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj att Ukraina ska anordna ett toppmöte med flera europeiska ledare på lördag.

– Vi förbereder oss för att träffa ledarna i ”Koalitionen av villiga länder”, säger Zelenskyj i ett uttalande.

Koalitionen består av ett 30-tal länder som arbetar för en hållbar fred i Ukraina. Sverige är ett av flera Natoländer i gruppen. USA tillhör inte koalitionen.

Foto: President of Ukraine

Text: Redaktionen