Mycket smittsam sjukdom ökar kraftigt i Sverige

2024 09 06

En av de mest smittsamma sjukdomarna som finns har ökat kraftigt i Sverige i år, och nu riktas en uppmaning till föräldrar.

Hittills under 2024 har det noterats fler fall än de fyra föregående åren tillsammans.

Det handlar om mässling, en sjukdom som många svenskar är skyddade mot men som bland annat kan vara väldigt farlig för spädbarn, rapporterar SVT.

Sjukdomen är också väldigt smittsam.

En av världens mest smittsamma sjukdomar

Hittills under 2024 har det registrerats 24 fall i Sverige, vilket kan jämföras med 21 fall under de fyra föregående åren tillsammans. Den här veckan har ett nytt fall registrerats i Stockholm.

De drabbade har i regel smittats utomlands i samband med resor, men situationen tas på stort allvar eftersom sjukdomen är en av de mest smittsamma som över huvud taget finns.

– Det räcker med att en person varit i ett rum i smittsamt skede, man kommer in i rummet och det är inom två timmar för att man ska kunna bli smittad, om man inte har ett skydd, säger smittskyddsläkare Maria Rotzén Östlund till kanalen.

Hon vill nu rikta en uppmaning till föräldrar som planerar att resa utomlands.

Viktigt råd till föräldrar

Mässling ingår idag i vaccinationsprogrammet för barn.

Men föräldrar som ska resa utomlands med små barn som ännu inte har blivit vaccinerade uppmanas att kontakta vården.

Mässling är framför allt farligt för spädbarn, rapporterar kanalen.

– Små barn under 18 månader. Det är då man får sin första dos vaccin. Så ska man resa med ett litet barn så bör man diskutera med sin barnavårdscentral eller med en vaccinmottagning om det är så att man ska ge den första dosen lite i förskott, Maria Rotzén Östlund till SVT.

England, Tyskland och Rumänien är exempel på länder som har haft utbrott av mässling under året.

Sjukdomen kan bli allvarlig

Enligt vårdsajten 1177 är mässling en mycket smittsam virussjukdom som bland annat orsakar hög feber och utslag på kroppen.

Sjukdomen kan bli mycket allvarlig och i värsta fall livshotande.

I Europa har antalet fall ökat de senaste åren, därför är det extra viktigt att vara vaccinerad när man reser.

Mässling kan också ge komplikationer i form av öroninflammation, bihåleinflammation eller lunginflammation. I vissa fall kan det även leda till hjärninflammation, men det är ovanligt.

Risken för ett större mässlingsutbrott i Sverige är låg eftersom de flesta är vaccinerade eller immuna.

Foto: Emil Langvad Region Skåne

Text: Redaktionen


JUST NU: Putins hemliga krets avslöjad – mitt i Moskva

2025 11 16

Putins hemliga krets finns samlad på en plats i Moskva.

Putinregimen är extremt noggrann med säkerheten kring den politiska elit som omger Vladimir Putin.

Men nu avslöjas var denna elit bor – i en hemlig och hårt övervakad ”elitby” mitt i Moskva.

Hemlig by mitt i Moskva

Oberoende ryska medier har avslöjat en hemlig ”elitby” som övervakas av den ryska federala skyddstjänsten FSO, rapporterar Iltalehti.

Byn ligger mitt i Moskva, i Vorobyvye Gory-regionen, och övervakas av den ryska federala skyddstjänsten FSO.

I området bor Vladimir Putins innersta krets, och byn har varit stängd för utomstående i årtionden, rapporterar tidningen, som hänvisar till en granskning från det oberoende mediet Projekt.

Det är Vladimir Putin själv som beslutar vem som får bo i området. Bara Putins egna förtrogna kan komma ifråga.

Bland de boende i området finns bland annat säkerhetsrådets sekreterare Sergej Sjojgu, befälhavaren för de väpnade styrkorna Valerij Gerasimov och flera oligarker nära Putin, enligt tidningen.

LÄS OCKSÅ: Putinallierad halverar sitt stöd - tung smäll för Ryssland

Samlar Putins elit

Bostadsområdet beskrivs som ett ”datjparadis”. ”Datja” är ett ryskt begrepp som syftar på sommarbostäder, alltifrån enklare stugor till lyxiga villor.

– Datjorna byggdes på 1950-talet för medlemmar av centralkommittén i Sovjetunionens kommunistiska parti, rapporterar tidningen.

Villorna hyrs i hemlighet ut av FSO till utvalda personer.

Hyran sägs uppgå till motsvarande drygt 33 000 euro i månaden.

Bland de boende i området finns också oligarker som Roman Abramovitj, Gennadij Timtjenko, Dmitrij Mazepin och Ruslan Baisarov, enligt tidningen. Även Kazakstans tidigare president Nursultan Nazarbajev har en villa i den hemliga elitbyn.

Putin gömmer sig i skogen

Huruvida Putin själv brukar uppehålla sig i det hemliga området framgår inte.

Det har tidigare rapporterats att Putin har blivit allt mer paranoid på senare år och att han av säkerhetsskäl har börjat undvika vissa lyxresidens som han tidigare har använt.

De senaste rapporterna gör gällande att Putin uppehåller sig i Valdaj-skogen mellan Moskva och Sankt Petersburg, omgiven av 14 luftvärnssystem, vilket MarcusOscarsson.se tidigare har rapporterat om.

LÄS OCKSÅ: Himlen lyser upp - Ryssland attackerat

Foto: President of Russia Office resp Cattu

Text: Redaktionen


16 november 2025

JUST NU: Åkesson till angrepp – ”De får ge sig”

2025 11 16

Jimmie Åkesson (SD) går till angrepp.

Den senaste tiden har Tidöpartierna framstått som mer splittrade än vanligt.

Nu går Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson till angrepp mot ett annat Tidöparti – och menar att de ”får ge sig”.

Går till angrepp

Åkesson vill att SD-företrädare ska undvika alltför spetsiga utspel i valrörelsen 2026, rapporterar DN.

Trots det går Åkesson nu själv till angrepp – mot Liberalerna, som ingår i Tidösamarbetet tillsammans med SD.

Liberalerna säger nej till att sitta med i eller stödja en regering där SD ingår, och har bland annat framfört argumentet att SD ”inte kan bete sig”, bland annat med hänvisning till TV4:s avslöjande om SD:s så kallade trollfabrik.

Jimmie Åkesson totalsågar det argumentet.

– Om vi hade betett oss som Liberalerna kanske vi också hade haft två procent i opinionsmätningarna snarare än 20 procent. Jag vet inte om det är så mycket mer eftersträvansvärt, säger Jimmie Åkesson till tidningen.

Samtidigt menar han att L ”får ge sig”.

LÄS OCKSÅ: Saab får jätteorder

”De får ge sig”

Åkesson är inte orolig för att Tidösamarbetet håller på att krackelera, trots motstridiga ultimatum från hans eget parti och L.

SD kräver att få sitta med i regeringen.

Och L kommer att få ge sig, menar SD-ledaren.

– Om de kommer in i riksdagen och får fyra procent och vi fortsatt är det största partiet i regeringsunderlaget, då är det rimliga är att de får ge sig, säger Jimmie Åkesson till tidningen.

Oenigheten inom Tidösamarbetet har också förstärkts av att Ebba Busch (KD) nyligen gav uttryck för att hon var öppen för ett visst samarbete över blockgränsen med S.

Kristersson inte orolig

SD har gett beskedet att man efter valet 2026 antingen kommer att sitta med i en regering, eller gå i opposition. Att fortsätta som stödparti utan egna ministerposter är alltså inte aktuellt.

Men Liberalerna säger alltså nej till att sitta med i eller stödja en regering där SD ingår.

– Vi har en regering som fungerar och ett Tidöavtal som fungerar just för att det är de borgerliga partierna som sitter i regering och ett gott samarbete med Sverigedemokraterna, har Simona Mohamsson (L) sagt, enligt SVT.

Statsminister Ulf Kristersson (M) har dock sagt att han inte är oroad.

– Vi kommer att få ihop det även efter nästa val, har Kristersson sagt, enligt kanalen.

LÄS OCKSÅ: UPPMANINGEN: Så mycket kontanter måste du ha hemma

Foto: Magnus Liljegren Regeringskansliet

Text: Redaktionen