Glatt besked för Magdalena Andersson

2022 11 01

Magdalena Andersson får fortsatt beröm när både SVT/Novus och Expressen/Sifo presenterar nya opinionssiffror.

Magdalena Andersson må ha tappat posten som statsminister och regeringsföreträdare.

I en ny mätning från Expressen/Sifo framgår ändå att hon fortsatt är den partiledaren som merparten av de tillfrågade har störst förtroende för.

58 procent anger att de har ganska eller stort förtroende för S-ledaren, att jämföra med M-ledaren Ulf Kristersson som noteras för 38 procent.

Ökat under Ukrainakrig

– Ulf Kristerssons siffra är inte så mycket lägre än vad Magdalena Andersson hade när hon tillträdde, framhåller Toivo Sjörén, opinionschef på Kantar Public som har låtit utföra Sifo-mätningen, för tidningen.

Han tillägger:

– Sen har hon ökat under kriget i Ukraina.

Kvinnor mer negativa till nya regeringen

Undersökningen från opinionsföretaget ger också vid handen att kvinnor är mer negativa till ny nybildade regeringen än vad män är.

I ännu en färsk undersökning framkommer att Liberalernas partiledare Johan Pehrson tappar förtroende medan Centerpartiets Annie Lööf ökar. Det visar en SVT/Novus-undersökning om partiledarförtroende.

Marja Lemne, statsvetare, framhåller att L-ledarens tapp föga förvånande beror på valet av samarbetspartner: Moderaterna, Kristdemokraterna och Sverigedemokraterna.

– Det har funnits ett motstånd både inom hans eget parti och andra över att man återigen bytt sida, poängterar hon för kanalen.

Enligt Novus sa sig 14 procent ha mycket eller ganska stort förtroende för Johan Pehrson, att jämföra med 21 procent som gav samma omdöme i augusti.

Motsvarande siffror för avgående C-ledaren Annie Lööf var 29 respektive 22 procent.

 

MÄTNINGEN FRÅN SVT/NOVUS

Så många har ganska eller mycket stort förtroende för partiledarna (siffran inom parentes från mätningen i augusti)

Magdalena Andersson (S): 54 procent (54)

Ulf Kristersson (M): 37 procent (36)

Jimmie Åkesson (SD): 32 procent (29)

Ebba Busch (KD): 30 procent (29)

Annie Lööf (C): 29 procent (22)

Nooshi Dadgostar (V): 23 procent (23)

Johan Pehrson (L): 14 procent (21)

Per Bolund (MP): 12 procent (11)

Märta Stenevi (MP): 12 procent (10)

Källa: SVT/Novus

Foto: Socialdemokraterna resp-A. Adolfsson Moderaterna

Text: Redaktionen


Ny skatt på ingång – kan bli unikt hög i Sverige

2026 02 11

En ny “EU-skatt” kan bli en rejäl smäll för Sverige.

EU-kommissionen föreslår att unionens elnät ska knytas ihop.

Uppemot 25 procent av medlemsländernas så kallade flaskhalsintäkter ska användas till gemensamma projekt, lyder förslaget.

Då riskerar Sverige att få den högsta notan i hela EU, rapporterar SR.

– Det är alltså inte okej att indirekt införa en slags EU-skatt här, säger energi- och näringsminister Ebba Busch (KD) till radion.

Kan betala två tredjedelar av allt

Flaskhalsavgifterna tas ut när el produceras i ett av Sveriges fyra elomården och förs över till ett annat med högre pris. Dessa pengar ska öronmärkas till ett specifikt konto. I slutet av 2024 hade Sverige samlat 64 miljarder kronor, tio miljarder mer än EU-avgiften, på det kontot.

Och det kan bli så att Sverige tvingas stå för två tredjedelar av kostnaderna för EU:s gemensamma projekt, enligt SR.

– Det är ett dåligt förslag. Man kan inte ta svenska medborgares pengar och använda till att bygga ut elnät i andra EU-länder – det ska gå till Sverige, säger Ebba Busch.

LÄS OCKSÅ: Jätten stoppar allt – tung smäll för vindkraften

"Hushållen får betala"

Förslaget, som ingår i ett paket om stärka Europas energiinfrastruktur, behandlas nu i EU-rådet och i EU-parlamentets energiutskott.

Ebba Busch är dock inte den enda som kritiserar förslaget. Socialdemokraterna och organisationen Villaägarnas Riksförbund  tillhör också motståndarna.

– Svenska hushåll kommer dessvärre att få betala för detta genom högre flaskhalsavgifter och elpriser, framhåller bland annat Ulf Stenberg, chefsjurist på Villaägarna, i SvD och tillägger:

 Det är mer än tillräckligt dyrt för svenska hushåll med nuvarande el- och nätkostnader, varför det är orimligt att vi dessutom ovanpå dessa kostnader ska finansiera andra länders eftersläpande energisystem.

LÄS MER: Kalldusch i mejlkorgen – elkunder varnas

Foto: Daniel Karlsson Lönnö/Regeringskansliet

Text: Redaktionen


11 feb 2026

Okänd farkost gör sanslös manöver – “är det Kina är vi helt körda”

2026 02 11

En “chockerande” video på en mystisk farkost uppges ha läckt från Pentagon.

År 2022 och 2023 släppte Pentagon flera filmer tagna av den amerikanska militären. Klippen föreställde flygande föremål som försvaret inte kunde förklara vad det var.

Filmerna fick spekulationer om ufo och eventuellt utomjordiskt liv att gå på högvarv.

Nu har det hänt igen.

En påstådd läckt video från Pentagon och som publicerats av journalisten och dokumentärfilmaren Jeremy Corbell uppges visa en svampformad farkost som gör “omöjliga” manövrar, rapporterar Daily Mail.

Ufot ska ha filmats av en amerikansk militärdrönare.

I vad som skulle kunna jämföras med en scen i en science fiction-film såg drönarens kamera hur objektet antingen svävade eller flög i normal hastighet innan det accelererade till nästan ljusets hastighet och försvann ur sikte, skriver den brittiska tidningen.

"Omänsklig"

Händelsen uppges ha ägt rum över Suwaydaprovinsen i Syrien år 2021. Enligt Jeremy Corbell kommer videon direkt från militära arkiv som flaggat farkosten som en UAP, unidentified aerial phenomena, okänt flygande fenomen. 

Den svampformade farkostens plötsliga acceleration beskrivs som “omänsklig” i Corbells podd Weaponized, där videon diskuteras med tv-profilen George Knapp, som undersökt ufofenomen i decennier, och analytikern och journalisten Marik von Rennenkampff.

– Det bryter mot våra föreställningar om fysik att något kan göra det, säger Corbell.

LÄS MER: “Helt galet – kan inte tro på det”: Trumps besked väcker ramaskri

"Då är vi körda"

När ufoobservationer har dokumenterats har det ofta spekulerats i om det är Kina som ligger bakom, som till exempel vid fallet när flera kinesiska ballonger sköts ned över USA häromåret.

Den förklaringen ger inte Marik von Rennenkampff mycket för.

– Om Kina har den här typen av teknologi är vi alla körda. Jag ska vara ärlig mot er. Vi är helt körda. Man kan bara släppa en kärnvapenbomb var som helst i världen på ett ögonblick, säger journalisten.

– Och utöver det, vad skulle Kina uppnå genom att flyga ultraavancerad teknologi över den syriska öknen? Det finns absolut ingen anledning för dem att göra det.

Pentagon har officiellt hävdat att det aldrig samlats in några bevis som bekräftar att oidentifierade farkoster skulle komma från utomjordiskt liv.

LÄS MER: Jätten stoppar allt – tung smäll för vindkraften

Arkivfoto: U.S. Navy

Text: Redaktionen