Mycket allvarligt läge i Uppsala – ”Utgå från att alla du möter är smittade”

2021 04 07

Sjukvården i Region Uppsala är under stor press och belastningen har på grund av smittspridningen ökat kraftigt under påskhelgen.

– Vi har just nu en extrem belastning, och ställer nu om för att hantera den akuta situationen. I stort sett all planerad vård som inte är livsnödvändig måste skjutas upp, betonar hälso- och sjukvårdsdirektör Mikael Köhler i ett pressmeddelande.

Inflödet av patienter är stort och senaste veckan har sammanlagt 44 patienter vårdats med intensivvård vilket är högsta veckoantalet under hela pandemin. I dag sjukhusvårdas hela 131 patienter för covid-19 på i Uppsala, varav 25 på intensivvårdsavdelning.

– Det här innebär att många kan behöva arbeta med andra uppgifter än de normalt gör. En medarbetare som skulle ha arbetat med en planerad operation kan behöva hjälpa till på en vårdavdelning eller akutmottagning, där man behövs bäst för stunden. Det är inte vad vi önskar, men vi har inget val. Alla är nu med och gör stora uppoffringar för att hjälpa till att rädda liv, förklarar Köhler.

Dagens statistik visar också att andelen som testas positivt har ökat kraftigt.

– Det är alarmerande utveckling. Som en konsekvens av detta förväntar vi oss att allt fler kommer att behöva sjukhusvård under de närmaste veckorna, uppger Mikael Köhler. Han vädjar nu till invånarna i Uppsala län att göra allt de kan för att inte sprida smitta eller själva bli smittade.

– Vården arbetar på sin maxkapacitet. Nu hänger det på oss alla att få stopp på det. Utgå från att alla du möter är smittade och agera därefter. Håll dig borta från människor och om du inte har något val – se till att skydda dig med munskydd, handtvätt och handsprit.

[forminator_poll id="2801"]

03 aug 26

Ny funktion för BankID i augusti

2026 08 04

Förtidsröstningen inför valet 2026 börjar den 26 augusti.

Nu kommer en nyhet för alla som ska förtidsrösta eller rösta på valdagen den 13 september.

I årets val kommer väljare för första gången kunna välja att identifiera sig med ett digitalt id-kort i BankID-appen.

Identifieringen utförs genom att kontrollanter i vallokalerna skannar QR-koden på det digitala id-kortet.

– Digitalt id-kort från BankID är ett tryggt, smidigt och säkert sätt att styrka sin identitet. Det viktigaste är att kontrollanten skannar QR-koden när en identitet ska verifieras. Det kan man enkelt göra direkt i BankID-appen, säger Charlotte Pataky, pressansvarig vid BankID.

 ”Ingen information sparas”

BankID beskriver den nya verifieringsmetoden som säker och snabb.

– Det innebär en snabb och tillförlitlig identifiering i realtid. Kontrollen görs enkelt med BankID-appen på en mobiltelefon. Inga personliga uppgifter eller koder behöver delas och ingen information sparas, framhåller företaget.

Den som vill aktivera sitt digitala id-kort behöver ha ett giltigt svenskt pass eller nationellt ID-kort samt en mobil med Mobilt BankID och NFC-läsare. 

Processen består av tre steg:

1, Öppna BankID-appen och klicka på ikonen för "ID-kort". 

2, Ha ditt svenska pass eller nationella ID-kort till hands. 

3, Följ instruktionerna i appen. 

ANDRA LÄSER: Unik attack mot Ryssland – första gången i kriget 

Digitala röstkort

En annan nyhet inför årets val är att Valmyndigheten för första gången kommer att skicka ut röstkorten digitalt till alla väljare med en digital brevlåda. Det innebär att 6 518 642 personer får sitt röstkort digitalt.

– Oavsett om man får sitt röstkort digitalt eller på papper så räcker det att kunna identifiera sig vid röstning. Väljare behöver inte längre ta med sig röstkortet, säger Anna Nyqvist, kanslichef på Valmyndigheten.

LÄS OCKSÅ: Italien går in med militär – Grekland och Polen sluter upp

Foto: Bank ID

Text: Redaktionen


Åskoväder drar in – då brakar det loss

2026 08 03

Under måndagen och tisdagen väntas soligt och varmt väder i stora delar av landet.

I södra Sverige kan termometern visa över 25 grader under tisdagen, enligt SMHI:s prognos.

Det gäller att passa på att njuta av solen.

Redan under onsdagen slår vädret om. Stora regnmängder och åska väntas i mellersta och södra Sverige.

– På onsdag har vi ett lågtryck som drar in ifrån Nordsjön med regn över sydligaste och mellersta Sverige, säger SMHI:s meteorolog Max Schildt till Aftonbladet.

”Ostadigt väder”

Onsdagens lågtryck drar med sig ostadigt väder.

– Lokalt kan det röra sig om stora regnmängder på kort tid och åska kan förekomma, framhåller SMHI i sin prognos. 

När ovädret drar in pressas den varma luften bort från svenska breddgrader.

 – I samband med att det här regnet drar in så pressas den här varmare luften som vi hade tillfälligt under tisdagen i söder bort, och vi får åter svalare och ostadigt väder, säger Max Schildt till Aftonbladet.

Fram med paraplyet

Vädertjänsten Klarts meteorolog Lasse Rydqvist uppger att onsdagen kan bli rejält regnig på sina håll.

– På onsdag får de flesta plocka fram paraplyet. Det är främst norra Norrland som klarar sig bättre då, säger han till Aftonbladet.

Enligt Rydqvist anländer lågtrycket redan under tisdagen.

– Vi har fortfarande högtrycksryggen som ger mycket sol i dag och i morgon. Sedan kommer det här lågtrycket med tillhörande regn från sydväst på tisdag.

ANDRA LÄSER: Ryssland har attackerat amerikansk anläggning

Ytterligare ett lågtryck

Under helgen och början av nästa vecka är prognosen mer osäker.

– Till en början ser en högtrycksrygg ut att sträcka sig upp över landet och ge stabilare väderförhållanden, men efterhand ser ett nytt lågtryck med regn och blåst ut att dra in västerifrån. Exakt när lågtrycket kommer in är dock svårbedömt, uppger SMHI.

LÄS OCKSÅ: Köpläge för svenska folket – Axfood sticker ut

Foto: F. Kvasnak

Text: Redaktionen