Munskydd införs vid trängsel i kollektivtrafiken

2021 12 24

För att motverka den ökade smittspridningen införs nu en rad nya restriktioner.

Smittspridningen är på väg upp i Sverige och regeringen och Folkhälsomyndigheten betonar att alla nu måste göra mer för att skydda liv och hälsa i Sverige.

Vaccinera er snarast

Framförallt understryker regeringen och statsministern att de som ännu inte har vaccinerat sig behöver gå och vaccinera sig snarast.

– När människor är vaccinerade har man en betydligt mindre risk att drabbas av svår sjukdom, säger socialminister Lena Hallengren (S).

Pandemin är inte över

– Alla behöver dra sitt strå till stacken. Som vi sagt många gånger pågår fortfarande pandemin, säger statsminister Magdalena Andersson (S). 

Regeringen meddelar emellertid att redan i morgon onsdagen 8 december införs flera nya smittskyddsåtgärder i Sverige.

Flera nya åtgärder i morgon

Här är de nya åtgärderna som gäller redan från och med midnatt, det vill säga om några timmar:

▪Vuxna ska hålla avstånd

▪Vuxna ska undvika trängsel

▪Vuxna ska undvika kollektivtrafik om möjligt

▪Vuxna ska undvika stora folksamlingar

▪Använda munskydd i trånga miljöer

▪Använda munskydd vid trängsel i kollektivtrafiken såväl långa som korta sträckor och för alla färdmedel

▪Arbetsgivare ska möjliggöra så att anställda i viss mån kan arbeta hemifrån

▪Arbetsgivare ska vidta åtgärder så att personal ska kunna hålla avstånd och undvika större samlingar

▪Arbetsgivare uppmanas att möjliggöra digitala möten

▪Arbetsgivare ska vidta åtgärder så att personal ska kunna hålla avstånd på arbetsplatsen

Öppnar för bevis på restauranger

Regeringen öppnar även för utökad användning för vaccinbevis och kommer i morgon att remittera vaccinationsbevis på bland annat restauranger och gym.

Foto: Regeringskansliet